زلمی خلیل‌زاد برای گفت‌و‌گو در مورد صلح افغانستان به دوحه باز می‌گردد | ایران اینترنشنال

زلمی خلیل‌زاد برای گفت‌و‌گو در مورد صلح افغانستان به دوحه باز می‌گردد

 

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، بار دیگر از سفرش به دوحه، پایتخت قطر خبر داده است. زلمی خلیل‌زاد گفته است برای دیدار با شرکا به دوحه و کشورهای منطقه می‌رود تا در مورد مذاکرات صلح افغانستان به رهبری افغان‌ها و افزایش روابط منطقه‌‌ای، تجارت و توسعه پس از صلح، گفت‌وگو کند.

زلمی خلیل‌زاد در حالی به دوحه باز می‌گردد که تیم‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان پس از دو هفته هنوز روی دستورالعمل و اصول مذاکرات صلح به توافق نرسیدند.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در رشته توییتی نوشته که مردم افغانستان و جامعه جهانی به دقت مذاکرات صلح را از نزدیک دنبال می‌کنند و انتظار دارند که این گفت‌وگوها یک نقشه برای آینده سیاسی افغانستان ترسیم کند و منجر به یک آتش‌بس دائمی و همه جانبه شود.

براساس گزارش‌ها، تیم‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان توافق کردند که مذاکرات صلح بین‌افغانی را بدون میانجی خارجی به پیش ببرند. به رغم این توافق، آن‌ها بر سر دو موضوع دچار اختلاف جدی شدند و برای چند روز گفت‌وگوها متوقف شد.

تیم مذاکره‌کننده طالبان پیشنهاد کرده که مذاکرات بین‌افغانی ادامه یا بخشی از توافق‌نامه دوحه باشد که میان طالبان و آمریکا به امضا رسید و همچنین هرگاه دو طرف در جریان مذاکرات دچار اختلاف شدند، اختلاف خود را برای فقه حنفی حل‌ و‌فصل کنند.

اعضای هیات مذاکره‌کننده حکومت افغانستان می‌گویند، اساس قرار دادن یک مذهب خاص، تبعیض علیه دیگر مذاهب اسلامی و اقلیت‌های دینی در این کشور و بر خلاف حقوق شهروندی است. آن‌ها همچنین می‌گویند طالبان با اصرار بر توافق‌نامه دوحه، در پی انکار دولت افغانستان است.

خبرنگاران از دوحه می‌گویند در روزهای اخیر دسترسی آنها به تیم‌های مذاکره‌کننده به شدت محدود شده و دو طرف حاضر به ارائه اطلاعات نیستند.

یک منبع معتبر از مذاکرات صلح دوحه به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت، با وجود پیشنهادهای متعددی که از سوی تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان برای حل این دو موضوع ارائه شده اما تیم‌ مذاکره‌کننده طالبان تا اکنون کوتاه نیامده و سرسختانه بر مواضع پیشنهادی خود تاکید می‌کنند.

پیش از این مقام‌های دولت افغانستان و طالبان گفته‌اند که به دلیل بحران چهل ساله و جنگ ادامه‌دار میان دو طرف، گفت‌وگوهای صلح دشوار و طولانی خواهد بود و حل اختلافات به این زودی ممکن نیست.

همچنان که مذاکرات صلح دوحه با کندی پیش می‌رود جنگ کماکان در افغانستان ادامه دارد.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان دیروز سه‌شنبه ۸ میزان/مهر در واکنش به کشته شدن ۱۳ غیرنظامی در انفجار بمب کنار جاده‌ای در ولایت دایکندی اعلام کرد که طی شش ماه گذشته حدود سه هزار و ۵۰۰ غیرنظامی در حملات طالبان کشته و مجروح شدند.

 

تازه چه خبر؟
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More