بازداشت ۱۳ مامور پلیس به‌دلیل «غفلت» در تامین امنیت دانشگاه کابل | ایران اینترنشنال

بازداشت ۱۳ مامور پلیس به‌دلیل «غفلت» در تامین امنیت دانشگاه کابل

دو روز پس از حمله به دانشگاه کابل، طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان، اعلام کرد ۱۳ تن از منسوبان پلیس حوزه سوم امنیتی کابل که مسئولیت امنیت این دانشگاه را بر عهده داشتند به‌دلیل غفلت در اجرای برنامه امنیتی، بازداشت و به دادستانی معرفی شدند.

رسانه‌ها به نقل از مقام‌های پلیس کابل گزارش دادند آمر/فرمانده حوزه سوم پلیس، مدیر جنایی این حوزه، فرمانده نیروهای محافظت دانشگاه کابل از جمله افراد بازداشتی‌اند.

روز دوشنبه هفته جاری، سه مهاجم مسلح به مرکز ملی آموزش‌های حقوقی دانشگاه کابل حمله کردند که به گزارش منابع رسمی، دست‌کم ۱۹ تن کشته و حدود ۴۰ نفر زخمی شدند. دیروز سه‌شنبه، خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام دولت افغانستان از کشته شدن ۳۵ نفر در این حمله خبر داد.

در همین حال، مجلس نمایندگان افغانستان امروز در نشست عمومی اعلام کرد پنج تن از مقام‌های ارشد حکومت از جمله معاون اول ریاست جمهوری را به‌دلیل افزایش ناامنی‌ها در کابل و سراسر کشور، به مجلس احضار می‌کنند.

محمدعلی اخلاقی، نماینده مجلس افغانستان، به ایران اینترنشنال گفت امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، اسدالله خالد، مسعود اندرابی و احمد‌ضیا سراج، سرپرست‌های وزارت دفاع، داخله/کشور و ریاست امنیت ملی، قرار است شنبه هفته آینده در رابطه با افزایش ناامنی‌ها در پایتخت و سراسر ولایت‌ها به مجلس احضار شوند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، دیروز گفت گروه طالبان عامل این حمله است و حکومت برای اثبات این ادعا ده‌ها سند در اختیار دارد. اما در ادامه افزود هنوز روشن نیست مهاجمان از دروازه ورودی دانشگاه داخل شده‌اند یا از دیوار محوطه دانشگاه.

معاون اول ریاست‌ جمهوری، که دیروز از افشای طراحان حمله به دانشگاه خبر داده بود، امروز چهارشنبه در یادداشتی نوشت این حمله را شبکه حقانی (شاخه تاج میر‌‌ جواد) ترتیب داده است و حکومت عکس‌های تاج میر را در شهر کابل نصب خواهد کرد. صالح در ادامه افزود: «شبکه حقانی جزء لاینفک طالبان است و تاج میر جواد از سال ۲۰۰۲ به این طرف، در پاکستان به سر می‌برد» و تاکید کرد: «قضاوت بر این‌که جنایت علیه دانشجویان را طالب انجام داده است تراوش از ذهن سیاسی ما نه، بلکه استوار بر مدارک استخباراتی است».

دانشگاه کابل امروز چهارشنبه دوباره آغاز به کار کرد و دانشجویان سر کلاس‌های درس حاضر شدند.

به‌رغم این‌که گروه طالبان هرگونه دخالت در این حمله را تکذیب کرده و گروه داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، امرالله صالح گفت «حمله‌ طالبان به دانشگاه کابل باز هم به‌صورت موشکافانه مورد بحث و بررسی‌های ابتدایی قرار گرفت» و این حمله مشابه دیگر حملات طالبان به دانشگاه آمریکایی کابل، هتل اینترکانتیننتال و شفاخانه چهارصد بستر/بیمارستان چهارصد تختخوابی کابل است.

 

تازه چه خبر؟
الکسی ناوالنی، اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت روسیه، پس از درمان مسمومیت با یک سم اعصاب، روز یکشنبه از آلمان به کشورش بازگردد. ناوالنی روز چهارشنبه...More
هنگ‌کنگ به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات کافی درباره نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا ساخت شرکت سینواک چین، احتمالا صدور مجوز برای این واکسن را به...More
استاندار بارتین، در شمال ترکیه از غرق ‌شدن یک کشتی باری روسیه در سواحل این استان در دریای سیاه خبر داد. سینان گونر، استاندار بارتین روز یکشنبه ۲۸ دی...More
حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ می‌گوید راهپیمایی «مراسم ۲۲ بهمن» باید به صورت خودرویی و موتوری برگزار شود. روحانی روز شنبه ۲۷ دی‌ماه در جلسه ستاد ملی...More
حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان، اعلام کرد طی ۷۲ ساعت گذشته ۵۶ هکتار از عرصه‌های جنگلی این استان درگیر آتش‌سوزی بوده است. اختری روز یکشنبه به...More