حزب همبستگی به نشانه اعتراض بر تابلوی سفارت ایران در کابل رنگ قرمز پاشید | ایران اینترنشنال

حزب همبستگی به نشانه اعتراض بر تابلوی سفارت ایران در کابل رنگ قرمز پاشید

اعضای حزب همبستگی افغانستان، در واکنش به جان باختن شماری از مهاجران افغان در یزد، امروز در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در کابل اعتراض کردند.

اعضای این حزب، به نشانه‌ متهم کردن نقش جمهوری اسلامی در  ماجرای شلیک به خودروی حامل مهاجران افغان در یزد و کشته‌ و زخمی‌شدن برخی از مهاجران، روی تابلوی سفارت ایران رنگ قرمز پاشیدند.

سیلی غفار، سخنگوی حزب همبستگی گفته است، امروز ۱۸ جوزا/خرداد، جمعی از جوانان دختر و پسر این حزب مقابل «سفارت ایران در کابل گردهم آمده و در تقبیح آتش‌زدن خودرو کارگران افغان در شهر یزد ایران و غرق‌ ساختن کارگران در رودخانه هریرود» اعتراض کرده‌اند.

سیلی غفار افزوده است که اعتراض‌کنندگان با شعارهای «کمی آب بیار که سوختم» و «مرگ بر استبداد، چه در کابل، چه در تهران» اعتراض خود را علیه حکومت ایران و افغانستان ابراز کرده‌اند.

همزمان، براساس گزارش‌ رسانه‌های افغانستان، شماری از فعالان جامعه مدنی و جوانان در ولایت هلمند در جنوب این کشور، با آتش زدن پرچم جمهوری اسلامی ایران، خواستار تامین عدالت برای مهاجران افغان شده‌اند.

براساس اعلام دولت افغانستان، سه تن از اتباع این کشور پس از شلیک نیروی انتظامی ایران و آتش گرفتن خودرو جان باخته‌ و شماری نیز مجروح شده‌اند.

رسول موسوی، مدیر کل غرب آسیا در وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات سفیر افغانستان در تهران پیرامون پرونده شلیک پلیس به خودروی حامل مهاجران افغان در یزد گفته است: «پلیس ایران به قاچاقچیان شلیک می‌کند. چه قاچاقچی مواد مخدر باشد چه قاچاقچی انسان، اگر به اخطار پلیس توجه نشود.»

اعتراض در کابل و هلمند در حالی برگزار می‌شود که دولت افغانستان از امروز تا سه ماه آینده هرگونه تجمعی بیش از ده نفر را به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ممنوع اعلام کرده است. 

تازه چه خبر؟
بابک پاک‌نیا، وکیل امیرحسین مرادی، با هشدار نسبت به وضعیت جسمی این زندانی سیاسی، از قطع ارتباط میان موکلش با خانواده و او خبر داد. پاک‌نیا روز شنبه...More
عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، با تاکید بر بی‌نتیجه بودن تلاش‌هایش برای بهبود روابط ایران و عربستان سعودی، جنگ احتمالی بین دو کشور را فاجعه‌بار خواند...More
شان کانری، بازیگر اسکاتلندی که با بازی در نقش جیمز باند در هفت فیلم سینمایی به شهرت رسیده بود، در ۹۰ سالگی درگذشت. شبکه جهانی بی‌بی‌سی روز شنبه به...More
معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری اسلامی ایران، از عملکرد لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس (قلعه حسن‌خان) در جریان اعتراض‌های آبان‌ماه...More
گروهی از دراویش گنابادی اعلام کردند که در حمایت از بهنام محجوبی، درویش زندانی، اعتصاب غذا خواهند کرد. شامگاه جمعه نیز گروهی از کاربران توییتر با هشتگ...More