اولین سفر نخست‌وزیر پاکستان به کابل به منظور بهبود روابط دوجانبه | ایران اینترنشنال

اولین سفر نخست‌وزیر پاکستان به کابل به منظور بهبود روابط دوجانبه

 

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان امروز پنجشنبه ۲۹ عقرب/آبان برای اولین‌بار پس از انتخابش به عنوان نخست‌وزیر آن کشور به دعوت رسمی رییس‌جمهوری افغانستان وارد کابل شد و  از سوی حنیف اتمر، نامزد وزارت خارجه افغانستان در فرودگاه کابل مورد استقبال قرار گرفت.

نخست‌وزیر پاکستان در شرایطی وارد کابل شد که تنش‌های سیاسی میان کابل و اسلام‌آباد از هفته‌های گذشته در بالاترین سطح خود قرار گرفته است. در جریان این هفته، مقام‌های نیروهای مسلح و وزارت خارجه پاکستان، و همتایان آن‌ها در افغانستان یکدیگر را متهم کردند که در خاک شان برای گروه‌های تروریستی پناهگاه فراهم می‌کنند.

شنبه  هفته جاری ، بابر افتخار، سخنگوی نیروهای مسلح پاکستان در کنفرانس خبری مشترک با شاه محمود قریشی، وزیر خارجه، گفت هند اردوگاه‌های تروریستی چند منظوره را برای آموزش، پناه دادن و ارسال تروریست‌ها به داخل پاکستان ایجاد کرده است. او گفت آژانس‌های اطلاعاتی هند ۸۷ اردوگاه از جمله تروریست‌ها را مدیریت می‌كنند كه ۶۶ مورد آن‌ها در افغانستان و ۲۱ اردوگاه در هند واقع شده است

وزارت امور خارجه افغانستان این ادعا را تکذیب کرد و روز دوشنبه اسدالله خالد، نامزد وزارت دفاع افغانستان بی‌آنکه از گروه طالبان اسم ببرد گفت، تاکنون اراده دشمن و حامیان منطقه‌ای آن را برای برقراری صلح نمی‌بینیم، مراکز دشمن تاکنون  در میرانشاه، لاهور و پشاور پاکستان فعال‌اند، افراد دشمن در این شهرها سکونت دارند و زخمی‌های شان در این شهرها درمان می‌شوند.

این درحالی است که ماه گذشته عمران خان و دیگر مقام‌های آن کشور در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه افغانستان در اسلام‌آباد ابراز امیدواری کردند که سفر عبدالله به آن کشور، به گشودن فصل جدیدی در روابط دو جانبه پاکستان و افغانستان کمک کند.

مقام‌های پاکستان بار‌ها اعلام کردند که توافق‌نامه آمریکا و طالبان و همچنین آغاز مذاکرات بین‌افغانی با میانجیگری و تلاش‌های پاکستان ممکن و تحقق یافته است، روندی که منجر به آزادی پنج هزار زندانی طالبان شد و این فرایند از آغاز تاکنون بر خلاف میل حکومت افغانستان پیش رفته و مقام‌های دولت افغانستان از آن ناراضی‌اند.

شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه، عبدالرزاق داوود مشاور تجارت، ژنرال فیض حمید، رییس سازمان استخبارات (آی‌اس‌آی) و محمد صادق، نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان عمران خان را در این سفر همراهی می‌کنند.

عمران خان هدف از سفرش را تمرکز بیشتر بر تعمیق روابط دو جانبه و برادرانه بین پاکستان و افغانستان خوانده است. قرار است او با اشرف غنی، رییس‌جمهوری و دیگر مقام‌های این کشور در خصوص روند صلح افغانستان، توسعه همکاری‌های اقتصادی و اتصال منطقه‌ای گفت‌وگو کنند.

 

 

نخست‌وزیر پاکستان هنگام سفر به کابل اعلام کرد، این سفر بخشی از مبادلات منظم سطح بالا بین پاکستان و افغانستان است.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان آخرین‌بار در ژوئن ۲۰۱۹ به پاکستان سفر کرده بود. پیش از آن رهبران دو کشور در حاشیه چهاردهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی در مکه دیدار کردند.

قرار است عمران خان و اشرف غنی در نشست مشترک خبری صحبت کنند.

عمران خان هنگام سفر به کابل گفت، مردم پاکستان و افغانستان از طریق پیوندهای تاریخی، دینی، فرهنگی خویشاوندی به هم پیوند خورده‌اند و او امیدوار است این سفر به تقویت روابط چند وجهی بین دو کشور بینجامد.

هرچند رهبران دو کشور از مشترکات تاریخی، فرهنگی، ارزش‌های اسلامی و به طبع آن روابط و مناسبات اقتصادی میان دو کشور صحبت می‌کنند، در واقعیت امر اما روابط کابل و اسلام‌آباد همواره توام با اتهام و تنش بوده و سال‌های اخیر درگیری‌های مرزی میان مرزبانان دو کشور رخ داده است. 

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More