رییس‌جمهوری افغانستان: روابط طالبان با شبکه القاعده هنوز پابرجاست | ایران اینترنشنال

رییس‌جمهوری افغانستان: روابط طالبان با شبکه القاعده هنوز پابرجاست

 

ریاست عمومی امنیت ملی/استخبارات افغانستان دیشب از کشته شدن فرد شماره دو القاعده در ولایت غزنی خبر داد.

امنیت ملی افغانستان در توییتی نوشت ابو‌محسن المصری، فرد شماره‌ دو القاعده و فرمانده‌ ارشد این سازمان در شبه‌قاره‌ هند، در جریان عملیات ویژه نیروهای امنیت ملی در ولایت غزنی کشته شده است.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، با انتشار بیانیه‌ای، ضمن تبریک کشته شدن ابو‌محسن المصری به نیروهای امنیتی کشور، مرگ او را دستاوردی بزرگ خواند و گفت: «کشته شدن یک عضو مهم القاعده از سوی قهرمانان ما ثابت ساخت که تهدید تروریسم و رابطه طالبان با شبکه‌های تروریستی هنوز هم پابرجاست.»

اشرف غنی تاکید کرد: «طالبان باید به مردم، دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی ثابت کنند که روابطشان را با القاعده و دیگر شبکه‌های تروریستی و گروه‌های آنان قطع می‌کنند، از جنگ و خشونت دست می‌کشند و با پذیرفتن آتش‌بس دائمی، زمینه تامین صلح با‌عزت و پایدار را در کشور فراهم می‌کنند.»

اعضای مجلس سنای افغانستان نیز در نشست روز یکشنبه ۴ عقرب/آبان، گفتند: «کشته شدن فرد دوم شبکه القاعده در غزنی نشان می‌دهد که گروه طالبان با وجود توافق با آمریکا، هنوز ارتباط تنگاتنگ با القاعده و سایر شبکه‌های تروریستی دارد.»

ابومحسن المصری به‌دلیل حمایت و پشتیبانی مادی از یک سازمان تروریستی خارجی و توطئه برای کشتن اتباع ایالات متحده آمریکا، در فهرست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا قرار داشت. اف‌بی‌آی به این عضو القاعده با نام حسام‌ عبدالرئوف اشاره کرده است.

بر اساس توافق‌نامه طالبان و آمریکا، گروه طالبان متعهد شده است روابطش با سازمان القاعده را قطع کند و در مناطق تحت کنترلش به سایر گروه‌ها اجازه فعالیت علیه کشورهای دیگر را ندهد. مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان، نیز در این زمینه گفت: «کشته شدن یکی از اعضای کلیدی و مهم القاعده توسط ریاست امنیت ملی بیانگر رابطه نزدیک طالبان با گروه‌های تروریستی در افغانستان و فعالیت و اقدامات تروریستی مشترک آنان در برابر حکومت و مردم افغانستان است.»

مقام‌های ایالات متحده آمریکا همواره گفته‌اند خروج نیروهای این کشور از افغانستان مشروط به عملی شدن توافق‌نامه دوحه است. مذاکرات بین‌افغانی، کاهش خشونت در افغانستان و قطع روابط طالبان با القاعده از جمله شرایط مورد‌نظر مقام‌های آمریکایی بوده است.

به‌دنبال امضای توافق‌نامه آمریکا با طالبان، سازمان ملل متحد در دو گزارش جداگانه، از حضور ایمن الظواهری، رهبر القاعده، و شماری از اعضای ارشد این سازمان در افغانستان و همچنین روابط القاعده با گروه طالبان خبر داد. تیم نظارتی شورای امنیت سازمان ملل در گزارشی با عنوان «پشتیبانی تحلیلی و تیم نظارت بر تحریم‌ها درباره داعش، القاعده و افراد و اشخاص وابسته»، تعداد جنگجویان القاعده در افغانستان را بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ نفر تخمین زده است. در گزارش آمده است شاخه شبه‌قاره القاعده به اسم گروه طالبان فعالیت می‌کند و در فوریه سال جاری، ایمن‌ الظواهری با یحیی حقانی، یکی از اعضای ارشد شبکه حقانی، دیدار کرده است.

گروه طالبان در مورد سخنان مقام‌های دولت افغانستان مبنی بر رابطه طالبان با القاعده واکنش نشان نداده‌اند. این گروه هنگام انتشار گزارش سازمان ملل، حضور رهبران و جنگجویان القاعده در افغانستان را تکذیب کرد و گفت در پی حمله آمریکا به افغانستان، اعضای وابسته به القاعده به کشورشان برگشتند.

اما مسعود اندرابی، سرپرست وزارت کشور افغانستان، معتقد است رابطه طالبان با القاعده «همچنان پابرجاست و طالبان به طرف‌های مختلف در این مورد دروغ می‌گویند».

 

تازه چه خبر؟
محسن هاشمی،‌ رییس شورای شهر تهران، می‌گوید با افزایش قیمت‌‌ها و کاهش تعداد مسافران، قیمت تمام‌شده بلیت مترو در این شهر به ۱۵ هزار تومان رسیده و سهم...More
در سومین روز از اعتراضات کشاورزان هندی، روز یکشنبه هزاران کشاورز در اعتراض به طرح دولت برای اصلاحات کشاورزی در حومه دهلی‌نو، پایتخت این کشور، تجمع...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد وضعیت بیماری کرونا در کشور «به ویژه در شهرستان‌هایی که آبان‌ماه محدودیت در آنها اعمال شد، رو به بهبود است»...More
بنابر گزارش‌ها از افغانستان، انفجار خودرو بمب‌گذاری شده در یک پایگاه نظامی در ولایت غزنی، روز یکشنبه به کشته شدن شماری از نیروهای ارتش این کشور منجر...More
روزنامه جمهوری اسلامی، در سرمقاله شماره یک‌شنبه خود با عنوان «زمان پالایش از درون است»، عملیات منجر به کشته شده محسن فخری‌زاده را «بسیار دقیق» توصیف...More