تغییر وزرای کشور و دفاع افغانستان هم‌زمان با سقوط شش ولسوالی به‌دست طالبان | ایران اینترنشنال

تغییر وزرای کشور و دفاع افغانستان هم‌زمان با سقوط شش ولسوالی به‌دست طالبان

بنا بر اعلام اداره امور ریاست‌جمهوری افغانستان، بسم‌الله محمدی به سرپرستی وزارت دفاع و عبدالستار میرزکوال به سرپرستی وزارت امور داخله/کشور منصوب شدند. رادیو و تلویزیون ملی نیز اعلام کرد ولی‌محمد احمدزی به ریاست ستاد ارتش افغانستان انتخاب شده است. 

بسم‌الله محمدی به‌جای اسدالله خالد، وزیر پیشین دفاع، عبدالستار میرزکوال، به‌جای حیات‌الله حیات، سرپرست پیشین وزارت داخله، و ولی‌محمد احمدزی به‌جای محمد‌یاسین ضیا، رییس پیشین ستاد ارتش، معرفی شده‌اند.  

اداره امور ریاست‌جمهوری روز شنبه ۲۹ جوزا/خرداد، با انتشار اطلاعیه‌ای، اعلام کرد که بر اساس حکم رییس‌جمهوری، حیات‌الله حیات، سرپرست پیشین وزارت داخله به سرپرستی وزارت احیا و انکشاف دهات و توسعه روستاها و مجیب‌الرحمن کریمی، وزیر پیشین توسعه روستاها، به‌عنوان مشاور ارشد رییس‌جمهوری در امور توسعه و زیربنا منصوب شده‌اند. 

بنا بر اعلام اداره امور ریاست‌جمهوری، وزارت دولت در امور پارلمانی این افراد را در اسرع وقت برای کسب رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی خواهد کرد. 

بسم‌الله محمدی در دولت حامد کرزی در سمت‌های وزیر امور داخله/کشور، وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش خدمت کرده است. ولی‌محمد احمدزی فرمانده پیشین قول‌اردوهای ۲۰۹ شاهین و ۲۱۵ میوند بود و عبدالستار میرزکوال پیش از این والی ولایت‌های قندوز و کنر بود. 

روسای نهادهای امنیتی افغانستان در حالی تغییر کردند که این کشور در بدترین شرایط امنیتی در دست‌کم بیست سال اخیر به سر می‌برد، به گونه‌ای که در شبانه‌روز گذشته، شش ولسوالی/شهرستان به دست طالبان سقوط کرد. 

سخنگوهای طالبان امروز شنبه ۲۹ جوزا/خرداد اعلام کردند که طالبان مراکز ولسوالی‌های دره صوف سمنگان، ولسوالی میرزکه پکتیا، ولسوالی بهارک تخار، ولسوالی مردیان جوزجان و ولسوالی جمعه‌بازار ولایت فاریاب را تصرف کرده‌ است.  

ذبیح‌الله مجاهد و قاری یوسف احمدی، سخنگوهای طالبان، در رشته‌توییتی نوشتند این شهرستان‌ها و فرماندهی پلیس و مراکز استخبارات این مناطق به به دست گروه طالبان سقوط کرده‌اند و ده‌ها سرباز تسلیم شده‌اند و تعدادی سلاح سبک و سنگین به‌ دست طالبان افتاده است.  

در همین حال، منابع محلی در ولایت فاریاب به خبرنگاران گفتند که ولسوالی خواجه سبزپوش ولایت فاریاب نیز امروز شنبه به تصرف طالبان درآمده است. 

از سوی دیگر، وزارت دفاع افغانستان روز شنبه ۲۹ جوزا، خرداد با انتشار اطلاعیه‌ای، اعلام کرد که در شبانه‌روز گذشته، در درگیری‌ها و حملات متقابل نیروهای دفاعی و امنیتی در ۱۳ ولایت این کشور، ۲۵۹ تن از افراد طالبان کشته و ۱۶۱ تن زخمی شدند و مقدار زیاد سلاح و مهمات طالبان منهدم شده است. بنا بر اعلام وزارت دفاع، در ۲۴ ساعت گذشته، نیروهای امنیتی ۱۷ مین را که طالبان در نقاط گوناگون کشور جهت هدف قرار دادن افراد غیرنظامی و نیروهای امنیتی کار گذاشته بودند، کشف و خنثی کردند.

 

تازه چه خبر؟
در ادامه حاشیه‌های مربوط به انتخاب شهردار تهران، رییس شورای شهر از تهدیدها علیه اعضای شورا خبر داد. مهدی چمران که روز پنجشنبه به عنوان رییس ششمین...More
نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در نامه‌ای به انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا، با اشاره به سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ و اعتراضات خوزستان و...More
مارکو روبیو، عضو جمهوری‌خواه، و الکس پادیلا، عضو دموکرات سنای آمریکا، طرحی را ارائه کردند که به موجب آن به ۵۲ آمریکایی که در ماجرای تسخیر سفارت...More
در پی شلیک دو راکت از لبنان به اسرائیل، توپخانه ارتش اسرائیل مواضع شلیک این راکت‌ها را هدف قرار داد. ارتش اسرائیل با اعلام اینکه هیچ کس در این حمله‌...More
به گزارش رسانه های بریتانیا، یک شهروند این کشور که در حمله پهپادی هفته گذشته ایران به کشتی مرسر استریت در دریای عرب کشته شده بود، ایدرین آندروود نام...More