رییس تیم مذاکره‌کننده طالبان: به دنبال استقرار نظام اسلامی هستیم | ایران اینترنشنال

رییس تیم مذاکره‌کننده طالبان: به دنبال استقرار نظام اسلامی هستیم

 

در چهارمین روز مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه، تیم‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و گروه طالبان نخستین نشست عمومی‌شان را عصر دیروز سه‌شنبه ۲۵ سنبله/شهریور برگزار کردند. 

رییس تیم مذاکره‌کننده طالبان در این نشست گفت که جنگ این گروه نه برای دستیابی به قدرت بلکه برای استقلال و استقرار یک نظام اسلامی در این کشور است.

نادر نادری، عضو و سخنگوی تیم مذاکره کننده دولت افغانستان می‌گوید، در این نشست با اکثر موارد دستورالعمل‌ها توافق صورت گرفت و از هر دو تیم، دو تن برای ارتباط و تماس میان دو هیات تعیین شدند. به گفته نادر نادری، ‏رهبری هر دو هیات در نخستین نشست رسمی تأکید کردند که در جریان گفت‌وگوها «شکیبایی و بردباری» را حفظ کنند. نعیم وردک نیز می‌گوید روسای دو تیم مذاکره کننده توصیه کردند که در جریان گفت‌وگوها «تحمل و بردباری» پیشه کنند.

همچنین سخنگویان تیم مذاکره کننده دو طرف با زبان و ادبیات مشابه در مورد نخستین نشست رسمی مذاکرات بین‌الافغانی اعلامیه‌هایی دادند.

پس از نشست افتتاحیه مذاکرات صلح افغانستان در اوایل هفته جاری، دو طرف برای پیشبرد چگونگی مذاکرات، گروه تماس تشکیل دادند. این کمیته روی دستورالعمل و تقسیم اوقات کاری و تعیین موضوعات مشترک کار می‌کنند.

مولوی عبدالحکیم حقانی، رییس تیم مذاکره‌کننده طالبان در این نشست، مذاکرات صلح را یک فرصت عالی و فضای خوب برای جست‌وجوی یک راه حل در مورد وضعیت فعلی و مسايل چهل ساله این کشور دانسته است.

رییس تیم مذاکره‌کننده طالبان گفته است، هویت اسلامی همه افغان‌ها را متحد می‌سازد و گروه طالبان متعهد به رعایت اصل تفاهم و پایان جنگ از طریق درک متقابل با همه جهت‌های افغانستان است.

مولوی عبدالحکیم حقانی در این نشست افزوده است که در مذاکرات، همه موضوعات باید متمرکز به حل مشکلات افغانستان باشد نه برای خوشبختی دیگران و گروه طالبان متعهد به پیشبرد این روند با توجه به مقدسات و رهنمودهای اسلامی است. او از تیم‌های مذاکره‌کننده خواسته است که در جریان مذاکرات صبر و استقامت داشته باشند و منافع شخصی و حزبی را برای پیشبرد مذاکرات نادیده گرفته و دست به دست هم بدهند.

رییس تیم مذاکره کننده طالبان گفته است که جنگ این گروه نه برای دستیابی به قدرت بلکه برای استقلال کشور از «اشغال خارجی و استقرار یک نظام اسلامی» است و طالبان در این مذاکرات به منظور همکاری مشترک برای استقرار یک افغانستان مستقل و نظام کاملاَ اسلامی و افغان‌شمول شرکت کرده‌اند. عبدالحکیم حقانی همچنین گفته است، همانطور که به دیگران اجازه نمی‌دهیم استقلال، ثبات و امنیت افغانستان را تهدید کنند، به دیگران هم اجازه داده نمی‌شود که از خاک افغانستان به عنوان سنگر یا میدان جنگ برای تهدید امنیت و ثبات دیگر کشورها استفاده کند. رییس تیم مذاکره‌کننده طالبان تاکید کرده است که خود افغان‌ها باید مشکلات‌شان را حل کنند و هیچ طرف خارجی نباید در امور این کشور دخالت کند.

همزمان با گفت‌وگوهای صلح در دوحه، جنگ در افغانستان کماکان ادامه دارد. اعضای مذاکره کننده دو طرف از آنچه در دوحه می‌گذرد راضی و امیدوارند، اما فضای صلح‌آمیز دوحه هیچ تغییری در میدان جنگ افغانستان به‌وجود نیاورده است و جنگجویان طالبان و نظامیان دولت همچنان در شماری از ولایت‌های افغانستان درگیر نبودند.

 

تازه چه خبر؟
کمال حسین‌پور، نماینده سردشت در مجلس شورای اسلامی، به صدور دستور برای تخلیه شش روستای این منطقه به دلیل واقع شدن در «حریم قرمز مرز» اعتراض کرد. حسین‌...More
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد طی سه سال گذشته هزاران مسجد در استان مسلمان‌نشین سین کیانگ در چین آسیب دیده یا تخریب شده است؛ به گونه‌ای که تعداد مساجد...More
محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواستار برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در اوایل سال آینده میلادی و پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا،...More
یک مسئول صنفی در ایران با اشاره به اینکه کارگران از ترس اخراج کرونای خود را مبتلا می‌کنند، از دولت خواست که بعد از گذشت بیش از هفت ماه از شیوع کرونا...More
رویترز به نقل از سه منبع آگاه گزارش داده که خروج سودان از فهرست حامیان تروریسم به عادی‌سازی مناسباتش با اسرائیل منوط شده است. مقام‌های آمریکایی در...More