بهره‌برداری سد کمال‌خان؛ اشرف غنی: آب رایگان به کسی نمی‌دهیم | ایران اینترنشنال

بهره‌برداری سد کمال‌خان؛ اشرف غنی: آب رایگان به کسی نمی‌دهیم

 

رییس جمهوری افغانستان و شماری از مقام‌های ارشد این کشور امروز چهارشنبه، چهارم حمل/فروردین در سفری به ولایت نیمروز در غرب این کشور، بند کمال‌خان را افتتاح کرده و به بهره‌برداری رساندند.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در مراسم افتتاح سد کمال خان گفت این سد نماد اراده ملی مردم این کشور و ساخت آن احیای مجدد تاریخ افغانستان است. او بند کمال خان را وسیله‌ای برای آبادانی ولایت نیمروز خواند.

اشرف غنی تاکید کرد که افغانستان پس از این باید از سرمایه‌های پنهان خود استفاده کند. به گفته او، آب این منطقه قرن‌ها، بیرون از افغانستان می‌رفت و امروز بهره‌برداری از این آب در اختیار افغانستان و مردم این کشور است.

رییس جمهوری افغانستان در بخشی از سخنانش با اشاره به نقش ایران در این زمینه گفت، اینکه در گذشته چه بودیم، چه داشتیم و چه نداشتیم موضوع تاریخ است اما امروز اقتصاد دو کشور متمم یکدیگر است نه مخالف یکدیگر. اشرف غنی با اشاره به معاهده آب هلمند که در زمان محمد موسی شفیق، نخست‌وزیر سابق افغانستان بین ایران و افغانستان امضا شد، گفت معاهده هلمند معاهده کل افغان‌ها با ایران است و تاکید کرد که مشکل از معاهده نبود بلکه مشکل از تطبیق معاهده بود که به گفته او «بعد از این کلید هلمند به‌دست افغان‌ها است و ما به تعهد خود با ایران عمل می‌کنیم.» او گفت موضوع ارسال آب اضافه به ایران فراتر از تعهد و قابل مذاکره است. او افزود: «وقتی تیل/نفت می‌دهی آب بخوای. اگر آب می‌خواهید در مقابلش چیزی پرداخت کنید. من شخصا چیزی برای خود نمی‌خواهم، مرد فقیری هستم و با زبان دری و پشتو می‌گویم که یک قدم هم از منافع ملی کشور عقب‌نشینی نمی‌کنم. به خاطر منافع ملی سر می‌دهم اما عقب‌نشینی نمی‌کنم.»

اشرف غنی تاکید کرد که امروز با افتتاح سد کمال خان قلب همه افغان‌ها می‌تپد و این به معنای وحدت مردم است. او گفت همه ‌آب‌های افغانستان مهار خواهد شد، منافع ملی این کشور با منافع منطقه‌ای گره خورده است و افغانستان یک بحث بسیار سازنده را با دو شرکت بین‌المللی و جمهوری اسلامی ایران در زمینه مدیریت باد و انرژی آفتابی آغاز کرده است. به گفته اشرف غنی، مطالعات مقدماتی نشان می‌دهد که افغانستان حداقل۷۰ هزار مگاوات برق بادی تولید می‌کند و این کشور با دو شرکت بین‌المللی و همچنین با جمهوری اسلامی ایران در خصوص تولید برق بادی و انرژی آفتابی کار می‌کند.

رییس جمهوری افغانستان در ادامه گفت «آب کشور را رایگان به کسی نمی‌دهیم، این آب محصول ولایت نیمروز است و آن ‌را با افتخار به ایران می‌فروشیم. با کشور ایران در حال مذاکره‌ایم که نیمروز نه تنها کندوی افغانستان، بلکه کندوی ایران هم باشد.»

اشرف غنی تصریح کرد که «با گشایش بند کمال‌خان، پرندگان مهاجر برگشته‌‌اند و مهاجران نیز به کشور برخواهند گشت و افغانستان بعد از این در فکر گدایی نباشد، هم آب دارد و هم مدیریت.»

کار طراحی و ساخت بند کمال خان در سال ۱۳۵۴ در دوره داوود خان، رییس جمهوری سابق افغانستان آغاز شد اما با مرگ او کار ساخت این بند متوقف و بار دیگر در سال۱۳۹۰ مجددا کار ساخت آن آغاز و در سه مرحله تکمیل شد. این سد در ۹۵ کیلومتری شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز و در ولسوالی چهار برجک، قرار گرفته است.

بند کمال ‌خان ۱۶ متر ارتفاع و ظرفیت تولید ۹ مگاوات برق آبی، ظرفیت آبیاری ۱۷۴هزار هکتار زمین زراعتی و امکان ذخیره ۵۲ میلیون متر مکعب آب را دارد. این سد با هزینه۱۱۱ میلیون دلار از بودجه توسعه افغانستان ساخته شده است. آب‌گیری بند کمال ‌خان سال گذشته آغاز شد.

به گفته مقام‌های افغانستان، تاکنون نزدیک به ۳۹ نفر از نیروهای محافظت بند کمال خان کشته و زخمی شدند و در حال حاضر ۲۸ نفر از کارمندان این سد، اسیر طالبان هستند.

رییس جمهوری افغانستان گفت که آب این کشور نه بند به بند بلکه دریا به دریا مدیریت شود و تاکید کرد که از «سد کمال خان مانند مردمک چشم خود محافظت کنیم.»

اشرف غنی افزود که یک کانال سد کمال خان امسال تکمیل می‌شود و تصمیم داریم تا تمام کانال‌های این بند را تکمیل کنیم. او همچنین گفت یک مرکز تحقیقات زراعتی و اقتصادی در کنار بند کمال ‌خان برای مدیریت ریگ و باد و آب ایجاد خواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More