سازمان ملل: آمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان به بالاترین سطح رسیده است | ایران اینترنشنال

سازمان ملل: آمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان به بالاترین سطح رسیده است

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، «یوناما» اعلام کرده است که آمار قربانیان درگیری‌ها در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹، به هشت هزار و ۲۳۹ مورد رسیده است. این بالاترین آمار قربانیان غیرنظامی از سال ۲۰۱۴ تاکنون در افغانستان است.

بر اساس گزارش یوناما که روز ۲۵ میزان/مهر منتشر شده است، از میان این قربانیان دو هزار و ۵۶۳ نفر کشته و پنج هزار و ۶۷۶ نفر زخمی شده‌اند. 

این گزارش می‌افزاید که تعداد قربانیان تایید شده در میان افراد غیرنظامی از اول ماه جولای تا آخر سپتامبر در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته، ۴۲ درصد افزایش یافته است. 

یوناما که از سال ۲۰۰۹ تاکنون آمار قربانیان غیرنظامی را در افغانستان ثبت می‌کند، همچنین اعلام کرده است که امسال بالاترین آمار کشته‌ها و زخمی‌شدگان به ماه جولای تعلق دارد.

نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد برای افغانستان گفته که سطح بالای این آمار به وضوح نشان می‌دهد که «نیاز است تا تمام گروه‌های درگیر به حفاظت از افراد غیرنظامی توجه بیشتری کنند و در جریان عملیات‌های جنگی، روش‌هایشان را بازنگری کنند».

تدامیچی یاماموتو همچنین افزوده است که تلفات غیرنظامیان نشان‌دهنده اهمیت گفت‌وگوهای صلحی است که منجر به آتش‌بس و یک توافق سیاسی دایمی برای پایان جنگ می‌شود.

یوناما «مواد تعبیه شده انفجاری انتحاری و غیر انتحاری» را به عنوان عامل اصلی ۴۲ درصد مجموع تلفات افراد غیرنظامی معرفی کرده است. 

درگیری‌های زمینی دومین عامل اصلی مرگ و یا زخمی‌شدن غیرنظامیان به میزان ۲۹ درصد و در پی آن حملات هوایی به میزان ۱۱ درصد است.

یوناما می‌گوید زنان و کودکان ۴۱ درصد مجموع تلفات غیرنظامیان را در افغانستان تشکیل می‌دهند. و همچنین عناصر مخالف دولت عامل ۶۲ درصد تلفات غیرنظامی هستند.

به گفته فیونا فریزر، رییس بخش حقوق بشر یوناما «تاثیر جنگ افغانستان بر افراد غیرنظامی وحشتناک است».

سازمان ملل متحد از تمام طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواسته است تا به تعهداتشان برای حفاظت از افراد غیرنظامی متعهد باشند.

 

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More