راه‌اندازی عملیات نظامی در بهسود؛ امرالله صالح: هیچ دستوری علیه هیچ قومی صادر نشده است | ایران اینترنشنال

راه‌اندازی عملیات نظامی در بهسود؛ امرالله صالح: هیچ دستوری علیه هیچ قومی صادر نشده است

 

وزارت دفاع افغانستان  روز دوشنبه دوم حمل/فروردین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در پی راه‌اندازی عملیات نظامی در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک، یک «انبار بزرگ مهمات و مواد انفجاری، یک قرارگاه و چندین پاسگاه اخاذی که جهت آزار و اذیت مردم غیرنظامی در محل ایجاد شده بود، کشف و تخریب شدند.»

 

 

به دنبال سقوط یک هلی‌کوپتر ارتش افغانستان توسط افراد وابسته به عبدالغنی علی‌پور، فرمانده نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی بهسود، مقام‌های ارشد دولت افغانستان شامل رییس‌جمهوری این کشور اعلام کردند که انتقام خون کشته‌شدگان سقوط هلیکوپتر را به هر قیمتی خواهند گرفت. وزارت دفاع نیز در ۳۰ حوت/اسفند، از راه‌اندازی عملیات نظامی در این منطقه خبر داد و گفت در نتیجه عملیات، ۱۲ شورشی و افراد مسلح غیر مسئول در بهسود را کشته و شش تن دیگر را زخمی کردند.

راه‌اندازی عملیاتی نظامی در بهسود اما با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شده و برخی از رهبران سیاسی جامعه هزاره به این مساله واکنش نشان دادند.

کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی گفت که در حمله‌های هوایی اخیر نیروهای امنیتی در بهسود، زن و کودک قربانی شده‌اند. کریم خلیلی عملیات نظامی در این منطقه را «لشکرکشی در میان خانه‌های مردم» خواند و افزود که «برخی از مسئولان نظامی و امنیتی به اظهارات اهانت‌بار و تحریک‌آمیز علیه این مردم (هزاره) متوسل می‌شوند و بدون در نظرداشتن قانون و جایگاه‌شان، به زدن و کشتن، امر می‌دهند.»

محمد محقق، مشاور ارشد امنیتی و سیاسی رییس جمهوری افغانستان نیز از مقام‌های حكومت خواست تا در «استعمال قوه عجله نکنند» و سعى كنند این قضيه را از راه مسالمت‌آميز حل كنند و تلاش شود كه مردم غیرنظامی متضرر  نشوند.

‏از سوی دیگر، شاه حسین مرتضوی، مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان در توییتی نوشت که «از دیروز تا حالا وضعیت در بهسود کاملا آرام» گزارش شده است و مردم منطقه از نیروهای امنیتی و دفاعی استقبال کرده و در مورد همکاری مشترک، امروز دوشنبه نشستی برگزار خواهند کرد.

 

 

در نتیجه سقوط هلی‌کوپتر ارتش که مسئولیت آن‌ را عبدالغنی علی‌پور به عهده گرفت، ۹ تن شامل خلبان، نیروهای امنیتی و خدمه پرواز کشته شدند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری امروز دوشنبه در یادداشتی نوشت که «قتل چهار خلبان و پنج منسوب قطعات ویژه یک جنایت آشکار است و عاملان آن باید به سزای عمل خود برسند.»

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی و نیز کریم خلیلی، مقام‌های حکومت را در حادثه بهسود به رفتار دوگانه و برخورد قومی متهم کردند. اما صالح در این مورد نوشت است که «پوشش این جنایت با قومی ساختن، بحثی غلط و از ریشه بی‌اساس است. هیچ نوع دستور سری و یا علنی هیچ‌گاه برای نیرو‌های شجاع دفاعی و امنیتی کشور بر ضد هیچ قوم و محله‌ای صادر نشده و نخواهد شد.»

پیش از این سمیع سادات، فرمانده قول‌اردو/لشکر ۲۱۵ میوند، گفت که نیروهای امنیتی، «همه طرفداران علی‌پور و حمایت کنندگان شان را مثل سگ‌های دیوانه در بهسود، کابل و سایر نقاط کشور شکار می‌کنند.» او به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داد: « در پوسته‌ها/پاسگاه‌ها، حوز‌ه‌ها، شاهراه‌ها، دهات و شهرها، حامیان علی‌پور را با تمام افتخار از بین ببرند».

در همین حال، شماری از خبرنگاران به نقل از منابع گزارش دادند که افراد وابسته به علی‌پور با استفاده از موشک میثاق ساخت ایران، هلی‌کوپتر ارتش را ساقط کرده‌اند. هرچند مقام‌های امنیتی و نیز علی‌پور در این مورد اظهار نظر رسمی نکرده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More
محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا...More