سازمان ملل: حدود ۳۵۰۰ کشته و مجروح غیرنظامی در نیمه اول سال جاری در افغانستان | ایران اینترنشنال

سازمان ملل: حدود ۳۵۰۰ کشته و مجروح غیرنظامی در نیمه اول سال جاری در افغانستان

 

سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که در شش ماه نخست سال جاری میلادی، تعداد ۱۲۸۲ غیرنظامی در افغانستان بر اثر جنگ و خشونت‌ها کشته و ۲۱۷۶ نفر مجروح شده‌اند.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌‌گوید، تلفات غیرنظامیان در مقایسه با زمان مشابه سال ۲۰۱۹، ۱۳ درصد کاهش یافته اما «جنگ افغانستان همچنان به عنوان یکی از مرگبارترین جنگ‌های جهان» از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در اواخر ماه گذشته اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در شش ماه اول سال جاری تا ماه ژوئن، یازده درصد کاهش یافته است. براساس گزارش حقوق‌بشر، در این مدت، ۱۲۱۳ نفر جان‌ باخته و ۱۷۴۴ تن دیگر‌ مجروح شدند.

سازمان ملل متحد در این گزارش که دوشنبه ۶ اسد/مرداد ماه منتشر شد، گفته است که دلیل عمده کاهش تلفات، کاهش در عملیات‌ نیروهای نظامی بین‌المللی و گروه داعش (شاخه خراسان) است اما از سوی گروه طالبان و نیروهای طرفدار دولت کاهشی در آمار تلفات به‌وجود نیامده است.

براساس این گزارش، در مجموع ۵۸ درصد تلفات افراد غیرنظامی به عناصر مخالف دولت نسبت داده شده است. گروه طالبان مسئول ۱۴۷۳ مورد تلفات (۵۸۰ کشته و ۸۹۳ زخمی) است که به این ترتیب عامل ۴۳ درصد از مجموع تلفات افراد غیرنظامی از اول ژانویه تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ است.

همچنین، نیروهای امنیتی ملی افغان، مسئول ۲۳ درصد از مجموع تلفات افراد غیرنظامی در نیمه اول امسال با (۲۸۱ کشته و ۵۰۸ زخمی) شناخته شده است. هیأت معاونت سازمان ملل متحد گفته است که نیروهای طرفدار دولت، مسئول بیشترین مرگ کودکان‌اند و تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای امنیتی ۹ درصد افزایش یافته است.

دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است «در شرایطی که دولت افغانستان و طالبان برای گردهم آمدن بر سر میز مذاکره برای گفت‌وگوهای صلح، فرصتی تاریخی دارند، حقیقت غم‌انگیز این است که جنگ به صورت ادامه‌دار هر روز به افراد غیرنظامی آسیب وحشتناکی وارد می‌کند.» او از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است برای پایان کشتار، تصمیم قاطع بگیرند و برای گفت‌وگوهای صلح حاضر شوند.

یوناما همچنین گفته است که هیچ‌گونه تلفات افراد غیرنظامی که به نیروهای نظامی بین‌المللی در نیمه اول سال ۲۰۲۰ در اثر درگیری‌ها نسبت داده شده باشد، ثبت نکرده است.

در این گزارش آمده است درگیری‌های زمینی عامل اصلی و استفاده از مواد انفجاری تعبیه شده (انتحاری و غیر انتحاری) دومین عامل اصلی تلفات غیرنظامیان است.

یوناما گفته است که زنان و کودکان بیش از ۴۰ درصد تلفات غیرنظامیان را تشکیل می‌دهند. در طول شش ماه اول سال، ۱۳۸ زن کشته و ۲۵۹ تن زخمی شده‌اند و همچنین در این مدت ۳۴۰ کودک کشته و ۷۲۷ کودک دیگر مجروح شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More