رهبر طالبان: در نظام آینده کسی احساس محرومیت و محکومیت نخواهد کرد | ایران اینترنشنال

رهبر طالبان: در نظام آینده کسی احساس محرومیت و محکومیت نخواهد کرد

 

ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان، در پیامی به‌مناسبت عید فطر، امضای توافقنامه با ایالات متحده آمریکا را «تاریخی» خوانده و گفته است این گروه به توافقنامه متعهد است و نباید این فرصت از دست برود و اجرای آن می‌تواند به جنگ طالبان و آمریکا پایان دهد.

رهبر طالبان خطاب به مقام‌های آمریکایی گفته است به کسی «اجازه ندهید» که این توافقنامه را با «با موانع، تاخیر و بالاخره به ناکامی و شکست» مواجه کند. 

رهبر طالبان در پیام عیدانه‌اش مسائل متعددی را مطرح کرده و بر‌خلاف پیام‌های قبلی، لحن او این بار ملایم‌تر است.

ملا هبت‌الله آخوندزاده گفته است روابط سیاسی طالبان با کشورهای جهان و منطقه، نسبت به گذشته، گسترش یافته است و این گروه می‌خواهد روابطش را با کشورهای اسلامی، کشورهای همسایه افغانستان و با تمام کشورهای منطقه و جهان «سودمند و محکم‌تر» کند.

رهبر طالبان به جریان‌های سیاسی و افرادی که در مورد نظام آینده نگرانی دارند اطمینان داده است که طالبان «برنامه انحصار‌طلبانه» ندارد و حقوق همه، از مرد و زن، تامین خواهد شد و «کسی احساس محرومیت و محکومیت» نخواهد کرد. 

هبت‌الله آخوندزاده در مورد تلفات غیرنظامیان و زندانیان این گروه در زندان‌های دولت افغانستان اظهار نگرانی کرده و از نهادهای حقوق بشری خواسته است برای آزادی و مصونیت زندانیان و جلوگیری از تلفات غیرنظامیان اقدام کنند.

این در حالی است که دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) سه‌شنبه ۳۰ ثور/اردیبهشت، با انتشار گزارشی، اعلام کرد که طالبان مسئول مرگ ۲۰۸ غیرنظامی در ماه آوریل است و این رقم در مقایسه با ماه مارس ۲۰۲۰ و آوریل ۲۰۱۹، نشان می‌دهد که میزان تلفات غیرنظامیان در نتیجه حملات طالبان ۲۵ درصد افزایش یافته است. 

براساس گزارش یوناما، شمار تلفات غیرنظامیان در ماه آوریل ۲۰۲۰ که به نیروهای امنیتی افغان نسبت داده شده است، ۱۷۲ نفر است که در مقایسه با آوریل ۲۰۱۹، حدود ۳۸ درصد و در مقایسه با مارس ۲۰۲۰، حدود ۳۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. 

هبت‌الله آخوندزاده کرونا را «وبای جهانی» خوانده و گفته است این‌ گونه بیماری‌ها «از سوی خداوند زمانی بر انسان‌ها نازل می‌شود که سرپیچی از دین پروردگار، فطرت و معیارهای انسانی به اوج خود برسد». رهبر طالبان توصیه کرده است که برای جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا تدابیر «شرعی و صحی» را رعایت و از خداوند طلب بخشش کنید تا از «آزمون مهلک» نجات پیدا کنید. رهبر طالبان در کنار توصیه‌های شرعی، از سازمان‌ها و موسسات بهداشت جهانی نیز خواسته است برای جلوگیری از شیوع این بیماری، به مردم کمک کنند و وسایل لازم را در اختیار مردم قرار دهند. او گفته است طالبان آماده است با سازمان‌های بهداشتی در بخش انتقال و توزیع کمک‌ها همکاری کند.

هبت‌الله آخوندزاده به جنگجویان طالبان دستور داده است که در این شرایط «با مردم خود ترحم، شفقت و مهربانی» کنند.

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More