ایران ارسال سلاح به گروه طالبان را تکذیب کرد | ایران اینترنشنال

ایران ارسال سلاح به گروه طالبان را تکذیب کرد

 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی جدید وزارت امور خارجه ایران در نخستین اظهاراتش، ارسال سلاح از سوی جمهوری اسلامی به گروه طالبان در افغانستان را تکذیب کرد.

سعید خطیب‌زاده، در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا در خصوص ارسال سلاح از سوی ایران به طالبان گفته است: «آنچه امروز در افغانستان می‌گذرد نتیجه جنگ‌افروزی و مداخلات آمریکا در امور افغانستان است.»

 

 

سعید خطیب‌زاده دیروز شنبه ۲۶ اسد/مردادماه، به جای عباس موسوی کارش را به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آغاز کرد.

 سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دوشنبه ۲۷ مرداد ماه گفته است: «اتهامات وارده از سوی وزیر امور خارجه ایالات متحده، نوعی فرافکنی و تلاش برای انحراف افکار عمومی مردم افغانستان از کمک‌های واشینگتن به داعش است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در حالی ارسال سلاح به گروه طالبان را تکذیب کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته گفته بود که ایران هنوز در حال ارسال اسلحه به طالبان در افغانستان است.

سعید خطیب‌زاده ضمن تکذیب سخنان مایک پمپئو گفته است «آمریکا هنوز پاسخی به خواسته‌های افکار عمومی در مورد هویت هلیکوپترهایی که برای کمک به داعش در حریم هوایی تحت پوشش ناتو در افغانستان به پرواز درمی‌آیند، نداده است.»

این اولین‌بار نیست که جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا متهم به حمایت نظامی از طالبان می‌شود. پیش از این، وزارت دفاع آمریکا گفته بود، ایران با حمایت از طالبان به این گروه اسلحه، آموزش و پول می‌دهد.

پنتاگون در اواخر آبان ماه سال گذشته در گزارشی اعلام کرد، ایران ضمن پشتیبانی از طالبان برای مقابله با نفوذ آمریکا در افغانستان، از اهداف دیگری از جمله مبارزه با شاخه خراسان داعش در این کشور نیز استفاده می‌کند.

سخنگوی پنتاگون گفته بود، پشتیبانی ایران از طالبان علاوه بر آموزش تاکتیک‌های واحد کوچک و استفاده از سیستم سلاح، شامل سلاح‌های کوچک، مواد منفجره، خمپاره، راکت، مسلسل‌های سنگین و موشک‌های ۱۰۷ میلی متری است.

علی‌رغم ادعای مکرر آمریکا در خصوصی کمک‌های نظامی ایران به گروه طالبان، جمهوری اسلامی تنها به روابط سیاسی-دیپلماتیک خود با گروه طالبان اذعان کرده است.

حسن روحانی، رییس‌ جمهوری اسلامی ایران نیز در آخرین گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهوری افغانستان، از گفت‌وگوهای صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت کرد.

 

تازه چه خبر؟
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More