دولت افغانستان با ۱۴ کشور برای تعیین سرنوشت ۴۰۸ زندانی عضو داعش مذاکره می‌کند | ایران اینترنشنال

دولت افغانستان با ۱۴ کشور برای تعیین سرنوشت ۴۰۸ زندانی عضو داعش مذاکره می‌کند

 

احمدضیا سراج، رییس امنیت ملی/استخبارات افغانستان می‌گوید، ۴۰۸ نفر از اتباع کشورهای خارجی همراه با ۱۷۳ نفر از کودکان آن‌ها که همه اعضای گروه داعش و از ۱۴ کشور مختلف هستند، توسط نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت و اکنون در زندان‌های این کشور به‌سر می‌برند.

رییس سازمان استخبارات افغانستان روز سه‌شنبه ۷ ثور/اردیبهشت در نشست خبری گفت که حدود ۶۰ درصد از اعضای داعش را اتباع کشور پاکستان تشکیل می‌دهد.

به گفته ضیا سراج، از میان ۴۰۸ تن از اعضای داعش، تعداد ۲۹۹ نفر از آن‌ها اتباع پاکستان، ۳۷ نفر اتباع ازبکستان، ۱۳ نفر از تاجیکستان، ۱۲ نفر از قرقیزستان، ۵ نفر از روسیه، ۱۶ نفر از چین، ۵ نفر از اردن، ۴ نفر از ایران، ۳ نفر از ترکیه، ۵ نفر از اندونزی، یک نفر از الجزایر، دو نفر از بنگلادش، ۴ نفر از هند و دو نفر از کشور مالدیو است.

رییس امنیت ملی، جنگ فعلی در افغانستان را «جنگ منطقه‌ای و جهانی» عنوان کرد و گفت واگذاری تمام مسئولیت‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان، کاری درستی نیست. او هشدار داد در صورتی که کشورها به طور مشترک در این زمینه همکاری نکنند در آینده تمام منطقه با تهدید تروریسم مواجه خواهد شد. او گفت که افغانستان به نیابت از کشورهای جهان و منطقه با گروه‌های تروریستی در حال جنگ است و این کشور در این جنگ تلفات زیادی را متحمل شده است.

ضیا سراج تاکید کرد که این زندانیان مراحل ابتدایی محاکمه خود را سپری کرده‌اند و دولت افغانستان در خصوص تعیین سرنوشت این زندانیان با کشورهای خارجی مذاکراتی را آغاز کرده است.

او گفت اتباع خارجی بیشتر از مسیر ترکیه، ایران و پاکستان وارد افغانستان شده‌اند و در حال حاضر افغانستان با ترکیه و ایران در سطح استخبارات ارتباط برقرار کرده تا به طور سه جانبه در این مورد کار کنند.

او گفت رهبران خط نبرد داعش کشته یا بازداشت شده‌اند و اکنون گروه‌های کوچک داعش در شهرها فعالیت می‌کنند. 

رییس امنیت ملی در خصوص تحویل اسلم فاروقی، رهبر داعش که سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد به پاکستان، گفت: اسلم فاروقی، رهبر گروه داعش که تبعه پاکستان است، شامل ۴۰۸ زندانی داعش نیست و افغانستان در صورتی او را به پاکستان تحویل می‌دهد که پاکستان نیز دو یا چند تن از رهبران طالبان را که در زندان پاکستان است به دولت افغانستان تحویل دهد. او گفت علی‌رغم تلاش‌های زیاد، دو کشور تاکنون در این مورد به نتیجه نرسیده است.

رییس امنیت ملی همچنین تصریح کرد که ۳۰۹ نفر دیگر از اتباع خارجی که جرایم سنگین دارند نیز در زندان دولت افغانستان است. او افزود این افراد اعضای القاعده و عضو گروه‌های تروریستی، مانند جیش محمد، لشکر طیبه و ترکستان شرقی هستند.

ضیا سراج همچنین از کشته شدن مولوی احمد قندهاری، یکی از فرماندهان مهم و کلیدی طالبان خبر داد. او گفت مولوی احمد قندهاری که در قتل هزاران نفر دست داشته و ده‌ها حمله را سازماندهی کرده بود، دیروز دوشنبه در منطقه بین ولسوالی‌های ژیری و میوند ولایت قندهار، در جنوب این کشور کشته شده است.

رییس امنیت ملی، گفت که مولوی احمد قندهاری پس از اختر منصور، رهبر پیشین طالبان، مهمترین فرمانده طالبان بود.

رییس امنیت ملی افغانستان بار دیگر تاکید کرد که حدود هفت هزار زندانی طالبان «به هیچ وجه آزاد نخواهد شد.» او افزود که دولت افغانستان با آزادی ۵۵۰۰ زندانی طالبان قیمت گزافی برای برقراری صلح پرداخته اما این امر منجر به برقراری صلح و کاهش خشونت‌ها نشده است. او تاکید کرد که آزادی بیشتر زندانیان طالبان منجر به تشدید جنگ خواهد شد و طالبان نیز در برابر رهایی زندانیان حاضر به قبول آتش‌بس نیستند.

رییس امنیت ملی، گروه طالبان را چتر بزرگ برای پوشش دیگر گروه‌های تروریستی خواند و تاکید کرد که تفکیک بین این گروه‌های تروریستی امکان ندارد، زیرا به گفته او، اعضای این گروه عضویت داعش، طالبان و القاعده را دارند. او گفت گروه طالبان و داعش به صورت مشترک عملیات انجام می‌دهند و حملات طالبان پس از امضای توافق‌نامه دوحه، ۲۴ درصد افزایش یافته است.

ضیا سراج همچنین گفت که روابط طالبان با القاعده اکنون صرفا یک موضوع ایدئولوژیکی نیست بلکه آن‌ها فراتر از روابط سازمانی، باهم ازدواج کرده و میان آنها روابط خانوادگی و پیوند خویشاوندی برقرار شده است. 

 

تازه چه خبر؟
ارتش اسرائیل با صدور بیانیه‌ای از حمله جنگنده‌های این کشور به چند مجتمع نظامی حماس در خان یونس و غزه خبر داد. بنابراین اعلامیه، حملات اسرائیل در پاسخ...More
دونالد ترامپ قصد دارد شرکت در اولین تجمعات حامیانش پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌ خود را طی دو هفته آینده از اوهایو و فلوریدا آغاز کند. نشریه یو.اس...More
مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه به اتفاق آرا لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، «جونتینت»، سالروز لغو برده‌داری در ایالات متحده، در ۱۹ ژوئن، ۲۹ خرداد...More
جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۵ خردادماه، به‌طور رسمی توماس نایدس، معاون سابق وزیر خارجه در زمان دولت باراک اوباما، را به‌عنوان نامزد...More
دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان گفت که با ادامه خاموشی‌ها و قطع برق در بخش صنعت، برای ژنراتور بازار سیاه تشکیل شده است. امیرمهدی مرادی، دبیر انجمن...More