جنگ و صلح افغانستان در روز جهانی صلح | ایران اینترنشنال

جنگ و صلح افغانستان در روز جهانی صلح

بنا بر اعلام تیم‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان در دوحه، پایتخت قطر، گروه‌های مذاکرات بین‌‌افغانی عصر دیروز ۳۰ سنبله/شهریور، بار دیگر در نشستی مشترک، روی اصول و دستورالعمل مذاکرات چند ساعت بحث و گفت‌وگو کردند.

نادر نادری، عضو و سخنگوی تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان، گفت در این نشست «در زمینه حل موارد اختلافی، پیشرفت صورت‌ گرفت و دستورالعمل کاری مذاکرات صلح افغانستان به‌زودی نهایی می‌شود». نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه، نیز ابراز امیدواری کرد «در مورد نکات باقی‌مانده (اصول کاری) تفاهم مشترک به میان آید و نشست‌های بعدی آغاز شود».

از شروع مذاکرات صلح بین‌افغانی در دوحه بیش از یک هفته می‌گذرد اما دو طرف تاکنون روی اصول کاری مذاکرات به توافق نرسیده‌اند.

هم‌زمان با روز جهانی صلح و در جریان مذاکرات بین‌‌افغانی، آمریکا، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، شورای عالی مصالحه حکومت و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد افزایش خشونت‌ها و تلفات غیرنظامیان در افغانستان هشدار دادند و بار دیگر خواستار برقراری آتش‌بس میان طرف‌های درگیر شدند.

زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، از تشدید خشونت‌ها در این کشور اظهار تاسف کرد و گفت در چند روز گذشته، خشونت‌ها در افغانستان به‌وضوح افزایش یافته است و شمار زیادی از غیرنظامیان کشته شده‌اند. او در ادامه افزود با توجه به این‌که مذاکرات صلح افغانستان به‌تازگی آغاز شده، ضروری است تمام جناح‌ها خشونت را به‌ میزان قابل‌ملاحظه‌ای کاهش دهند.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در رشته توییتی از شمار تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده و از طرف‌های درگیر خواسته است برای محافظت از غیرنظامیان اقدام‌های فوری به عمل آورند و فضای مناسبی برای گفت‌وگوهای صلح در دوحه فراهم کنند. بنا بر اعلام یوناما، میزان تلفات غیرنظامیان، که شاخص اصلی جنگ است، نسبت به سال‌های اخیر در سطح پایین‌تری قرار دارد اما به گزارش یوناما، روز شنبه هفته جاری، در چهار حادثه جداگانه، ۲۰ غیرنظامی کشته و ۳۹ تن دیگر، از جمله زنان و کودکان، زخمی شدند.

اتحادیه اروپا در روز جهانی صلح و در میانه مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان، تلفات غیرنظامیان در افغانستان را بی‌سابقه خواند و از افزایش خشونت‌ها در این کشور ابراز نگرانی عمیق کرد و بار دیگر از گروه طالبان درخواست کرد به خشونت پایان دهد و به آتش‌بس پایبند باشد.

شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان، به رهبری عبدالله عبدالله، با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد در این روز، کشورها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر از طرف‌های درگیر می‌خواهند از جنگ و نزاع دست بکشند و برای راه‌حل مسالمت‌آمیز و آتش‌‌بس دائمی به توافق برسند.

در بیانیه شورای مصالحه آمده است هیات دولت افغانستان و گروه طالبان از هفته گذشته، برای رسیدن به تفاهم پایدار و زندگی صلح‌آمیز در دوحه به گفت‌وگو مشغول‌اند و هیات دولت با اراده و نیت صلح در مذاکرات حاضر شده است و انتظار می‌رود گروه طالبان نیز به فراخوان عدم خشونت و برقراری آتش‌‌بس در کشور لبیک بگویند. شورای مصالحه در ادامه افزوده است مردم افغانستان از جنگ و درگیری‌ بیزار و خسته‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز به‌مناسبت روز جهانی صلح اعلام کرد روند صلح افغانستان باید جامع و مبتنی بر واقعیت‌های کشور باشد و خواسته‌های قربانیان جنگ و عموم مردم به‌عنوان رکن اساسی مذاکرات صلح در نظر گرفته شود.

 

تازه چه خبر؟
محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای...More
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More