روحانی در تماس تلفنی با غنی: از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با محور دولت قانونی حمایت می‌کنیم | ایران اینترنشنال

روحانی در تماس تلفنی با غنی: از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با محور دولت قانونی حمایت می‌کنیم

 

حسن روحانی، در گفت‌وگویی تلفنی با اشرف غنی، از برقراری آتش‌بس موقت در افغانستان ابراز خشنودی  کرد  و گفت که جمهوری اسلامی ایران همواره از روند صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت کرده و امیدوار است که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با «محوریت دولت قانونی و همه گروه‌های سیاسی افغانستان و طالبان بر مبنای قانون اساسی به نتیجه برسد.»

گفت‌وگوی رؤسای جمهور ایران و افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که روز جمعه ۱۰ اسد/مرداد ماه و در روز نخست آتش‌بس سه روزه در افغانستان، شماری از حامیان گروه طالبان با حمل پرچم این گروه در «پارک ملت» تهران، تجمع کردند.

علی ذوالقدری، رییس پلیس امنیت عمومی تهران روز شنبه ۱۱ اسد/ مرداد در گفت‌وگو با ایسنا گفته است «در پی انتشار تصاویر در فضای مجازی که در آن چند نفر اقدام به استفاده از پرچم گروهک تروریستی کرده بودند، رسیدگی به موضوع در دستور کار ویژه ماموران پلیس امنیت قرار گرفته و در پی آن عوامل این اقدام شناسایی شده‌اند.» رییس پلیس تهران گفته است «عاملان اصلی تولید و بازنشر این تصاویر با هماهنگی مقام قضایی شناسایی و دستگیر شده‌اند.»

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران می‌گوید، حسن روحانی عصر شنبه ۱۱ اسد/مرداد ماه در گفت‌وگوی تلفنی با رییس جمهوری افغانستان گفته است، «اگر وضعیت ناشی از شیوع بیماری کرونا اجازه دهد، می‌توانیم در ماه‌های آینده، در یک جلسه مهم حضوری، علاوه بر امضای سند جامع همکاری‌های دو کشور در تهران، بهره‌برداری از خط آهن خواف - هرات را نیز به عنوان دو رخداد تاریخی در فهرست بلند تعاملات دوستانه دو طرف ثبت کنیم.»

اشرف غنی، در مورد موضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از نظام جمهوری اسلامی افغانستان در خصوص صلح و تلاش‌ها و همکاری‌های وزرای خارجه دو کشور گفت: امیدواریم پشتیبانی ایران از روند صلح، هم برای ملت افغانستان و هم برای منطقه و جهان صلح و امنیت بیشتر به ارمغان بیاورد.

به گزارش  پایگاه اطلاع‌رسانی رییس دولت جمهوری اسلامی ایران، اشرف غنی در این گفت‌وگوی تلفنی از همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با «ملت و دولت افغانستان» و از ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی به مهاجران افغان در ایران در زمینه مقابله با کرونا، قدردانی کرده و از بهبودی وضعیت شیوع ویروس کرونا در افغانستان خبر داده است.

رییس جمهوری افغانستان به حسن روحانی گفته است که بخش‌های خصوصی دو کشور مسیر تعامل با یکدیگر را به خوبی شناسایی کرده و بندر چابهار با «سرعت خوبی» رونق گرفته است.

ایران و افغانستان ماه‌هاست که در مورد سند راهبردی میان دو کشور رایزنی می‌کنند و تاکنون دوبار هیات وزارت امور خارجه دو کشور در تهران و کابل روی امضای این سند جامع گفت‌وگو کرده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
پاساژ کورپە واقع خیابان فردوسی سنندج در نخستین ساعات بامداد پنج‌شنبه دچار آتش‌سوزی شد و بخشی از این پاساژ در آتش سوخت. در نخستین ساعات بامداد پنج‌...More
لیندا توماس‌-گرینفیلد، نامزد تصدی پست «نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد»، در جلسه تایید صلاحیت خود در کمیته روابط خارجی سنا گفت: دولت بایدن...More
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با تاکید بر نگرانی ایالات متحده در مورد برخورد روسیه با الکسی ناوالنی، از مخالفان سرشناس دولت ولادیمیر پوتین، و به...More
فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی، در واکنش به اعتراضات سهام‌داران مالباخته بازار بورس،گفت که دولت از بورس حمایت می‌کند، اما تضمین نمی‌دهد. وزیر...More
هشتگ مربوط به بازداشت گسترده فعالان کرد در چند استان ایران در چند هفته اخیر ترند اول ایران شد. گروهی از کاربران توییتر با #FreeKurdishActivists ضمن...More