حمله طالبان به یک موسسه آمریکایی در کابل | ایران اینترنشنال

حمله طالبان به یک موسسه آمریکایی در کابل

 

حمله طالبان به یک موسسه غیرانتفاعی بین‌المللی وابسته به سازمان توسعه بین‌المللی آمریکا، پس از شش ساعت درگیری با نیروهای امنیتی افغانستان پایان یافت.

وزارت کشور افغانستان اعلام کرده که مهاجمان از پای درآمده‌اند و ساختمان‌های متعلق به موسسه کونترپارت (Counterpart) تصفیه شده و ۱۵ نفر از مصدومان نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند.

حوالی ظهر امروز چهارشنبه، ۱۸ اردیبهشت، یک خودرو حامل مواد منفجره در ورودی ساختمان این موسسه منفجر شد و به دنبال آن گروهی از مهاجمان مسلح وارد این ساختمان شدند.

درگیری نیروهای امنیتی با مهاجمان مسلح نزدیک به شش ساعت طول کشید. وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که بیش از ۱۶۰ نفر از کارمندان این موسسه را از محل حادثه خارج کرده است.

طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته‌ و در یک پیام توییتری اعلام کرده است که این «ان‌جی‌او» وابسته به آمریکا به «فعالیت‌های مضر غربی» مشغول بوده است.

موسسه غیرانتفاعی کونترپارت که مرکز اصلی آن در آمریکا است، از سال ۲۰۰۵ در افغانستان در زمینه پروژه‌های مشارکت مدنی فعال است و از نظر مالی وابسته به دولت آمریکا است.

انفجار امروز همچنین در حوزه دهم امنیتی کابل یا «منطقه سبز امنیتی» رخ داده است؛ جایی که به دلیل حضور نهادهای دولتی و خارجی، تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد.

در واکنش به این حمله، ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای آن را «جنایت نابخشودنی» دانست و به این گروه هشدار داد که به درخواست صلح مردم افغانستان پاسخ مثبت بدهد، و در غیر آن سرکوب خواهد شد.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان نیز حمله طالبان را حمله به «افراد غیر نظامی» توصیف و آن را محکوم کرده و جان بس، سفیر آمریکا در کابل آن «بی‌رحمانه» خوانده است.

همچنین حامد کرزی، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان با تروریستی خواندن این حمله، خواستار توقف خون‌ریزی و از سرگیری گفت‌وگوهای صلح شده است.

حمله طالبان دقیقا زمانی صورت می‌گیرد که مقام‌های آمریکا با طالبان سرگرم گفت‌وگو در قطر هستند. به گزارش خبرگزاری‌ها این گفت‌وگوها بدون توقف همچنان ادامه دارد.

تازه چه خبر؟
سنای آمریکا با ۸۴ رای موافق و ۱۵ رای مخالف صلاحیت جنت یلن را به عنوان وزیر خزانه داری آمریکا تایید کرد. یلن که قبلا رییس بانک مرکزی آمریکا بوده،...More
مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، از افزایش ۱۵۰ درصدی بلیت هواپیما خبر داد و گفت که با توجیه اینکه فقط پولدارها سوار هواپیما می‌شوند...More
مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، را به اتهام تحریک به شورش در یک سخنرانی خطاب به هوادارانش قبل از...More
دولت آمریکا روز دوشنبه مجوز نقل‌ و ‌انتقال‌های مالی در ارتباط با شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن را تا یک ماه آینده صادر کرد. دولت بایدن پیشتر از احتمال...More
مهدی علی‌حسینی، کشتی‌گیر ۳۰ساله اهل اندیمشک، صبح دوشنبه ششم بهمن‌ماه در زندان دزفول اعدام شد. او در سال ۹۴ به اتهام ارتکاب قتل در جریان یک نزاع،...More