جمهوری اسلامی سفیر سیار افغانستان در تهران را به رسمیت نمی‌شناسد | ایران اینترنشنال

جمهوری اسلامی سفیر سیار افغانستان در تهران را به رسمیت نمی‌شناسد

وزارت امور خارجه ایران با تعیین محمد شفق خواتی به‌عنوان سفیر سیار و نماینده ویژه رییس‌جمهوری افغانستان در امور مهاجران در ایران مخالفت و اعلام کرد این کشور فقط شخص سفیر را به‌عنوان نماینده افغانستان به ‌رسمیت می‌شناسد.

به گزارش فارس، سید‌رسول موسوی، مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران، این موضوع را در مراسم آغاز توزیع شناسنامه الکترونیکی برای اتباع و مهاجران افغانستان، که در سفارت افغانستان در تهران برگزار شد، بیان کرد.

سید‌رسول موسوی گفت: «به‌عنوان یک مقام مسئول عرض می‌کنم، یک مقام موازی نخواهیم داشت و ما فقط سفارت و شخص سفیر را به‌عنوان مسئول نهایی و نماینده تام‌الاختیار دولت جمهوری اسلامی افغانستان به رسمیت می‌شناسیم.»

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران علاوه بر سفیر رسمی این کشور در کابل، ابراهیم طاهریان را به‌عنوان نماینده ویژه‌ ایران در امور افغانستان گماشته است.

میرویس ناب، معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان، در مراسم آغاز توزیع شناسنامه برای مهاجران، در پیامی ویدیویی گفت به‌دلیل اهمیت موضوع، رییس‌جمهوری افغانستان محمد شفق خواتی را برای رهبری این روند تعیین کرده است که به‌زودی کارش را در همکاری نزدیک با سفیر افغانستان در تهران آغاز خواهد کرد.

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران، در این مراسم گفت پیش‌بینی می‌کند با تکمیل فهرست همکاران باقی‌مانده و در راس آن‌ها، محمد شفق خواتی که مسئولیت مستقیم این پروسه را بر عهده خواهد داشت، صدور شناسنامه الکترونیکی آغاز شود.

سیدرسول موسوی تاکید کرده است روند صدور شناسنامه را عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان، آغاز کرده و ایران انتظار دارد خود شخص سفیر آن را هرچه زودتر به پایان برساند. 

سفارت افغانستان در تهران اعلام کرده است که روند احراز هویت، توزیع شناسنامه و گذرنامه الکترونیکی برای اتباع این کشور روز شنبه ۲۲ سنبله/شهریور در اردوگاه سلیمانخانی با حضور مقام‌های جمهوری اسلامی افتتاح شد. بنا بر اعلام سفارت افغانستان، این روند هم‌زمان در حوزه‌های مشهد و زاهدان نیز آغاز شده است.

وزارت امور خارجه افغانستان ۱۳ سفیر جدید برای شماری از کشورها تعیین کرده است که در میان آن‌ها، محمد شفق خواتی به‌عنوان سفیر سیار و نماینده ویژه رییس‌جمهوری افغانستان در امور مهاجران در ایران معرفی شد. محمد شفق خواتی در توضیح نقش سفیر سیار نوشت: «سفیر خاص در عرف دیپلماتیک و حقوق بین‌الملل امری معمول و پذیرفته‌شده است و اختراع جدیدی نیست.» او در ادامه افزود: «کشورهای زیادی در دنیا هستند که سفرای خاص دارند و سال‌هاست که این مساله در دستگاه دیپلماتیک دنیا فعال است؛ مثل سفیر خاص آمریکا در امور اقلیت‌های مذهبی، سفیر خاص روسیه در امور کشورهای عربی، سفیر خاص ایران در امور اقتصادی، سفیر خاص آمریکا در امور زنان.» بر اساس توضیح محمد شفق خواتی، سفیر سیار دارای دو دفتر در تهران و کابل خواهد بود و هم در تهران و هم در مقر وزارت امور خارجه در کابل حضور متناوب خواهد داشت.

جمهوری اسلامی ایران در حالی با نماینده ویژه رییس‌جمهوری افغانستان در امور مهاجران مخالفت کرده است که این کشور در افغانستان علاوه بر سفیر، نماینده ویژه نیز دارد. ابراهیم طاهریان، نماینده ویژه ایران برای افغانستان، پیوسته میان تهران، کابل و دوحه در سفر است و با مقام‌های رسمی و سیاسی افغانستان دیدار می‌کند و همچنین، با اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر دیدار و تماس دارد.

یک مقام ارشد دولت افغانستان، که نخواست نامش فاش شود، به خبرنگار ایران اینترنشنال در کابل گفت: «جمهوری اسلامی دوست ندارد مهاجران افغانستان در ایران سر‌و‌سامان پیدا کنند. ایران همیشه مهاجران را بی‌سامان می‌خواهد تا از آن‌ها استفاده سیاسی و ابزاری کند. وگرنه خودشان خواسته بودند که دولت افغانستان بیشتر به مهاجران رسیدگی کند.» به گفته این مقام دولت افغانستان، ایران ضمن این‌که در پی کسب امتیاز از افغانستان است، در مقاطع زمانی و بر حسب نیاز، با اخراج گروهی مهاجران، از آن‌ها به‌عنوان ابزار فشار بر دولت افغانستان استفاده می‌کند.

 

تازه چه خبر؟
وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است به دلیل افزایش قیمت گوشت، فروش اسکلت مرغ و گاو در تهران رواج یافته است. به نوشته این سایت، هر کیلوگرم اسکلت مرغ...More
دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند طرحی را به این مجلس ارائه کنند که از جمله به وزارت دفاع اجازه می‌دهد فروش بمب‌های سنگرشکن به اسرائیل را مد نظر...More
در پی گزارش‌ها درباره جابه‌جایی بدون اطلاع کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی زندانی در ایران، به مکانی نامعلوم ‌و بی‌خبری از او، یک...More
یک مقام اتاق اصناف ایران اعلام کرد که حدود ۴۵۰۰ نیروی بسیج با این نهاد در نظارت بر اصناف همکاری خواهند کرد. بهنام نیک‌منش، سرپرست معاونت بازرسی و...More
در پی اعتراضات دانشجویان حامی حکومت و مطرح شدن درخواست تغییر نام خیابان «نوفل‌لوشاتو» در تهران به دلیل اظهارات رییس‌جمهور فرانسه،‌ سه عضو شورای شهر...More