ده نامزد وزارت از مجلس نمایندگان افغانستان رای اعتماد گرفتند | ایران اینترنشنال

ده نامزد وزارت از مجلس نمایندگان افغانستان رای اعتماد گرفتند

مجلس نمایندگان افغانستان روز شنبه اول قوس/آذر انتخاب ده نامزد وزارتخانه‌های کابینه‌ دولت را به رای گذاشت.

همه نامزدهای معرفی‌شده، که در روزهای اخیر برنامه‌هایشان را به مجلس ارائه کردند، امروز از مجلس رای اعتماد گرفتند. در نشست امروز مجلس نمایندگان، ۲۴۶ نماینده حاضر بودند و هر نامزد وزارت به ۱۲۴ رای نیاز داشت.

در رای‌گیری امروز، محمد حنیف اتمر از ۲۴۶ رای، ۱۹۷ رای تایید گرفت و به وزارت امور خارجه افغانستان رسید.

حنیف اتمر یکی از چهره‌های سیاسی افغانستان است. او فوق‌لیسانسش را از رشته علوم سیاسی و مطالعات توسعه پس از جنگ از دانشگاه یورک بریتانیا گرفته و در دو دهه گذشته، در نهادهای مهم دولتی کار کرده است. اتمر از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ وزیر احیا و انکشاف دهات، از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ وزیر معارف/آموزش‌و‌پرورش، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ وزیر امور داخله/کشور و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ مشاور امنیت ملی افغانستان بود.

اسدالله خالد، نامزد وزارت دفاع، از ۲۴۶ رای مجلس نمایندگان، ۲۰۶ رای تایید کسب کرد و به‌عنوان وزیر دفاع انتخاب شد. خالد پیش از انتصابش در سمت سرپرست وزارت دفاع در سال ۱۳۹۷، در نهادهای دولتی گوناگون کار کرده است. او در سال‌های گذشته در سمت والی غزنی، والی قندهار، وزیر دولت در امور پارلمانی، وزیر امور سرحدات، اقوام و قبایل کار کرده است و تجربه ریاست عمومی امنیت ملی/استخبارات افغانستان را نیز در کارنامه خود دارد.

عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزارت مالیه/دارایی، از ۲۴۶ رای نمایندگان مجلس، ۲۰۵ رای تایید گرفت و به این ترتیب، وزیر دارایی افغانستان شد.

عبدالهادی ارغندیوال ۶۸ ساله است و در دانشکده اقتصاد دانشگاه کابل تا مقطع لیسانس درس خواند و سپس، به‌عنوان نماینده حزب اسلامی افغانستان به آمریکا رفت و در کنار ماموریت حزبی و سیاسی، در رشته مدیریت و نرم‌افزارهای تحلیل سیستم‌ها تحصیل کرد. ارغندیوال پس از سقوط رژیم طالبان، در سال ۱۳۸۵ مشاور ریاست‌جمهوری و در سال ۱۳۸۸، با کسب رای اعتماد از مجلس نمایندگان، وزیر اقتصاد شد و در سال جاری، به‌عنوان نامزد وزارت و سرپرست وزارت مالیه معرفی شد.

معصومه خاوری، نامزد وزارت مخابرات، از ۲۴۶ رای مجلس نمایندگان، ۱۵۴ رای تایید گرفت و وزیر مخابرات شد.

معصومه خاوری ۳۵ ساله است و در دانشگاه آنکارا، در رشته علوم و فناوری پزشکی تحصیل کرده و در سال ۱۳۹۸، در مقطع کارشناسی رشته حقوق از دانشگاه پیام نور ایران فارغ‌التحصیل شده است. خاوری از ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۷، نماینده مردم ولایت سمنگان در مجلس نمایندگان افغانستان بود.

عباس بصیر، نامزد وزارت تحصیلات عالی، با کسب ۱۹۷ رای تایید مجلس نمایندگان، به‌عنوان وزیر تحصیلات عالی افغانستان انتخاب شد. او ۵۲ ساله است و در رشته حقوق بین‌الملل تا سطح کارشناسی ارشد و حقوق بین‌الملل محیط زیست تا مقطع دکتری در دانشگاه جواهر لعل نهرو هند تحصیل کرده و پیش از آن، رشته حقوق، فقه و معارف اسلامی و رشته فقه و فرهنگ اسلامی را در ایران خوانده است.

بصیر پیش‌تر، از سال ۱۳۹۷ تا همین چند ماه‌ اخیر، مدیرکل سازمان همکاری‌های محیط زیستی کشورهای جنوب آسیا بود. او همچنین مشاور رییس‌جمهوری در امور منابع طبیعی و محیط زیست بود و به‌مدت چند سال، دبیر اول سفارت افغانستان در دهلی بود.

بشیراحمد ته‌ینج، نامزد وزارت کار، با کسب ۱۹۰ رای مجلس نمایندگان، به‌عنوان وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان تعیین شد. ته‌ینج ۴۶ ساله است و تا مقطع کارشناسی در رشته تاریخ در دانشگاه بلخ درس خوانده است. بشیر احمد ته‌ینج از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸، عضو و معاون شورای ولایتی فاریاب و از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۹، در سمت‌های گوناگون مشغول به کار بوده است. او عضو پارلمان افغانستان بود و همچنین عضو و سخنگوی حزب جنبش ملی به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم است.

محمد‌قاسم حلیمی، نامزد وزارت ارشاد، حج و اوقاف، با کسب ۱۴۸ رای تایید مجلس نمایندگان، به وزارت حج و اوقاف افغانستان رسید. او ۴۷ ساله است و در رشته حقوق تا سطح لیسانس در دانشگاه الازهر مصر تحصیل کرده و در سال‌های گذشته، در وزارت امور خارجه و دادگاه عالی افغانستان مشغول به کار بوده است. او مدتی نیز مشاور سیاسی شورای عالی صلح و عضو و سخنگوی شورای سراسری علمای افغانستان بود.

فضل احمد معنوی، نامزد وزارت عدلیه، با کسب ۲۲۰ رای تایید مجلس نمایندگان، به‌عنوان وزیر عدلیه انتخاب شد. او در رشته مطالعات اسلامی تا مقطع فوق‌لیسانس در دانشگاه اسلام‌آباد پاکستان تحصیل کرده و در سال‌های گذشته، در نهادهای دولتی افغانستان کار کرده است. معنوی یک دوره رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و معاون دادگاه عالی و معاون وزارت معارف/آموزش‌و‌پرورش افغانستان نیز بوده است. فضل احمد معنوی در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری افغانستان، عضو ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله بود.

محمد مسعود اندرابی نیز از ۲۴۶ رای مجلس نمایندگان، ۲۱۴ رای تایید گرفت و وزیر امور داخله/کشور افغانستان شد. مسعود اندرابی ۴۰ ساله است. او در سال‌های گذشته، در ریاست عمومی امنیت ملی/استخبارات افغانستان مشغول به کار بوده است. اندرابی یک سال سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی، چهار سال معاون عملیاتی این سازمان و دو سال رییس فناوری سازمان استخبارات افغانستان بوده است. مسعود اندرابی از ۱۳۹۷ تاکنون، سرپرست وزارت امور داخله بود.

نثار احمد غوریانی از ۲۴۶ رای مجلس نمایندگان، ۲۱۳ رای تایید گرفت و به وزارت صنعت و تجارت افغانستان رسید. غوریانی تاجر است و در دولت حامد کرزی، مشاور وزارت انرژی و آب و همچنین، نماینده ولایت هرات در مجلس نمایندگان افغانستان بود.

قرار است در روزهای آینده شمار دیگری از نامزدهای وزارت برنامه‌هایشان را در مجلس نمایندگان ارائه کنند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان غذا و داروی آمریکا، روز شنبه ۲۷ فوریه، مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید تولید شرکت جانسون‌اند‌جانسون را صادر کرد. این سومین واکسن کووید-۱۹...More
روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده علی خامنه‌ای منتشر می‌شود، اعلام کرد که حمله اخیر به یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان از سوی نیروهای تحت حمایت جمهوری...More
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید ارزیابی‌‌های اولیه نشان می‌دهد که ایران مسئول انفجار در یک کشتی متعلق به اسرائیل در دریای عمان است. به گزارش...More
نیروی انتظامی اعلام کرد در اثر تیراندازی فردی ناشناس به ماموران این نیرو مستقر در پل گاومیشان شهرستان دره شهر در استان ایلام، دو نفر از ماموران این...More