امرالله صالح خواستار اعدام بازداشت‌شدگان ترورهای هدفمند شد | ایران اینترنشنال

امرالله صالح خواستار اعدام بازداشت‌شدگان ترورهای هدفمند شد

در پی افزایش بی‌سابقه بمب‌گذاری‌ها و ترورهای هدفمند در افغانستان، امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، گفت یکی از اساسی‌ترین دلایل افزایش ترورها در شهرهای بزرگ افغانستان این است که زندانیان طالبان فکر می‌کنند در هر صورت عفو می‌شوند و جزای اعمال خود را نمی‌بینند. معاون اول رییس‌جمهوری گفت یکی از راه‌حل‌های اساسی برای کاهش ترورها، «اعدام شماری از دستگیر‌شدگان» است.

معاون رییس‌جمهوری رو‌ز دوشنبه ۲۹ جدی/دی، در یادداشت‌های روزانه نشست‌های امنیتی موسوم به «شش‌و‌نیم»، با اشاره به کشته شدن دو تن از قاضی‌های دادگاه عالی، گفت قاضی قدسیه عضو ریاست تحقیقات و مطالعات دادگاه عالی و قاضی ذکیه عضو دیوان تجارتی دادگاه عالی بودند که صبح یکشنبه در راه محل کار، با شلیک تفنگچه/سلاح کمری در کابل کشته شدند.

امرالله صالح تاکید کرد عاملان ترورها و «دستگیر‌شدگان باید اعدام شوند تا درس عبرت برای متباقی» باشد. او در ادامه افزود دستگیر‌شدگان «بلبل‌گونه اعتراف می‌کنند ولی تمام امیدشان این است که روزی بدون مجازات رها می‌شوند. این معضل باید حل گردد و این یکی از نکات اساسی خواهد بود که من در جلسه شورای عالی حاکمیت قانون مطرح خواهم ساخت. تروریست که دستگیر می‌شود باید اعدام گردد».

امرالله صالح در حالی خواستار اعدام عاملان ترورهای هدفمند شده است که پارسال، اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، در مصاحبه‌ای اعلام کرد بر اساس قانون جزا، حکم اعدام به حبس ابد کاهش می‌یابد.

هم‌زمان با تاکید معاون اول ریاست‌جمهوری بر صدور حکم اعدام برای بازداشت‌شدگان و عاملان ترورهای هدفمند، صبح روز دوشنبه دو انفجار جداگانه در شهر کابل رخ داد. بنا بر اعلام فرماندهی پلیس کابل، انفجار نخست در ناحیه ششم و انفجار دوم در ناحیه یازدهم کابل رخ داد. در ناحیه ششم، یک خودرو وزارت مخابرات هدف انفجار بمب قرار گرفت و در ناحیه یازدهم، خودرو حامل ابراهیم عاصم، رییس کمیته مردمی و سیاسی روند سبز افغانستان به رهبری امرالله صالح، هدف انفجار بمب قرار گرفت. به گفته پلیس، این انفجارها تلفاتی در پی نداشته است.

دولت افغانستان در سال جاری خورشیدی برای شروع مذاکرات صلح با گروه طالبان، بیش از پنج هزار زندانی طالبان شامل «چهارصد زندانی خطرناک» را آزاد کرد. در پی این اقدام، مذاکرات صلح بین‌افغانی آغاز و اکنون، وارد مرحله دوم شده اما خشونت‌ها کاهش نیافته است. مقام‌های دولت از جمله امرالله صالح بارها اعلام کرده‌اند که زندانیان طالبان پس از آزادی از زندان، بار دیگر به میدان‌های جنگ بازمی‌گردند و شماری از آن‌ها در درگیری با نیروهای امنیتی بازداشت مجدد یا کشته شده‌اند.

از سوی دیگر، رییس‌جمهوری افغانستان امسال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، دستور آزادی حدود ده هزار زندانی دیگر را صادر کرد. اما امرالله صالح دیروز یکشنبه گفت که او از آزادی زندانیان به‌خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا پشیمان است.

امرالله صالح دیروز گفت: «متاسفانه شماری از مجرمین متکرر که وضعیت را در شماری از نواحی کابل خراب ساخته‌اند همان‌هایی‌اند که به بهانه کرونا، عفو شدند. من از این عفو پشیمان و نادم استم.» امرالله صالح تصریح کرد که آن‌ زمان، خطر ویروس کرونا را درست درک نکردیم و ترس ما این بود که زندان به محل مرگ‌های جمعی تبدیل شود.

در حالی که جنگ، وقوع انفجارها و ترورهای هدفمند شدت گرفته است، دور دوم مذاکرات صلح بین‌افغانی در قطر به‌کندی جریان دارد و دیروز یکشنبه، روسای تیم‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان پس از مدت‌ها، در قطر دیدار کردند.

 

تازه چه خبر؟
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸، در پیامی ویدیویی با حمایت از دادخواهی و اعتراض مردم سراوان به کشتار دست‌کم ۱۰ سوخت‌...More
طبق تحقیقی که از سوی دانشگاه کلمبیای آمریکا صورت گرفته، گونه‌ای جدید از ویروس کرونا که شبیه به گونه کشف شده در آفریقای جنوبی است، از ماه نوامبر در...More