دولت افغانستان: هزار زندانی طالبان را آزاد کردیم | ایران اینترنشنال

دولت افغانستان: هزار زندانی طالبان را آزاد کردیم

 

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که تاکنون یک‌هزار تن از زندانیان طالبان، برای پیشرفت روند صلح و جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، از زندان آزاد شده‌اند.

شورای امنیت ملی افغانستان، روز شنبه ۲۰ ثور/اردیبهشت، با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرد که ۶۷ تن از زندانیان طالبان، پنج‌شنبه آخر هفته گذشته از زندان مركزی ولایت پروان آزاد شدند. بنا بر این خبرنامه، زندانیان طالبان براساس فرمان شماره اول رییس‌جمهوری رها شده‌اند.

شورای امنیت ملی اعلام کرده است که «دولت افغانستان با رهایی این افراد یک‌بار دیگر تعهد خود مبنی‌بر صلح را نشان داده و اکنون نوبت طالبان است که مطابق به توافقانه، روند رهایی زندانیان را سرعت بخشیده، افغان‌کشی را متوقف و هر چه زودتر گفت‌وگوهای رودررو را آغاز کند».

گروه طالبان نیز در چند مرحله حدود ۱۷۴ تن از زندانیان مربوط به دولت افغانستان را از چند ولایت این کشور آزاد کرده‌ است.

شورای امنیت ملی تصریح کرده است که کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس سراسری و دوامدار از خواست‌های اساسی افغان‌هاست و «طالبان باید در این مورد برای مردم افغانستان و جهان پاسخ بدهند».

در خبرنامه شورای امنیت ملی آمده است که ادامه خشونت‌های کنونی از سوی طالبان، نه‌تنها به روند صلح کمک نمی‌کند، بلکه این امر را نسبت به گذشته بیشتر به خطر می‌اندازد.

در همین حال، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، که دور تازه‌ای از سفرهایش به قطر، هند و پاکستان را آغاز کرده است، می‌گوید در  دیدار خود با ملا برادر، معاون گروه طالبان، در قطر، خواهان پیشرفت در برخی از مسائل، از جمله «کاهش خشونت و آتش‌بس برای امور بشری» در افغانستان شده است.

بر مبنای توافقنامه آمریکا و طالبان، قرار بود شش هزار زندانی از سوی دولت افغانستان و طالبان قبل از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی از سوی دولت و طالبان آزاد شوند.

 

تازه چه خبر؟
احمد ترحمی، جانشین رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای یزد، اعلام کرد که به دلیل تداوم شیوع کرونا، از امروز شنبه به مدت یک ‌هفته طرح تعطیلی گسترده...More
الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، گفت پس از آنکه قانون اساسی جدید این کشور، که اختیارات رییس‌جمهوری را محدود می‌کند، به اجرا درآید، از سمت خود...More
وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران دولت عربستان سعودی و مقامات آمریکایی گزارش داد محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در دیدار اخیر خود با بنجامین...More
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More