توافق کابل و تهران در مورد مصونیت و رعایت حقوق اتباع افغانستان در ایران | ایران اینترنشنال

توافق کابل و تهران در مورد مصونیت و رعایت حقوق اتباع افغانستان در ایران

 

وزارت امور خارجه افغانستان در دومین روز سفر هیات عالی‌رتبه این کشور به تهران اعلام کرده است که دو کشور در خصوص مصونیت اتباع افغانستان، پیگیری جدی حوادث اخیر مرتبط به شهروندان افغان در ایران و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافته‌اند.

وزارت خارجه افغانستان مهم‌ترین اهداف سفر هیات افغانستان به ایران را «دفاع از منافع، مصونیت اتباع و پیگیری جدی پیشرفت تحقیقات وقایع اخیر در ارتباط با شهروندان افغان» خوانده و گفته است در این مورد طرف ایرانی، هیات افغانستان را از «آخرین پیشرفت‌ها در پروسه تحقیقات مطلع کرده و هردو طرف  توافق کردند که راه‌‌ حل‌ها و تدابیر لازم جهت جلوگیری از تکرار چنین وقایع دردناکی اتخاذ کنند.»

محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان که در راس هیات ۴۵ نفری به ایران سفر کرده در دیدارهای جداگانه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت‌وگو کرد.

وزارت خارجه افغانستان دوشنبه ۲ سرطان/تیر گفته است: طرف‌های افغانستان و ایران، با درنظر گرفتن تحقیقات پیرامون حوادث اخیر در ایران به توافقات ذیل دست یافته‌اند:

افغانستان و ایران در مورد «مصونیت، زندگی بهتر و رعایت حقوق بشر در قبال اتباع افغانستان در ایران توافق کرده‌اند» و جمهوری اسلامی ایران «از رویه خوب و مدارا با اتباع افغانستان که در ایران حضور دارند اطمینان» داده است.

به نقل از گزارش وزارت امور خارجه افغانستان، دو طرف در مورد «انتقال آبرومندانه اجساد و مجروحان اتباع افغانستان در حادثه یزد» و همچنان در مورد «تقویت امنیت مرزی میان دو کشور،‌ مبارزه مشترک با شبکه‌های قاچاق انسان و جلوگیری از ترددهای غیرقانونی توافق» کرده‌اند.

هیات افغانستان با مقامات جمهوری اسلامی توافق کرده‌اند که مذاکرات خود را به منظور «تنظیم برنامه استخدام کارگران افغان در ایران» ادامه بدهند و «کار قانون‌مند کردن حضور اتباع افغانستان در ایران، شامل تمدید کارت‌های اقامت، تثبیت هویت، توزیع شناسنامه و صدور پاسپورت» را آغاز کنند.

وزرای خارجه افغانستان و ایران دیروز یکشنبه اول سرطان/تیر در مورد حوادث اخیر مبنی بر کشته شدن مهاجران افغانستان در دهنه ذوالفقار در مرز دو کشور و کشته شدن شمار دیگری از مهاجران افغانستان در یزد، پیگیری تحقیقات در مورد این حوادث، راه‌حل‌ها برای جلوگیری از تکرار آن، تقویت همکاری‌های همه‌جانبه و همچنین روی سند همکاری‌های جامع میان دو کشور گفت‌وگو کرده‌اند.

به گزارش وزارت امور خارجه افغانستان، حنیف اتمر همچنین  در دیدار با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مورد مسائل متعدد از جمله «مبارزه مشترک با شبکه‌های قاچاق و تروریسم، قانونمند کردن حضور اتباع افغانستان در ایران و حفظ حقوق بشری مهاجران، مشارکت و حمایت کشورهای همسایه به ویژه ایران از دولت افغانستان در روند صلح و پیگیری تحقیقات در مورد دو حادثه اخیر در رابطه با اتباع افغانستان» گفت‌وگو کرده‌اند.

در این دیدار، حنیف اتمر، مشارکت و تفاهم کشورهای همسایه به ویژه ایران را در روند صلح افغانستان مهم خوانده و از حمایت جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات صلح با محوریت دولت افغانستان قدردانی کرده و خواستار تداوم حمایت ایران از این روند شده است.

 

تازه چه خبر؟
محمد علوی، رییس مرکز بهداشت استان خوزستان، با اشاره به افزایش بیماران بحرانی مبتلا به کرونا نسبت به کل بیماران کرونا بستری شده در این استان گفت از هر...More
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد تاکنون ۱۸۴ کشور به برنامه این سازمان برای تامین مالی توزیع عادلانه واکسن کرونا پیوسته‌اند. تدروس آدهانوم، دبیرکل این...More
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن اشاره به مشکلات ارزی در تامین اقلام و امکانات بهداشتی کرونا اعلام کرد ممکن است کیت‌های تشخیص بیماری تغییر کند و...More
کابینه امارات متحده عربی روز دوشنبه توافق عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با اسرائیل را که ماه گذشته در واشینگتن به امضا رسید تصویب کرد. در بیانیه هیات...More
همزمان با تشدید مشکلات اقتصادی ناشی از بحران کرونا و ادامه تعطیلی تالارهای پذیرایی، ده‌ها نفر از تالارداران در برابر اتاق اصناف تهران تجمع اعتراضی...More