تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح به قطر رفت | ایران اینترنشنال

تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح به قطر رفت

 

تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان پس از وقفه بیست روزه امروز سه‌شنبه ۱۶ جدی/دی، برای از سرگیری دور دوم مذاکرات صلح، کابل را به مقصد دوحه پایتخت قطر ترک کرد.

نادر نادری، عضو هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان گفت، تیم مذاکره‌کننده دولت در جریان سه هفته گذشته با رهبری دولت، اعضای شورای عالی مصالحه ملی، روسا و اعضا شورای ملی کشور، فعالان سیاسی و مدنی، روحانیون و دیگر اقشار کشور در کابل و ولایت‌ها دیدار و مشورت کرده است.

 

 

نادر نادری افزوده است ‏که در جریان مشورت‌ها معلوم شد که «آتش‌بس نخستین خواست مردم است».

شامگاه دیروز تیم مذاکره‌کننده دولت بار دیگر در سومین نشست کمیته رهبری شورای مصالحه شرکت کرد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه در این نشست گفت، هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان از حمایت قاطع دولت و ملت افغانستان برخوردار است و با کمال اطمینان به دور دوم مذاکرات که قرار است امروز در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود، شرکت کند. او تأکید کرد که پس از شروع دور دوم مذاکرات، کمیته‌ رهبری شورای مصالحه و تیم‌های فنی نشست‌های منظم خواهند داشت تا در صورت نیاز برای هیات مذاکره‌کننده مشورت‌های سازنده و حمایتی ارائه کنند. محمد یونس قانونی، عضو کمیته رهبری شورای مصالحه در این نشست «طرح رهنمودی-حمایتی» را برای هیات مذاکره‌کننده ارائه کرد.

در این نشست معصوم استانکزی، رییس تیم مذاکره‌کننده‌ جمهوری اسلامی افغانستان، گفت، «اکنون می‌دانیم که اولویت‌های ما در دور دوم مذاکرات چیست. ما با اطمینان کامل و اراده‌ واقعی برای تامین صلح به دور دوم مذاکرات می‌رویم. حمایت قاطع و گسترده‌ دولت و ملت افغانستان برای ما حیاتی است».

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان نیز گفت، ‏همزمان با حضور هیات مذاکره‌کننده‌ صلح دولت افغانستان در دوحه، مرحله‌ دوم مذاکرات صلح به زودی آغاز خواهد شد. او در توییتی نوشت که اولویت‌های مردم و دولت، قطع فوری خشونت‌ها، تامین آتش‌بس و دست‌یابی به صلح پایدار در افغانستان است.

 

 

از سوی دیگر، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان که در۱۴جدی/دی سفرش را به منطقه آغاز کرد ابتدا به پاکستان رفت و صبح روز سه‌شنبه ۱۶ جدی/دی وارد کابل شد. زلمی خلیل‌زاد در سفر به پاکستان با مقام‌های ارشد نظامی آن کشور در خصوص امنیت منطقه‌ای و روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد. 

تلویزیون ملی/دولتی افغانستان به نقل از منابع در شورای مصالحه می‌گوید، زلمی خلیل‌زاد پس از ورود به کابل با عبدالله عبدالله دیدار کرده است.

قرار است زلمی خلیل‌‌زاد به قطر و ترکمنستان نیز سفر کند.

زلمی خلیل‌زاد در رشته توییتی نوشت، من به دوحه و کشورهای منطقه با این امیدواری بر می‌گردم که طرف‌ها در مرحله بعدی مذاکرات صلح افغانستان، به طور محسوسی پیشرفت خواهند کرد.

‏او گفته است، هر دو طرف باید نشان دهند که با مصالحه واقعی و مذاکره در اسرع وقت روی یک راه‌حل سیاسی و کاهش فوری قابل توجه خشونت و برقراری آتش‌بس به توافق برسند.

 

 

زلمی خلیل‌زاد سطح فعلی خشونت، شامل قتل‌های هدفمند را غیرقابل قبول خوانده و گفته است آن‌هایی که خشونت را تداوم می‌بخشند، می‌خواهند روند صلح و آینده کشور را تضعیف کنند.

تیم‌های مذاکره‌کننده صلح بین‌افغانی در دور نخست مذاکرات که سه ماه طول کشید، روی دستورالعمل مذاکرات توافق کردند. بنابر اعلام دو طرف، قرار است در دور دوم مذاکرات دو طرف روی موضوعات اصلی بحث و گفت‌وگو کنند. آتش‌بس و چگونگی آینده نظام سیاسی از مهم‌ترین موضوعات دور دوم گفت‌وگوها خواهد بود.

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان دوشنبه ۱۵ جدی/دی، در دیدار با آرنات پاولز، معاون هیات اتحادیه اروپا در افغانستان گفت که ادامه خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند همزمان با جریان مذاکرات صلح با گروه طالبان، برای مردم افغانستان غیرقابل قبول است و ممکن است مذاکرات را به بن‌بست بکشاند.

معاون ریاست‌جمهوری در این دیدار به نقل از تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان گفت، دیدگاه گروه طالبان در مورد آزادی بیان، حقوق زنان، حقوق بشر، حقوق اقلیت‌ها و آزادی‌های مدنی مردم افغانستان هیچ تغییری نکرده است.

آرنات پاولز، معاون هیات اتحادیه اروپا در افغانستان در این دیدار گفته است، در صورت تداوم خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند و مسئولیت نگرفتن گروه طالبان، خروج رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل یک اشتباه است و اگر آن‌ها مسئولیت این حملات هدفمند را به عهده داشته باشند، باید رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل خارج نشوند و حتی افراد دیگری از آن‌ها به این فهرست اضافه شود.

 

تازه چه خبر؟
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More