امرالله صالح: عاملان قتل یما سیاوش بازداشت شدند | ایران اینترنشنال

امرالله صالح: عاملان قتل یما سیاوش بازداشت شدند

 

پنج ماه پس از ترور یما سیاوش، خبرنگار شناخته شده و مجری پیشین برنامه‌های سیاسی تلویزیون طلوع‌نیوز افغانستان، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری اعلام کرد که پلیس کابل عاملان قتل یما سیاوش را بازداشت کرده‌ است.

امرالله صالح روز چهارشنبه ۱۸حمل/فروردین در رشته توییتی نوشت که یک گروه ۱۱ نفری طالبان که مسئول بمب‌گذاری‌ها و قتل یما سیاوش بودند، از سوی پلیس کابل بازداشت شده‌اند. او گفت ازاین افراد ده‌ها مین مغناطیسی نیز به دست آمده است. اما امرالله صالح در خصوص زمان این بازداشت جزئیاتی ارائه نکرده است.

داود سیاوش، پدر یما سیاوش در واکنش به بازداشت عاملان قتل فرزندش در توییتی، آن را «دومین دروغ» حکومت دانسته است.

 

 

در ۱۷ ماه عقرب/آبان سال گذشته، یما سیاوش، مشاور رسانه‌‌ای بانک مرکزی، احمدالله انس، معاون اجرایی این بانک و امین‌الله رضایی، راننده خودرو آنها در نتیجه انفجار بمب مغناطیسی در شهر کابل کشته شدند.

دو ماه پس از این حادثه، مسعود اندرابی، وزیر پیشین امور داخله/کشور از بازداشت سه نفر به اتهام دست داشتن در حادثه قتل یما سیاوش خبر داد.

امرالله صالح در توییتی جداگانه‌  گفت که بخش مطبوعات و روابط عمومی دفتر او آماده است تا زمینه دسترسی نهادهای مدنی، رسانه‌ها و نهاد‌های مدافع حقوق بشر را به پرونده بازداشت عاملان قتل یما سیاوش فراهم کند.

معاون ریاست جمهوری تصریح کرده است که بازداشت‌شدگان به دست داشتن در قتل سیاوش اعتراف کرده‌اند.

 

 

با آنکه مقام‌های دولت افغانستان گروه طالبان را عامل ترور یما سیاوش می‌داند اما طالبان مسئولیت قتل این خبرنگار را به عهده نگرفته است.

خانواده یما سیاوش کشته شدن قتل این خبرنگار را مرموز می‌داند و اقدامات حکومت برای بررسی قتل فرزندش را ناکافی خوانده و همواره خواهان بررسی این حادثه توسط هیات بی‌طرف بین‌المللی شده است. در ماه‌های گذشته خانواده یما سیاوش دوبار به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کردند و خواستار بررسی این حادثه شدند. شماری از فرهنگیان و روزنامه‌نگاران افغانستان نیز با امضای طوماری از سازمان ملل خواستند این حادثه را به گونه جدی بررسی کند.

امرالله صالح در این مورد گفت که خانواده یما سیاوش خواهان جهانی شدن این جنایت هولناک شده بود و اکنون شواهد لازم در اختیار آن‌ها قرار دارد و دولت افغانستان آماده است «درامر دادخواهی به این خانواده دردمند و تمام خانواده‌های دردمند که آرزوی دعوای حق‌العبد دارند، یاری رسانیم.»

پیش از این، پدر یما سیاوش از عدم همکاری مسئولان بانک مرکزی انتقاد کرد. او گفته بود که باید دوربین‌های مدار بسته بانک، دوربین‌های امنیتی و همچنین دستگاه ردیاب خودرو حامل یما سیاوش بررسی و در اختیار آنها قرار داده شود.

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More