دولت افغانستان با آتش‌بس سه روزه موافقت کرد | ایران اینترنشنال

دولت افغانستان با آتش‌بس سه روزه موافقت کرد

در پی اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی طالبان به‌مناسبت عید فطر، رییس‌جمهوری افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور دستور داده است که به احترام روزهای عید، آتش‌بس را رعایت کنند.

‏نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، روز دوشنبه ۲۰ ثور/اردیبهشت، با انتشار بیانیه‌ای گفت که براساس دستور رهبر طالبان، افراد این گروه در جریان سه روز عید فطر تمام «عملیات‌های تعرضی» خود علیه دولت را متوقف می‌کنند. سخنگوی طالبان هدف از برقراری آتش‌بس سه روزه را فراهم کردن فضای امن برای شهروندان به‌مناسبت عید فطر عنوان کرده است. او گفت در صورت حمله نیروهای دولتی، طالبان از خود و مناطق تحت کنترل خود دفاع خواهند کرد.

به‌رغم موافقت دولت افغانستان با آتش‌بس سه روزه، اشرف غنی تاکید کرده است که دولت و مردم افغانستان خواستار آتش‌بس واقعی و دائمی‌اند.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده است اکنون که نیروهای بین‌المللی از افغانستان خارج می‌شوند و مراجع معتبر دینی و علمای جهان اسلام جنگ در افغانستان را خلاف رهنمودهای دینی می‌دانند، «طالبان هیچ دلیل شرعی برای ادامه کشتار مردم افغانستان ندارند».

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ افغانستان، نیز می‌گوید آتش‌بس موقت راه‌حل اساسی و دائمی برای حل مشکلات کشور نیست. عبدالله عبدالله تاکید کرده که راه‌حل بحران کنونی کشور «تسریع مذاکرات، اعلان آتش‌بس دائمی و قطع همیشگی جنگ» است.

دولت افغانستان خطاب به طالبان گفته است حملات این گروه به مردم و تاسیسات عامه در جریان ماه رمضان، به‌ویژه حملات اخیرشان در «ولایت‌های لوگر، هلمند، غزنی، هرات، بغلان، فاجعه دشت‌برچی کابل و حادثه المناک امروز در زابل نشان می‌دهد که اعمال خشونت و تلاش برای ایجاد فضای رعب و وحشت بر مردم افغانستان برای رسیدن به اهداف سیاسی و استخباراتی تنها باعث انزجار و تنفر بیشتر مردم افغانستان می‌شود».

براساس دستور رهبر طالبان، جنگجویان طالبان در جریان آتش‌بس اجازه رفتن به مناطق تحت کنترل دولت را ندارند.

عبدالله عبدالله با انتشار بیانیه‌ای، گفت که پیش از این نیز دولت افغانستان به مناسبت‌های ویژه آتش‌بس یک‌جانبه اعلام کرده بود که به باور او، «برقراری آتش‌بس موقت در این مناسبت‌ها فرصت کوتاه آرامش را برای مردم فراهم می‌‌کند اما راه‌حل اساسی و دائمی برای حل مشکل کشور نیست».

به عقیده رییس‌جمهوری و رییس شورای مصالحه افغانستان، بحران این کشور راه‌حل نظامی ندارد. آن‌ها از گروه طالبان خواسته‌اند که برای حل مسالمت‌آمیز مساله افغانستان، مذاکرات صلح را از سر بگیرند و با آتش‌بس دائمی در کشور موافقت کنند.

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ایران خبر دادند که روز جمعه دوز اول واکسن ایرانی برکت به رهبر جمهوری اسلامی تزریق شده است. علی خامنه‌ای پس از تزریق این واکسن گفت که مایل...More
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More