دفاع بلینکن در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از اقدام دولت بایدن در خروج از افغانستان | ایران اینترنشنال

دفاع بلینکن در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از اقدام دولت بایدن در خروج از افغانستان

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، ضمن دفاع دوباره از تصمیم دولت ایالات متحده در خارج کردن نیروهای خود از افغانستان، بر ادامه حمایت از مردم افغانستان تاکید کرد و از طالبان خواست به حقوق بشر احترام بگذارد.

بلینکن در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان که روز دوشنبه به صورت مجازی برگزار شد، تاکید کرد «زمان پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ آمریکا» فرا رسیده بود و این اقدام آمریکا را «فوق‌العاده» توصیف کرد.

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه واشینگتن از طریق سازمان‌های مردم نهاد به ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ادامه خواهد داد، خاطرنشان کرد: «ما انتظار داریم که طالبان به حقوق اولیه مردم افغانستان و حقوق زنان احترام بگذارد.»

او افزود که اگر دولت بایدن به تعهدات به جا مانده از دولت ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان عمل نکرده بود، «حمله‌ها به نیروهای ایالات‌متحده و متحدانش افزایش می‌یافت و حمله سراسری طالبان به شهرهای اصلی افغانستان آغاز می شد.»

آنتونی بلینکن در نشست با اعضای مجلس نمایندگان گفت که با توجه به اقدامات پاکستان طی ۲۰ سال گذشته، ایالات متحده قصد دارد طی چند هفته آینده روابط خود با پاکستان و نیز انتظار خود از نقش آینده این کشور در همکاری‌های بین‌المللی و مبارزه با تروریسم را مورد بررسی قرار دهد.

وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که حتی «بدبینانه‌ترین ارزیابی‌ها» هم پیش‌بینی نمی‌کرد در حالی که نیروهای آمریکا در افغانستان حضور داشتند، دولت این کشور به این سرعت سقوط کند.

بلینکن با اشاره به اینکه دولت ترامپ «به جای برنامه، یک مهلت به‌جا گذاشته بود»، گفت: دولت ترامپ هیچ هماهنگی با طالبان برای چگونگی اجرای توافق انجام نداد و سال گذشته پنج هزار زندانی طالبان را آزاد کرد که برخی از آنها فرماندهان ارشدی بودند که در سلطه اخیر بر افغانستان نقش داشتند.

در همین حال، روز دوشنبه سازمان ملل در ژنو نشستی را برگزار کرد که هدف از آن جمع‌آوری دست‌کم ۶۰۶ میلیون دلار کمک برای مردم افغانستان است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، با اشاره به اینکه کشورهای جهان برای کمک‌هایی بیش از یک میلیارد دلار متعهد شده‌اند گفت: «این کنفرانس به طور کامل انتظارات مرا برآورده کرد.»

از سوی دیگر میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در چهل و هشتمین نشست شورای حقوق بشر از عملکرد طالبان از زمان به قدرت رسیدن در افغانستان انتقاد کرد و گفت واقعیت‌های موجود در مورد آنچه هم اکنون در افغانستان رخ می‌دهد، از جمله وضعیت زنان، با وعده‌های طالبان همخوانی ندارد.

او تاکید کرد که از عدم حضور هیچ زن و تعداد کمی از اعضای غیرپشتون در دولت طالبان ناامید شده است.

 

 

تازه چه خبر؟
روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عصر یکشنبه چهارم مهرماه، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر اثر وقوع آتش‌سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی...More
نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر از احضارش به واحد اجرای احکام دادسرای اوین برای اجرای حکم و همچنین گشایش پرونده‌های دیگر قضایی علیه خود خبر...More
ابراهیم رئیسی رییس قوه‌ مجریه هنگام دریافت استوارنامه سایمون شرکلیف سفیر جدید بریتانیا در تهران گفت ایران هروقت احساس کند کشورهای دیگر «زورگویی» می‌...More
بر اساس گزارش‌ خبرگزاری‌های رسمی ایران، چند هزار نفر از زائران مراسم اربعین در مرز شلمچه و مهران تجمع کرده‌ و چند صد زائر نیز پس از عبور از گیت ایران...More
رای‌دهندگان در سوئیس به پای صندوق‌های رای می‌روند تا در همه‌پرسی درباره ازدواج همجنسگرایان و پذیرش فرزند از سوی آنان شرکت کنند. در حالی که رای‌گیری...More