خلیل‌زاد در کابل؛ تاکید مجدد دولت افغانستان به برقراری آتش‌بس | ایران اینترنشنال

خلیل‌زاد در کابل؛ تاکید مجدد دولت افغانستان به برقراری آتش‌بس

 

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، در دیدار با اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور، در کابل درمورد آتش‌بس و پناهگاه‌های امن طالبان در بیرون از افغانستان گفت‌وگو کرد.

ارگ،، دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان، روز چهارشنبه ۲۷ قوس/آذر، در اعلامیه‌ای خبر داد که این دیدار صبح چهارشنبه در ارگ ریاست‌جمهوری صورت گرفته و زلمی خلیل‌زاد درخصوص مذاکرات آمریکا با طالبان و همچنین سفرهایش به پاکستان و قطر به اشرف غنی اطلاع‌رسانی کرده است.

براساس اعلامیه ارگ، رییس‌جمهور غنی در این دیدار «نگرانی‌های خویش را مبنی‌بر ادامه‌ خشونت‌ها از جانب طالبان، بیان داشته و تأکید کرده است که مردم و دولت افغانستان، به‌صورت کامل، صلح پایدار می‌خواهند و در این زمینه‌‌، هیچ نوع تردیدی ندارد».

ارگ افزوده است هر دو جانب ابراز امیدواری کردند که برای تامین صلح در افغانستان، نخست آتش‌بس صورت گیرد.

کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس در افغانستان از موضوعات اصلی‌ این دور از مذاکرات آمریکا با طالبان است.

دولت افغانستان اخیرا اعلام کرد که برای شروع مذاکرات با طالبان باید یک ماه آتش‌بس برقرار شود و برای تامین صلح، به پناهگاه‌های طالبان در خارج از افغانستان نیز توجه شود. 

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، گفته بود که جنگجویان طالبان از رده رهبری که مشغول مذاکرات است، فرمان نمی‌برد. آقای محب گفته بود مذاکرات در صورت دوام جنگ بی‌حاصل است. دولت افغانستان برقراری آتش‌بس را یک آزمون برای طالبان می‌داند که می‌تواند یکپارچگی آن‌ها را نشان‌ دهد و در صورت توافق صلح، جنگ در افغانستان پایان می‌یابد.

طالبان گفت‌وگوی مستقیم با دولت و نیز پیش‌شرط دولت برای برقراری آتش‌بس را رد کرده است.

در حال حاضر، به دلیل حمله طالبان در ولایت پروان افغانستان، مذاکرات آمریکا با طالبان در دوحه، پایتخت قطر به‌صورت موقت متوقف شده است.

به‌تازگی در حمله انفجاری طالبان در نزدیکی پایگاه نظامی آمریکا در بگرام افغانستان، دو تن کشته و نزدیک به ۷۰ تن دیگر مجروح شدند. 

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، با متوقف شدن مذاکرات دوحه، به اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان رفت و با وزیر امور خارجه و رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

قرار است زلمی خلیل‌زاد در این دور از سفرش به کابل با عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت و شماری از سیاستمداران افغانستان نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

 

تازه چه خبر؟
تعداد جان‌باختگان بر اثر کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت و تعداد مبتلایان نیز به بیش از ۳۳ میلیون و ۲۸۰ هزار نفر رسید. در حال حاضر...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مقابله کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای نشست رای اعتماد به...More
خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های عربستان سعودی از دستگیری اعضای یک گروه تروریستی خبر داد که آموزش‌های خود را از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دریافت...More
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More