ده‌ها تن از نیروهای امنیتی توسط طالبان در تخار کشته شدند | ایران اینترنشنال

ده‌ها تن از نیروهای امنیتی توسط طالبان در تخار کشته شدند

 

مقام‌های محلی ولایت تخار در شمال افغانستان از کشته و زخمی شدن ده‌ها تن از نیروهای امنیتی این کشور توسط گروه طالبان خبر دادند.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار به ایران اینترنشنال گفت، علاوه بر معاون فرماندهی امنیت ولایت تخار بیش از ۲۵  تن از نیروهای امنیتی در حمله طالبان کشته و ۵  تن دیگر زخمی شدند. سخنگوی والی تخار همچنین گفت، در حمله جداگانه طالبان در ولسوالی خواجه‌غار این ولایت، سه نفر از نیروهای امنیتی نیز کشته شدند.

مولوی عبدالله قرلق، والی تخار نیز روز چهارشنبه ۳۰ میزان/مهر با تایید این خبر گفت، راز‌محمد دوراندیش، معاون امنیت ولایت تخار با شماری از همراهان امنیتی‌شان شب گذشته، حوالی ساعت سه، در منطقه مسجد سفید ولسوالی بهارک تخار، در اثر حمله تهاجمی طالبان کشته و زخمی شدند. والی تخار آمار دقیقی از تلفات نیروهای امنیتی ارائه نکرد. او در پیامی تصویری افزود، درگیری برای چند ساعت میان نیروهای امنیتی و افراد طالبان ادامه داشته که در نتیجه آن حدود ۱۶تن از افراد کلیدی طالبان نیز کشته شدند. قرلق همچنین گفت، امروز فرمانده قول‌اردو/لشکر و شماری از مقام‌های ارشد نظامی برای بررسی وضعیت امنیتی این ولایت به تخار آمدند.

عبدالقیوم حیرت، رییس صحت‌عامه/مرکز بهداشت ولایت تخار همچنین به ایران اینترنشنال گفت، اجساد ۳۴ نفر از نیروهای امنیتی که در ولسوالی بهارک کشته شدند به شفاخانه/بیمارستان ولایتی تخار منتقل شده‌اند. او گفت تعداد هشت زخمی نیز به بیمارستان این ولایت منتقل شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان درگیری افراد طالبان با نیروهای امنیتی را در ولسوالی بهارک تایید می‌کند و در توییتی می‌گوید، نیروهای امنیتی دولت، از یک هفته به این سو مشغول اجرای عملیات علیه طالبان بود و در درگیری دیشب، نیروهای کماندو«تلفات سنگینی» داشته است.

در همین حال، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد، طی ۲۴ساعت گذشته، ۱۱۵ نفر از افراد طالبان کشته و ۳۹ نفر دیگر آنها زخمی شدند. وزارت دفاع روز چهارشنبه در توییتی افزوده است که این افراد طالبان پس از حمله به مواضع نیروهای امنیتی و در نتیجه حملات متقابل نیروهای امنیتی در ۲۶ ولایت افغانستان کشته و زخمی شدند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان امروز از کشته و زخمی شدن یک هزار و ۲۲۵ نفر از «طالبان تروریست» طی یک ماه گذشته خبر داد. او روز چهارشنبه در توییتی نوشت، در ۲۸ روز گذشته «۸۴۰ طالب تروریست کشته و ۳۸۵ تروریست دیگر مجروح شدند.»

در یک ماه گذشته و در جریان مذاکرات صلح بین‌افغانی در دوحه، پایتخت قطر، نظامیان دولت و افراد طالبان نبردهای خونینی را در ولایت‌های مختلف افغانستان پشت سر گذاشته‌اند. ده‌ها تن از غیرنظامیان نیز در جریان این درگیری‌ها کشته و زخمی شدند.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان امروز هنگام معرفی اعضای جدید کابینه به مجلس نمایندگان، جنگ طالبان را «نامشروع» و «غیرشرعی» خواند و گفت، این گروه از طریق جنگ پیروز نخواهد شد. 

 

تازه چه خبر؟
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More