سازمان ملل: در سه ماه گذشته ۵۳۳ غیرنظامی در افغانستان کشته شده است | ایران اینترنشنال

سازمان ملل: در سه ماه گذشته ۵۳۳ غیرنظامی در افغانستان کشته شده است

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارشی جدید اعلام کرد: در جریان سه ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی ۵۳۳ غیرنظامی کشته و ۷۶۰ غیرنظامی دیگر در درگیرها زخمی شده‌اند.

یوناما دوشنبه ۸ ثور/اردیبهشت می‌گوید: در جریان سه ماه اول سال ۲۰۲۰، عناصر مخالف دولت عامل ۵۵ درصد تلفات غیرنظامیان است به طوری که ۷۱۰ غیرنظامی کشته  (۲۸۲ نفر ) و زخمی

(۴۲۸ نفر) شده‌اند. بر اساس گزارش یوناما، طالبان عامل تلفات ۳۹ درصد، شاخه خراسان داعش عامل ۱۳ درصد و سه درصد باقی تلفات به عناصر نامشخص مخالف دولت نسبت داده شده است. یوناما می‌گوید، شمار کشته شدگان افراد غیرنظامی که به عناصر مخالف دولت مخصوصا طالبان نسبت داده شده است، نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ عمدتا به دلیل افزایش در کشتار هدفمند و اعدام‌های صحرایی، ۲۲ درصد افزایش یافته است.

در این گزارش، نیروهای طرفدار دولت مسئول ۳۲ درصد تلفات افراد غیرنظامی معرفی شده‌اند که ۱۹۸ تن کشته و ۲۱۴ نفر زخمی شده‌اند.

سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی اعلام کرده که در جریان سه ماه اول سال، در مقایسه با عناصر مخالف دولت، نیروهای طرفدار دولت، بیشتر مسئول مرگ و میر کودکان هستند و تلفات منسوب به این نیروها نسبت به گذشته دو برابر افزایش یافته است. یوناما گفته است که این تلفات عمدتا بر اثر حملات هوایی و درگیری‌های زمینی صورت گرفته است. براساس گزارش یوناما، نیروهای امنیتی افغانستان عامل ۲۱ درصد تلفات افراد غیرنظامی و نیروهای نظامی بین‌المللی عامل ۸ درصد و باقی تلفات افراد غیرنظامی به گروه‌های مسلح طرفدار دولت و عناصر نامشخص طرفدار دولت نسبت داده است.

دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان و رییس دفتر یوناما از تمام گروه‌های درگیر جنگ خواسته است تا از فرصتی که با فراخوان دبیر کل ملل متحد برای آتش‌بس جهانی جهت تمرکز بر تلاش‌های جمعی برای مبارزه شیوع کووید -۱۹ ارائه شده است، استفاده نمایند. نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل گفته است «برای حفظ زندگی تعداد بی‌شمار افراد غیرنظامی در افغانستان و امید دادن به مردم برای آینده‌ای بهتر، مهم است تا خشونت از طریق یک آتش‌بس و آغاز مذاکرات صلح، متوقف شود.»

براساس گزارش سازمان ملل متحد، کودکان و زنان همچنان قربانیان اصلی خشونت هستند. از اول ژانویه تا ۳۱ مارس ۲۰۲۰، تعداد ۱۵۲ کودک کشته  و ۲۶۵ نفر زخمی شده‌اند. همچنان در این دوره زمانی تعداد ۶۰ زن کشته و ۱۰۸ زن دیگر مجروح شده‌اند.

یوناما می‌گوید با آنکه در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ تلفات افراد غیرنظامی توسط نیروهای امنیتی افغانستان کاهش یافته است اما ملل متحد در مورد افزایش شمار تلفات افراد غیرنظامی در ماه مارس در اثر عملیات‌های زمینی و هوایی، اظهار نگرانی کرده است.

به گزارش یوناما، در ماه مارس، خشونت‌ها تشدید و تلفات افراد غیرنظامی افزایش یافته است. به گفته یوناما، این مساله از آن جهت بیشتر برجسته و قابل نگرانی است که از ۲۲ تا ۲۸ فوریه میان نیروهای طرفدار دولت و طالبان، خشونت کاهش گرفته و در ۲۹فوریه میان آمریکا و طالبان توافقنامه صلح امضا شد.

سازمان ملل متحد می‌گوید با وجود افزایش سطح خشونت‌ها و تلفات افراد غیرنظامی در ماه مارس، شمار تلفات غیرنظامیان در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سه ماهه اول سال گذشته، ۲۹ درصد کاهش یافته است. یوناما تصریح کرده است که کاهش ۲۹ درصدی تلفات غیرنظامیان، کم‌ترین آمار ارائه شده در سه ماهه اول سال از ۲۰۱۲ به این سو است.

علی‌رغم امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان و آمادگی‌های دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات مستقیم با طالبان، جنگ و درگیری کماکان میان دو طرف ادامه دارد. گروه طالبان در تازه‌ترین مورد، تقاضای دولت افغانستان، ناتو و اتحادیه اروپا را مبنی بر برقراری آتش‌بس، رد کرده است.  

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ایران خبر دادند که روز جمعه دوز اول واکسن ایرانی برکت به رهبر جمهوری اسلامی تزریق شده است. علی خامنه‌ای پس از تزریق این واکسن گفت که مایل...More
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More