جو بایدن: آمریکا از روند صلح و اقدام‌های دیپلماتیک در افغانستان حمایت می‌کند | ایران اینترنشنال

جو بایدن: آمریکا از روند صلح و اقدام‌های دیپلماتیک در افغانستان حمایت می‌کند

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در نشست امنیتی مونیخ اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از روند دیپلماتیک جاری در افغانستان حمایت می‌کند تا جنگ در افغانستان پس از ۲۰ سال، به پایان برسد.

رییس‌جمهوری آمریکا روز جمعه ۱ حوت/اسفند، در سخنرانی مجازی در نشست امنیتی مونیخ گفت ایالات متحده آمریکا در مورد افغانستان با شرکایش مشورت می‌کند تا اطمینان حاصل کند افغانستان بار دیگر به پایگاهی تروریستی برای تهدید آمریکا، منافع و متحدانش تبدیل نمی‌شود. بایدن همچنین گفت شرکای اروپایی آمریکا در مبارزه با داعش، کنار آمریکا ایستادند و اجازه نمی‌دهند داعش دوباره برگردد و تهدیدی برای آمریکا، اروپا و دیگر کشورها باشد. او در ادامه تاکید کرد که آمریکا خروج نیروهایش از نقاط گوناگون جهان را بررسی و بازبینی می‌کند.

در همین حال، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا «با شتاب و بی‌نظمی از افغانستان» خارج نمی‌شود. او در ادامه گفت آمریکا در حال بررسی کامل توافق‌نامه با طالبان است تا مشخص شود آیا دو طرف به شرایط توافق‌نامه پایبند بوده‌اند یا خیر.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد این کشور به تلاش دیپلماتیک برای پایان جنگ در افغانستان متعهد است و در تمام مراحل، با متحدانش مشورت خواهد کرد. او میزان خشونت‌ گروه طالبان را بسیار بالا خواند و از همه طرف‌ها خواست روی مذاکرات صلح تمرکز کنند.

ینس استولتنبرگ، دبیر‌کل ناتو، در توییتی نوشت: «وزیران دفاع ناتو درباره‌ افغانستان بحث کردند. ما با معضل‌‌های زیادی روبه‌روییم و گزینه‌ آسان وجود ندارد. هنوز تصمیم نهایی در مورد ادامه حضور در افغانستان را نگرفته‌ایم، اول ماه مه دارد نزدیک می‌شود و همچنان به مشورت و هماهنگی ادامه می‌دهیم.»

دبیرکل ناتو پس از پایان نشست دو روزه وزرای دفاع ناتو در تماس تلفنی با اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، به او اطمینان داد که پشتیبانی سازمان ناتو از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مبارزه با تروریسم ادامه دارد و ناتو برای موفقیت روند صلح افغانستان، از دیپلماسی فعال استفاده می‌کند.

بنا بر اعلام دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان، دبیرکل ناتو در این تماس تلفنی تاکید کرد مشورت‌ها در زمینه خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان ادامه دارد و تاکنون، در این مورد تصمیمی گرفته نشده است.

ینس استولتنبرگ در حاشیه نشست وزرای دفاع ناتو، در نشستی خبری گفت نیروهای ناتو تا زمان مناسب افغانستان را ترک نخواهند کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان ضمن استقبال از این خبر، رویکرد «مبتنی بر شرایط» ناتو را برای موفقیت روند صلح، حفظ دستاوردهای دموکراتیک و حقوق بشری افغانستان مهم خواند و تاکید کرد جمهوری اسلامی افغانستان به تعهداتش در قبال روند صلح به‌طور کامل عمل کرده و هزاران زندانی طالبان را آزاد کرده است اما طالبان نتوانسته‌اند به تعهداتشان برای کاهش خشونت‌ها، قطع رابطه با گروه‌های تروریستی، ادامه گفت‌وگوهای صادقانه صلح و جلوگیری از بازگشت زندانیان آزادشده به میدان جنگ، عمل کنند.

در پی اعلام بازنگری در توافق‌نامه آمریکا با طالبان، مذاکرات صلح بین‌افغانی متوقف شده و طالبان هشدار داده‌اند در صورت نقض توافق‌نامه دوحه، جنگ بزرگی آغاز خواهد شد. ملا برادر، معاون سیاسی طالبان، نیز هفته گذشته در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مردم آمریکا، گفت نحقق توافق‌نامه دوحه به جنگ طولانی‌مدت آمریکا در افغانستان پایان می‌دهد و نیروهای آمریکایی چنان‌که متعهد شده‌اند، افغانستان را ترک می‌کنند. معاون سیاسی طالبان هشدار داد در صورت مداخله کشورها در امور داخلی افغانستان، این گروه از افغانستان دفاع خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More