انتقاد نهادهای حامی خبرنگاران از هشدار دولت و طالبان به رسانه‌ها | ایران اینترنشنال

انتقاد نهادهای حامی خبرنگاران از هشدار دولت و طالبان به رسانه‌ها

 

گروه طالبان و دولت افغانستان به صورت همزمان ضمن انتقاد از پوشش رویدادها از سوی خبرنگاران و رسانه‌ها، هشدار دادند در صورت ادامه این روند، مسئولیت آن به عهده رسانه‌ها و خبرنگاران خواهد بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در رشته توییتی نوشت: «در چند روز گذشته ما شاهد پروپاگاندا و انتشار یک‌جانبه بعضی از اخبار از سوی رسانه‌ها هستیم. در انتشار این اخبار، استخبارات (امنیت ملی) اداره کابل مستقیما دست دارد». سخنگوی طالبان گفته است نشر خبرهای کذب و معلومات نادرست از سوی رسانه‌ها و خبرنگاران، بی‌طرفی آنها را زیرسوال می‌برد. ذبیح‌الله مجاهد هشدار داده است: «در صورت ادامه این‌گونه کارها، مسئولان و کارمندان رسانه‌ها مسئول اقدامات بعدی خواهند بود».

 

 

از سوی دیگر، احمدضیا سراج، رییس امنیت ملی/استخبارات افغانستان روز چهارشنبه ۱۵ ثور/اردیبهشت در نشستی سری در مجلس نمایندگان گفته است که شماری از خبرنگاران و تحلیلگران به نفع طالبان عمل می‌کنند.

عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان افغانستان به نقل از رییس امنیت ملی، در توییتی نوشت: «‏تبلیغات بعضی از تلویزیون‌ها به نفع طالبان شوکه‌کننده است. این آزادی بیان نیست. سوء‌استفاده از آزادی بیان است‌. تحمل نمی‌کنیم.»

 

 

رییس امنیت ملی هشدار داده و گفته است که آن‌ها مجبورند با چنین افرادی برخورد کنند.

سخنگوی طالبان تاکید کرده است که رسانه‌ها «باید متوجه باشند، بی‌طرفی خود را حفظ کنند و در این شرایط حساس کشور، به‌وسیله پروپاگاندا اداره کابل [دولت افغانستان] تبدیل نشوند.»

به دنبال این هشدارها، شماری از نهادهای حامی رسانه‌ها و خبرنگاران از هشدار دولت و طالبان اظهار نگرانی کردند.

مؤسسه نی، حامی رسانه‌های آزاد افغانستان با انتشار بیانیه‌ای، گفته است که از هشدار همزمان طالبان و ریاست امنیت ملی افغانستان «شوکه» شده است. در بیانیه‌ نی آمده است که این هشدارها باعث ایجاد ترس و رعب در میان جامعه رسانه‌ای افغانستان می‌شود و وضعیت رسانه‌ها و آزادی بیان را محدود‌تر می‌کند.

موسسه نی خطاب به طالبان گفته است که رسانه‌های افغانستان مستقل و مبتنی بر قانون  رسانه‌های کشور عمل می‌کنند و هیچ نیرویی نمی‌تواند رسانه‌های افغانستان را به‌عنوان ابزار استخباراتی استفاده کند. این مؤسسه همچنین به رییس امنیت ملی گفته، اعمال محدودیت بر رسانه‌ها در چنین شرایطی به نفع نظام و روند صلح نیست.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان نیز در واکنش به هشدار طالبان، ادعای این گروه در مورد رسانه‌ها و خبرنگاران را «بی‌اساس» خوانده و گفته است رسانه‌های افغانستان در سخت‌ترین شرایط، اصول بی‌طرفی و توازن را در گزارش‌های خود رعایت کرده‌اند و هیچ تهدیدی علیه رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران قابل قبول نیست. کمیته مصونیت همچنین از رییس امنیت ملی افغانستان خواسته است، در خصوص اظهارات خود در مجلس توضیح دهد.

 

 

 

این درحالی‌است که اخیرا شماری از نمایند‌گی‌های دیپلماتیک در افغانستان و سازمان‌‌‌ها و نهادهای حقوق بشری، به مناسبت روز جهانی آزادی رسانه‌ها، خواستار حفاظت از خبرنگاران و محاکمه عاملان ارتکاب خشونت و قتل کارمندان در عرصه رسانه‌ها در افغانستان شدند. سفارت استرالیا، کانادا، دانمارک، هیات اتحادیه اروپا، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، نروژ، سوئد، یوناما (هیات معاونت ملل متحد در افغانستان)، آمریکا و بریتانیا روز دوشنبه ۱۲ ثور/اردیبهشت، در بیانیه‌ای مشترک گفتند که باید از رسانه‌ها در این کشور پشتیبانی شود. آنها آزادی بیان و رسانه‌های آزاد را بزرگ‌ترین دستاورد دو دهه اخیر در افغانستان دانسته و تاکید کرده‌اند که خبرنگاران و موسسات رسانه‌ای آزاد برای مبارزه با فساد و جهت مشارکت معنادار مردم در دموکراسی مهم است و خبرنگاران نیاز به دسترسی به اطلاعات دقیق و قابل اعتماد دارند.

گزارشگران بدون مرز و مرکز حمایت از زنان خبرنگار در افغانستان به مناسبت روز جهانی آزادی رسانه‌ها، با صدور اعلامیه‌ای نسبت به وضعیت دشوار رسانه‌ها و آینده خبرنگاری و خبرنگاران افغانستان هشدار دادند. این دو نهاد اعلام کرده‌اند که در شش ماه گذشته دست‌کم ۲۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای قربانی حملات هدفمند شده و هشت تن از آن‌ها شامل چهار زن در این مدت کشته شدند و نزدیک به ۳۰ خبرنگار و کارمند رسانه نیز تهدید شدند.

 

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More