حمدالله محب: حکومت تا آخرین دم برای صلح واقعی ایستادگی خواهد کرد | ایران اینترنشنال

حمدالله محب: حکومت تا آخرین دم برای صلح واقعی ایستادگی خواهد کرد

هم‌زمان با انتشار خبرها مبنی بر سفر زلمی خلیل‌زاد به کابل، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، در نشستی خبری، از سفر خلیل‌زاد به کابل اظهار بی‌خبری کرد و گفت هیات آمریکایی و ترکیه‌ای در قطر حضور دارند و تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان با آن‌ها در مورد کنفرانس ترکیه درباره صلح افغانستان صحبت کرده است.

این در حالی است که رسانه‌ها از سفر زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، به کابل خبر داده‌اند. منابع آگاه به ایران اینترنشنال گفتند خلیل‌زاد امروز شنبه ۱۴ حمل/فروردین وارد کابل شده و قرار است با مقام‌های ارشد دولت دیدار و گفت‌وگو کند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، در نشست خبری با اشاره به برگزاری کنفرانس ترکیه درباره صلح افغانستان، گفت تیم مذاکره‌کننده دولت در قطر با هیات آمریکایی و ترکیه‌ای و طالبان در تماس است و تاکنون نتیجه ملموسی به دست نیامده و بحث‌ها در مورد موضوع نشست ترکیه جریان دارد.

به گفته حمدالله محب، هنوز روی تاریخ برگزاری، موضوع و اعضای شرکت‌کننده کنفرانس ترکیه توافقی صورت نگرفته است. او همچنین گفت قرار است فردا یکشنبه ۱۵ حمل/فروردین، نشستی در شورای عالی مصالحه در مورد طرح صلح آمریکا برای افغانستان برگزار شود.

با این‌که مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است تاریخ برگزاری نشست ترکیه درباره افغانستان تاکنون مشخص نشده اما رسانه‌ها گزارش دادند که قرار است نشست استانبول در ۱۶ آوریل (۲۷ حمل/فروردین) به‌مدت ده روز در ترکیه برگزار شود. یک عضو ارشد شورای عالی مصالحه افغانستان، که نخواست هویتش فاش شود، به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت: «زلمی خلیل‌زاد به‌خاطر کنفرانس استانبول به کابل آمده و از برگزاری این نشست در ۱۲ آوریل خبر داده است اما تعداد دیگری به شمول طالبان، حامد کرزی و کریم خلیلی، خواستار برگزاری این نشست بعد از ماه رمضان شده‌اند.»

احمد ضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی/استخبارات افغانستان، در نشست مشترک خبری گفت طالبان در سال جاری برای جنگ آماده شده‌اند و هیچ اراده‌ای برای برقراری صلح ندارند. او گفت میزان خشونت‌ها زیاد است و در ادامه افزود تلاش‌ها برای کاهش خشونت که برای همه طرف‌ها قابل قبول باشد جریان دارد اما کاهش خشونت باید واضح تعریف شود. به باور سراج، طالبان پیش‌تر نیز در دوره کاهش خشونت‌ها به تعهداتشان عمل نکردند و به جنگ ادامه دادند.

حمدالله محب همچنین بار دیگر تاکید کرد حکومت حاضر است در صورت برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، قدرت را به حکومت بعدی واگذار کند اما تن به فشارها نخواهد داد و به‌دلیل ترس از فشارها، از مسئولیت خود شانه خالی نخواهد کرد و اجازه نخواهد داد کشور به سمت بحران برود. او گفت حکومت تحت فشار عمل نخواهد کرد و هر نوع فشاری که اعمال شود تحمل می‌کند.

مشاور امنیت ملی افغانستان در ادامه هدف حکومت را برقراری صلح واقعی در کشور عنوان کرد و گفت کسانی که می‌گویند حکومت مانع صلح است در واقع حکومت مانع مقرری آن‌ها در نهادهای حکومتی شده است و اگر این افراد امروز در به منصب حکومتی برسند، این حرف‌ها را نمی‌زنند. به گفته محب، کسانی که حکومت را مانع صلح می‌خوانند افرادی‌اند که تعداد محافظانشان بیشتر از نیروهای امنیتی یک ولایت است. او در پایان تاکید کرد: «حکومت در قبال مردم مسئولیت دارد و مردم از حکومت توقع دارند زیر فشارهای یک تعداد نرود و صلح واقعی را در افغانستان تامین کند، حکومت تا آخرین دم برای برقراری صلح واقعی ایستادگی خواهد کرد.»

 

تازه چه خبر؟
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More