انفجار در شهر بامیان دست‌کم ۱۴ کشته و ۵۰ زخمی به جا گذاشت | ایران اینترنشنال

انفجار در شهر بامیان دست‌کم ۱۴ کشته و ۵۰ زخمی به جا گذاشت

 

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان اعلام کرد که در اثر انفجار در شهر بامیان دست‌کم ۱۴ تن کشته و ۴۵ تن دیگر زخمی شدند.

در همین حال، علی آقا‌ناصری، رییس صحت‌عامه/بهداشت بامیان در تایید این خبر به ایران اینترنشنال گفت، در اثر دو انفجار دست‌کم ۱۴ نفر کشته و ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

 لطیف عظیمی، سخنگوی والی بامیان نیز در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال وقوع دو انفجار را تایید کرد.

این حادثه شامگاه روز سه‌شنبه ۴ قوس/آذر حوالی ساعت پنج عصر به وقت محلی رخ داده و تاکنون گروهی مسئولیت این انفجارها را به عهده نگرفته است.

گروه طالبان می‌گویند وقوع انفجارها در ولایت بامیان ربطی به این گروه ندارد. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتی نوشت، «ما حملات علیه مردم و اهداف غیرنظامی را نکوهش می‌‌کنیم». ‏به گفته سخنگوی وزارت کشور افغانستان، «یک مقدار مواد انفجاری در مقابل مارکیت/فروشگاه انصاف در سرک‌نو شهر بامیان منفجر شده است.»

بامیان در مرکز افغانستان یکی از امن‌ترین ولایت‌های افغانستان است. این شهر باستانی و سیاحتی در سال‌های اخیر شاهد حملات انفجاری نبوده و به دلیل امنیت نسبی، سالانه ده‌ها هزار گردشگر داخلی و خارجی به این ولایت می‌روند.

وقوع انفجار در امن‌ترین شهر افغانستان، با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده است. رییس‌جمهوری افغانستان و شماری زیادی از سیاستمداران افغانستان این حمله را «تروریستی» خواندند و محکوم کردند.

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان می‌گوید، امنيتی که در باميان تاکنون حکمفرما بوده مديون مردم باميان است و سربازان خارجى یا هیچ نهاد و شخص حكومتى دیگر در آن نقشی نداشته‌اند. نبیل انفجار در باميان را «زنگ خطر جدى براى تمام افغانستان» دانست.

انفجار در بامیان در جریان برگزاری کنفرانس بین‌المللی ژنو ۲۰۲۰ برای افغانستان رخ داد. نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی در این کنفرانس با اعلام حمایت‌های مالی‌ خود برای چهار سال آینده  افغانستان، خواهان آتش‌بس فوری در این کشور شدند.

دفتر مطبوعاتی والی بامیان گفته است دو تن از عاملان انفجار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری و معاونان ریاست‌جمهوری دو ماه قبل همزمان با شروع گفت‌وگوی بین‌افغانی در قطر، به شهر بامیان سفر کردند و نشست فوق‌العاده امنیتی را در این شهر برگزار کردند. آن زمان مقام‌های ارشد امنیتی گفتند که در این نشست تصمیم‌های مهمی گرفته شده است. برای اولین‌بار رییس‌جمهوری افغانستان نشست فوق‌العاده امنیتی کشور را خارج از پایتخت در بهشت امن افغانستان در شهر بامیان برگزار کرد.

یک روز پس از این نشست نمادین و سفر رییس جمهوری و معاونان ریاست‌جمهوری، گروه طالبان به پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولسوالی شیبر بامیان حمله کردند و چند سرباز را کشتند.

پس از آن دفتر شورای امنیت ملی در ارگ ریاست‌جمهوری، چندین نشست امنیتی را تحت عنوان نشست امنیتی بامیان برگزار کرد.

محمد رحیم علیار، نماینده بامیان در مجلس نمایندگان می‌گوید، قربانیان انفجارهای بامیان غیرنظامیان شامل «غریبکاران/کارگران و دست‌فروشان » هستند.

 

تازه چه خبر؟
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More
بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار...More
فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد...More