رییس‌جمهوری افغانستان: مسئولیت نخست دولت، تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی است | ایران اینترنشنال

رییس‌جمهوری افغانستان: مسئولیت نخست دولت، تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی است

 

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان می‌گوید بدون نیروهای امنیتی، دولت وجود نخواهد داشت و مسئولیت نخست دولت این کشور، حفظ، تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی است.

رییس‌جمهوری روز شنبه ۹ حوت/اسفند، به مناسبت روز سرباز گفت، نیروهای امنیتی افغانستان طی ۱۴۰ سال گذشته تا این اندازه مورد حمایت مردم قرار نداشته و مردم می‌دانند که نیروهای امنیتی حافظ و مجری قانون اساسی است.

 اشرف غنی تصریح کرد که نیروهای امنیتی در انتخابات، بی‌طرفانه عمل کرده و نباید در سیاست‌های کوچک دخالت کنند زیرا به گفته او، سیاست نیروهای امنیتی، سیاست و حاکمیت ملی و حفظ خاک افغانستان است.

اشرف غنی تاکید کرد که این کشور، افغانستان دیروز نیست و نیروهای ویژه پلیس و ارتش بیش از ۹۰ درصد عملیات‌های ضد دهشت‌افکنی را به‌طور مستقل انجام می‌دهند. او در ادامه گفت نیروهای امنیتی راه طولانی را در مدت کوتاهی طی کرده و اکثریت سربازان افغانستان کم‌تر از ۴۰ سال عمر دارند و این نیروها نماینده نسل جوان و افغانستان جوان است.

اشرف غنی تاکید کرد که زندگی صلح‌آمیز حق مردم افغانستان است، مردم افغانستان صلح پایدار می‌خواهند و جامعه جهانی نباید مردم این کشور را از صلح محروم کنند. او تاکید کرد که «این جنگ یک جنگ بین‌المللی نیست، آن مرحله به پایان رسیده و اکنون تروریسم و شبکه‌های جرمی یک خطر بین‌المللی‌ است و نیروهای امنیتی افغانستان امروز توانایی حفظ امنیت، صلح و توسعه کشور را دارد.»

در همین حال، مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی پس از یک سال‌ونیم از شمال افغانستان به کابل بازگشت و شماری از مقام‌های ارشد دولت شامل عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه و محمد محقق، مشاور ارشد سیاسی و امنیتی رییس جمهوری از او پذیرایی کردند.

 

 

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه در مراسم بازگشت مارشال دوستم گفت که نیروهای امنیتی در دفاع از صلح و ارزش‌های مردم تلاش می‌کنند. او ضمن استقبال از آغاز گفت‌وگوهای صلح افزود که در روزهای اخیر تماس‌ها میان تیم‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان در قطر بیشتر شده اما جنگ و خشونت‌ها در کشور کاهش نیافته و ترورهای هدفمند کماکان ادامه دارد. عبدالله عبدالله روی تامین آتش‌بس تاکید کرد و افزود، سازمان ملل، جامعه جهانی و کشورهای اسلامی خواستار آتش‌بس شده‌اند و برقراری آتش‌بس روی پیشرفت مذاکرات تاثیر مثبت دارد.

مارشال دوستم، وضعیت کنونی افغانستان را حساس توصیف کرد و گفت در صورت غفلت، نسل آینده این کشور رهبران سیاسی را محکوم خواهد کرد. او تاکید کرد که همه نیروهای سیاسی افغانستان از نظام جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند و شهرهای افغانستان سقوط نخواهد کرد.

او هدف از سفر خود  به کابل را، دیدار با رییس‌جمهوری و دیگر رهبران سیاسی عنوان کرد و گفت در صورتی که صلح برقرار نشود به کسی اجازه ندهیم وضعیت فعلی را بدتر کند. او با انتقاد از حملات انفجاری در شهر کابل گفت، شبکه حقانی و طالبان افراد غیرنظامی را هدف قرار می‌دهند و در صورت اجازه رییس‌جمهوری و تصمیم شورای امنیت ملی افغانستان، او آماده دفاع از افغانستان است. او تاکید کرد که از نظام جمهوری اسلامی افغانستان و روند گفت‌وگوهای صلح با قاطعیت حمایت می‌کند.

 

تازه چه خبر؟
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از وقوع آتش‌سوزی در یک شرکت تعاونی واقع در میانکاله و انفجار چند تانکر در این منطقه خبر داد. آتش‌سوزی در ساختمان...More
سعید صالح، مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، از توقف صدور مجوز مهدکودک خبر داد و گفت: تا زمان تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک،...More