حمدالله محب: حکومت تا آخرین دم برای صلح واقعی ایستادگی خواهد کرد | ایران اینترنشنال

حمدالله محب: حکومت تا آخرین دم برای صلح واقعی ایستادگی خواهد کرد

هم‌زمان با انتشار خبرها مبنی بر سفر زلمی خلیل‌زاد به کابل، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، در نشستی خبری، از سفر خلیل‌زاد به کابل اظهار بی‌خبری کرد و گفت هیات آمریکایی و ترکیه‌ای در قطر حضور دارند و تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان با آن‌ها در مورد کنفرانس ترکیه درباره صلح افغانستان صحبت کرده است.

این در حالی است که رسانه‌ها از سفر زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، به کابل خبر داده‌اند. منابع آگاه به ایران اینترنشنال گفتند خلیل‌زاد امروز شنبه ۱۴ حمل/فروردین وارد کابل شده و قرار است با مقام‌های ارشد دولت دیدار و گفت‌وگو کند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، در نشست خبری با اشاره به برگزاری کنفرانس ترکیه درباره صلح افغانستان، گفت تیم مذاکره‌کننده دولت در قطر با هیات آمریکایی و ترکیه‌ای و طالبان در تماس است و تاکنون نتیجه ملموسی به دست نیامده و بحث‌ها در مورد موضوع نشست ترکیه جریان دارد.

به گفته حمدالله محب، هنوز روی تاریخ برگزاری، موضوع و اعضای شرکت‌کننده کنفرانس ترکیه توافقی صورت نگرفته است. او همچنین گفت قرار است فردا یکشنبه ۱۵ حمل/فروردین، نشستی در شورای عالی مصالحه در مورد طرح صلح آمریکا برای افغانستان برگزار شود.

با این‌که مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است تاریخ برگزاری نشست ترکیه درباره افغانستان تاکنون مشخص نشده اما رسانه‌ها گزارش دادند که قرار است نشست استانبول در ۱۶ آوریل (۲۷ حمل/فروردین) به‌مدت ده روز در ترکیه برگزار شود. یک عضو ارشد شورای عالی مصالحه افغانستان، که نخواست هویتش فاش شود، به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت: «زلمی خلیل‌زاد به‌خاطر کنفرانس استانبول به کابل آمده و از برگزاری این نشست در ۱۲ آوریل خبر داده است اما تعداد دیگری به شمول طالبان، حامد کرزی و کریم خلیلی، خواستار برگزاری این نشست بعد از ماه رمضان شده‌اند.»

احمد ضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی/استخبارات افغانستان، در نشست مشترک خبری گفت طالبان در سال جاری برای جنگ آماده شده‌اند و هیچ اراده‌ای برای برقراری صلح ندارند. او گفت میزان خشونت‌ها زیاد است و در ادامه افزود تلاش‌ها برای کاهش خشونت که برای همه طرف‌ها قابل قبول باشد جریان دارد اما کاهش خشونت باید واضح تعریف شود. به باور سراج، طالبان پیش‌تر نیز در دوره کاهش خشونت‌ها به تعهداتشان عمل نکردند و به جنگ ادامه دادند.

حمدالله محب همچنین بار دیگر تاکید کرد حکومت حاضر است در صورت برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، قدرت را به حکومت بعدی واگذار کند اما تن به فشارها نخواهد داد و به‌دلیل ترس از فشارها، از مسئولیت خود شانه خالی نخواهد کرد و اجازه نخواهد داد کشور به سمت بحران برود. او گفت حکومت تحت فشار عمل نخواهد کرد و هر نوع فشاری که اعمال شود تحمل می‌کند.

مشاور امنیت ملی افغانستان در ادامه هدف حکومت را برقراری صلح واقعی در کشور عنوان کرد و گفت کسانی که می‌گویند حکومت مانع صلح است در واقع حکومت مانع مقرری آن‌ها در نهادهای حکومتی شده است و اگر این افراد امروز در به منصب حکومتی برسند، این حرف‌ها را نمی‌زنند. به گفته محب، کسانی که حکومت را مانع صلح می‌خوانند افرادی‌اند که تعداد محافظانشان بیشتر از نیروهای امنیتی یک ولایت است. او در پایان تاکید کرد: «حکومت در قبال مردم مسئولیت دارد و مردم از حکومت توقع دارند زیر فشارهای یک تعداد نرود و صلح واقعی را در افغانستان تامین کند، حکومت تا آخرین دم برای برقراری صلح واقعی ایستادگی خواهد کرد.»

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های هند از توقیف یک قایق ایرانی حامل هروئین خبر دادند. رسانه‌های هند گزارش دادند که نیروی مرزبانی و پلیس ضدتروریسم این کشور در عملیاتی مشترک،...More
حمدالله نعمانی، شهردار طالبان در کابل، از کارکنان زن شهرداری خواست سر کار برنگردند، مگر اینکه شغلشان را هیچ مردی نتواند انجام دهد. نعمانی افزود که...More
کارزار آزادی نازنین زاغری در آستانه دوهزارمین روز زندانی شدن این شهروند ایرانی-بریتانیایی در ایران، از وزارت خارجه بریتانیا خواست ده ایرانی را که...More
خبرگزاری فارس در گزارشی تاخیر در ورود دستگاه‌ها و نرم افزارها از هند و چین و ابتلای مهندسان چینی و هندی نصب کننده این دستگاه‌ها را دلیل تاخیر در...More
روزنامه «اوتاوا سان» نوشت انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از پلیس کانادا خواسته تحقیقات جنایی در زمینه یافتن «مجرمان واقعی» انهدام این...More