توقف مذاکرات صلح، شماری از اعضای تیم مذاکره‌کننده دولت به کابل برگشتند | ایران اینترنشنال

توقف مذاکرات صلح، شماری از اعضای تیم مذاکره‌کننده دولت به کابل برگشتند

 

وزارت دولت افغانستان در امور صلح اعلام کرد که شماری از اعضای تیم مذاکره‌کننده دولت برای رسیدگی به مسائل شخصی از دوحه به کابل برگشتند.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح گفت که برخی از اعضای تیم مذاکره‌کننده برای رسیدگی به مسائل شخصی در مدت زمان کوتاهی در کابل خواهند بود و به زودی به دوحه باز خواهند گشت. ناجیه انوری بازگشت اعضای مذاکره‌کننده را یک امر عادی دانست و گفت در دور اول مذاکرات نیز برخی اعضای تیم مذاکره‌کننده به کابل آمدند. او تاکید کرد که بقیه اعضای تیم مذاکره‌کننده در دوحه حضور دارند و با کشورهای حمایت کننده صلح، روی این روند کار می‌کنند.

 

 

محمدامین احمدی، حبیبه سرابی، رسول طالب و متین بیگ، چهار تن از اعضای مذاکره‌کننده دولت هستند که روز سه‌شنبه ۲۱ دلو/بهمن از قطر به کابل آمدند.

برخی رسانه‌ها گزارش دادند که رییس جمهوری افغانستان، محمدامین احمدی را به دلیل اظهارات او که در رسانه‌های اجتماعی درز کرد، به کابل فراخوانده و طبق گزارش‌های منتشر شده، احتمالا امین احمدی به تعطیلات اجباری برود.

اخیرا یک فایل صوتی با صدای منسوب به امین احمدی در رسانه‌های اجتماعی درز کرد که در آن این عضو مذاکره‌کننده دولت گفته بود که «حکومت موقت در افغانستان آمدنی است/بر سرکار می‌آید، رییس‌جمهورغنی محبوبیت ندارد و قوم هزاره نباید از اشرف غنی حمایت کنند.»

همزمان عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه افغانستان ضمن تایید افزایش خشونت‌ها در افغانستان گفت که تیم مذاکره‌کننده طالبان در میز مذاکرات صلح حاضر نمی‌شوند و گفت‌وگوهای صلح بین‌افغانی متوقف شده است.

رییس شورای مصالحه به اظهارات طالبان و برخی از سیاستمداران افغانستان در مورد احتمال شکل‌گیری حکومت موقت گفت که «تجربه‌ای وجود ندارد که نشان دهد با روی کار آمدن حکومت موقت، صلح برقرار می‌شود. در هیچ جایی تجربه نشده است که تنها با ایجاد حکومت موقت، صلح تامین شود. صلح محتوای جامع داشته و به سرنوشت جمعی بستگی دارد و باید روی آن موافقت صورت بگیرد پس از آن گام‌هایی که در این راستا برداشته می‌شود نامش را هرچه می‌گذاریم، مساله‌ای جداست.»

عبدالله عبدالله همچنین گفت که برخی از اعضای طالبان گاهی می‌گویند با این شخص مشکل داریم و با آن شخص مشکلی نداریم. او تاکید کرد که مسائل افغانستان، شخصی نیست بلکه مربوط به مردم افغانستان است و از طالبان خواست که بیایند و با نمایندگان مردم گفت‌وگو کنند و به نتیجه برسند.

اخیراً عباس استانکزی، معاون تیم مذاکره‌کننده طالبان در نشست خبری در مسکو گفت در صورت استعفای اشرف غنی از قدرت و ایجاد حکومت جدید، صلح در افغانستان برقرار خواهد شد.

عبدالله عبدالله روز سه‌شنبه ۲۱ دلو/بهمن در نشست کمیسیون رسانه‌های شورای مصالحه گفت: «برخی سیاستمداران افغانستان گاهی به ایجاد حکومت موقت علاقمندی نشان می‌دهند گویا این موضوع مساله‌ای بین خود ماست که با ایجاد حکومت موقت، شرایط بهتر شود، من این بحث‌ها را مفید نمی‌دانم.» 

پس از اعلام بازنگری توافق‌نامه آمریکا با طالبان از سوی دولت جدید آمریکا، تیم مذاکره‌کننده و اعضای دفتر سیاسی طالبان مذاکرات صلح بین‌افغانی در دوحه را ترک و در سفرهایی جداگانه به ایران، روسیه و ترکمنستان رفتند.

با متوقف شدن مذاکرات صلح در قطر، خشونت‌ها در افغانستان کماکان ادامه دارد.

 

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More