امرالله صالح: دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله در حال راه‌اندازی تظاهرات مسلحانه است | ایران اینترنشنال

امرالله صالح: دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله در حال راه‌اندازی تظاهرات مسلحانه است

امرالله صالح، معاون اول اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ افغانستان و فاضل فضلی، مشاور ارشد ریاست‌ جمهوری این کشور می‌گویند، تیم «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله، نامزد ریاست‌جمهوری، در حال راه‌اندازی تظاهرات مسلحانه است.

امرالله صالح روز یکشنبه ۳ قوس/آذر، در یادداشتی، به نقل از جلسه تیم ثبات و همگرایی نوشته است: «تظاهرات کنیم، در تظاهرات باید یک تعداد افراد عقده‌مند و بی‌بندوبار که سلاح دارند، با خود ببریم. حتی آن‌ها را در صف اول جا بدهیم. خارجی‌ها باید این عکس‌ها را ببینند و بترسند.»

همزمان فاضل فضلی، مشاور ارشد اشرف غنی، رییس‌ جمهوری افغانستان، در توییتی نوشته است: «ترور چیزی است که آن‌ها می‌توانند به افغان‌ها بدهند، اما نباید فراموش کنند که ما نه در دهه ۹۰ میلادی و نه در سال ۲۰۱۴ قرار نداریم. مردم، اوباش و تروریست‌ها را رد کرده‌اند.»

امرالله صالح، بدون اسم بردن از اعضای تیم ثبات و همگرایی نوشته است که آن‌ها گفته‌اند با راه‌اندازی تظاهرات مسلحانه «عبدالله عبدالله را در یک عمل انجام شده قرار بدهیم. او باید اجازه کنار رفتن و قبول کردن نتایج انتخابات را نداشته باشد. یکی و خلص».

معاون اشرف غنی، رییس‌ جمهوری و نامزد انتخابات می‌گوید برای اثبات ادعایش اسنادی در اختیار دارد. او از شهروندان کابل خواسته است که «مطلع باشند و در دام این حلقه‌های جرمی که به‌خاطر حفظ منافع کوچک خود در فکر ایجاد هرج‌ومرج‌اند، قرار نگیرند».

امرالله صالح، سرپرست پیشین وزارت داخله/کشور افغانستان و اکنون معاون دسته انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری اشرف غنی، ساعاتی بعد از یادداشت پیشین، در یادداشتی جداگانه اعضای تیم ثبات و همگرایی را به نژادپرستی و تعصب در برابر قوم هزاره متهم کرد.

امرالله صالح با کنایه، تیم ثبات و همگرایی را «هسته بحران» خوانده و نوشته است: «یکی از اعضای هسته بحران می‌پرسد شاید قوم‌ هزاره در تظاهرات کم‌تر اشتراک کنند. سرهسته جواب می‌دهد که اشتراک کنند یا نکنند، حرفی جداست؛ اما حق هزاره به اندازه بینی‌اش است. وقتی خدا بینی تقسیم می‌کرد، نوبت که [به قوم] هزاره رسید برایش بینی کوچک داد و گفت دلت می‌گیری یا بی‌بینی می‌باشی.»

امرالله صالح مدعی است در این نشست که به هزاره‌ها توهین نژادی صورت گرفته است، شماری از اعضای مجلس نمایندگان و سناتورها و چند مقام دولتی نیز حضور داشته‌اند.

در پی مخالفت دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت و نامزد ریاست‌جمهوری با بازشماری آرا، این روند در هفت ولایت شمال افغانستان متوقف شده است. عبدالله عبدالله خواهان بی‌اعتبار شدن ۳۰۰هزار رای و باطل شدن ۲۴۰۰ محل رای‌گیری است.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات، روز یکشنبه ۳ قوس/آذر، از حکومت خواسته است برای تسریع بازشماری آرا در هفت ولایت، با کمیسیون همکاری کند. او گفته است که نگران بروز خشونت در صورت بازشماری آرا در هفت ولایت باقی است.

همزمان، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان، روز یکشنبه با تاکید بر بی‌طرفی نیروهای امنیتی در امور انتخابات، گفت نیروی امنیتی در انتخابات دخالت ندارند، اما نظامیان اجازه استفاده از خشونت در انتخابات را نمی‌دهند و جلوی هرگونه هرج‌ومرج را می‌گیرند.

تیم ثبات و همگرایی تا این لحظه در پیوند به ادعاهای امرالله صالح واکنش رسمی نشان نداده، اما محمد محقق، معاون ریاست اجراییه و عضو ارشد دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی، در صفحه فیسبوک خود، تیم دولت‌ساز را «تیم تابوت‌ساز» عنوان کرده و امرالله صالح را «آدم تازه به دوران رسیده» خطاب کرده است.

تازه چه خبر؟
کمال حسین‌پور، نماینده سردشت در مجلس شورای اسلامی، به صدور دستور برای تخلیه شش روستای این منطقه به دلیل واقع شدن در «حریم قرمز مرز» اعتراض کرد. حسین‌...More
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد طی سه سال گذشته هزاران مسجد در استان مسلمان‌نشین سین کیانگ در چین آسیب دیده یا تخریب شده است؛ به گونه‌ای که تعداد مساجد...More
محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواستار برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در اوایل سال آینده میلادی و پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا،...More
یک مسئول صنفی در ایران با اشاره به اینکه کارگران از ترس اخراج کرونای خود را مبتلا می‌کنند، از دولت خواست که بعد از گذشت بیش از هفت ماه از شیوع کرونا...More
رویترز به نقل از سه منبع آگاه گزارش داده که خروج سودان از فهرست حامیان تروریسم به عادی‌سازی مناسباتش با اسرائیل منوط شده است. مقام‌های آمریکایی در...More