بلقیس روشن: رییس‌جمهوری مانع لت‌و‌کوب من در لویه جرگه نشد | ایران اینترنشنال

بلقیس روشن: رییس‌جمهوری مانع لت‌و‌کوب من در لویه جرگه نشد

بلقیس روشن، نماینده ولایت فراه در مجلس نمایندگان افغانستان، امروز در جریان سخنرانی اشرف غنی در نشست لویه جرگه مشورتی صلح، با بلند کردن پلاکارد «باج‌دهی به طالبان وحشی خیانت ملی است» اعتراض کرد.

او با این اعتراض، لحظاتی سخنرانی رییس‌جمهوری افغانستان را مختل کرد. اشرف غنی در پاسخ به بلقیس روشن گفت: «من باج‌ده نیستم، فیصله از شماست.»

بلقیس روشن به جواد ناجی، خبرنگار ایران اینترنشنال، گفت در پی این اعتراض، «نیروهای امنیتی مرا هل دادند و به‌صورت وحشیانه در صحن مجلس مورد لت‌و‌‌کوب قرار دادند». او گفت خانمی از نیروی امنیتی و کارمندان دبیرخانه لویه جرگه او را ضرب و شتم کرده است.

بلقیس روشن در ادامه افزود: «من در جریان سخنرانی اشرف غنی اعتراض کردم و رییس‌جمهور غنی علی‌رغم تماشای این صحنه، هیچ واکنشی نشان نداد، مانع نشد و از لت‌و‌کوب من جلوگیری نکرد.»

این نماینده مجلس افغانستان گفت اشرف غنی موضع طالبان را در لویه جرگه علنی اعلام کرد که گفته‌اند اگر زندانیان باقی‌مانده طالبان آزاد نشوند، این گروه به جنگ ادامه خواهد داد.

بلقیس روشن با اشاره به این سخنان اشرف غنی، گفت حکومت از هشدار گروه طالبان ترسیده است و حالا با برگزاری این لویه جرگه، زندانیان را آزاد می‌کند و به این ترتیب، رسما به طالبان باج می‌دهد.

اعتراض بلقیس روشن در لویه جرگه مشورتی صلح و نحوه برخورد با او واکنش‌های گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی افغانستان برانگیخته است.

بلقیس روشن لویه جرگه مشورتی صلح را نمایشی خواند و گفت اکثریت اعضای لویه جرگه با آزادی زندانیان طالبان مخالف‌اند و «همه می‌دانند که آزادی زندانیان طالبان به صلح منجر نخواهد شد اما به‌دلیل «ترس» یا «معامله» سکوت خواهند کرد. او تاکید کرد که بیشتر زندانیان طالبان که حکومت تاکنون آزاد کرده است به میدان جنگ بازگشته‌اند.

تصاویری منتشر‌شده نشان می‌دهد که افرادی بلقیس روشن را پس از اعتراض هل می‌دهند و او در صحن مجلس به زمین می‌افتد.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، در سخنانی گفت که آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان که پرونده‌های قضایی سنگین دارند فراتر از صلاحیت اوست و لویه جرگه باید در این مورد تصمیم بگیرد و او به تصمیم لویه جرگه احترام می‌گذارد.

لویه جرگه مشورتی صلح امروز جمعه ۱۷ اسد/مرداد، با حضور ۳۲۰۰ تن در کابل برگزار شد.

 

تازه چه خبر؟
علی‌اکبر حق‌دوست، معاون آموزشی وزیر بهداشت، مسافرت‌های شهریورماه و مراسم محرم را از دلایل عمده اوج‌گیری دوباره کرونا در ایران عنوان کرد. او روز شنبه...More
زهرا ويس‌كرمی، دبیر انجمن فرهنگ و سياست دانشگاه بوعلی همدان، از احضار ۱۵ دانشجوی این دانشگاه به حراست و کمیته انضباطی خبر داد. او به روزنامه اعتماد...More
سازمان بورس اعلام کرد که تا اطلاع بعدی فروش سهام خریداری‌شده در همان روز امکان‌پذیر نیست. هم‌زمان، براساس اطلاعات منتشرشده، روز شنبه قیمت دلار به بیش...More
پیترو چوینسکی، رییس یادمان آشویتس در لهستان، به محکومیت ۱۰ سال زندان علیه یک پسر ۱۳ ساله در نیجریه به اتهام «توهین به مقدسات» اعتراض کرد و خواستار...More
حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، از سخنان آیت‌الله سیستانی در دیدار با نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر نظارت این...More