رهبران برجسته افغانستان برای شرکت در نشست صلح به مسکو رفتند | ایران اینترنشنال

رهبران برجسته افغانستان برای شرکت در نشست صلح به مسکو رفتند

 

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه امروز چهارشنبه در راس هیات دولت برای شرکت در نشست مسکو درباره صلح افغانستان به روسیه رفت.

نشست مسکو به ابتکار کشورهای عضو «تروئیکای توسعه یافته» شامل روسیه، آمریکا، چین و پاکستان فردا پنجشنبه ۲۸ حوت/اسفند برای یک روز با موضوع صلح افغانستان برگزار می‌شود. در این کنفرانس علاوه بر نمایندگان کشورهای عضو تروئیکا، نمایندگان دولت افغانستان، گروه طالبان و شماری از سیاستمداران برجسته افغانستان نیز شرکت می‌کنند.

اعضای هیات دولت افغانستان، شامل ‏عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه، میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، حامد کرزای، رییس جمهوری پیشین، عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی، محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، بابر فرهمند، معاون شورای مصالحه، سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح، معصوم استانکزی، رییس تیم مذاکره‌کننده دولت، متین بیگ، احمدنادر نادری، حبیبه سرابی، اعضای تیم مذاکره‌کننده، محمدعلم ایزدیار، معاون مجلس سنا، عبدالله خنجانی، معاون وزارت دولت در امور صلح، عبدالستار خواصی و غیرت بهیر هستند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه این کشور برای افغانستان در نشست صلح مسکو شرکت می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا نشست مسکو را مکمل سایر تلاش‌های بین‌المللی برای حمایت از روند جاری صلح افغانستان دانسته و گفته است این نشست نگرانی‌های جامعه جهانی را نیز در مورد پیشرفت این روند بازتاب می‌دهد.

گروه طالبان نیز از اعزام یک هیات ۱۰ نفره به ریاست ملا برادر، معاون سیاسی این گروه در نشست مسکو خبر داد. 

وزارت امور خارجه افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که «برگزاری مذاکرات صلح افغانستان در روسیه و ترکیه که در ادامه و متمم روند قطر بوده، ‌جایگزین آن‌ نمی‌باشد.» به گفته وزارت خارجه افغانستان، هیات دولت با هیات طالبان در قطر در حال مذاکره است و این مذاکرات در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

شورای عالی مصالحه‌ افغانستان نیز در اطلاعیه‌ای نوشت که نمایندگان دولت و طالبان در نشست مسکو در باره‌ تسریع تلاش‌های صلح، تقویت مذاکرات دوحه، پایان جنگ در افغانستان، مبارزه با دهشت‌افکنی، قاچاق موادمخدر و شکل‌گیری یک افغانستان مستقل و خودکفا بحث و تبادل نظر می‌کنند.

سید طیب جواد، سفیر افغانستان در روسیه، با ارسال نامه‌ای به وزارت خارجه این کشور که جزئیات آن از سوی رسانه‌ها منتشر شده، گفته است، این کنفرانس در مهمان‌خانه رییس‌جمهوری روسیه برگزار می‌شود، ریاست نشست را ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان به عهده دارد و قرار است سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور در این نشست سخنرانی کند. 

روزنامه ۸ صبح افغانستان براساس نامه سفیر افغانستان در روسیه گزارش داد که روسیه تنها مصارف شش تن از اعضای برجسته هیات دولت افغانستان را پرداخت می‌کند و از فراهم کردن حمل و نقل برای هیات افغانستان نیز «معذرت» خواسته و هیات افغانستان تنها از سوی مقام‌های سفارت افغانستان پذیرایی خواهد شد.

در همین حال، شماری زیادی از کاربران رسانه‌های اجتماعی افغانستان به دلیل حضور کمرنگ زنان در ترکیب هیات دولت، انتقاد کرده‌اند. حبیبه سرابی، عضو تیم مذاکره‌کننده دولت در مذاکرات صلح بین‌افغانی، تنها عضو زن در هیات عالی رتبه دولت در نشست مسکو است. 

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More