امرالله صالح به‌طور موقت مسئولیت امنیت کابل را بر عهده گرفت | ایران اینترنشنال

امرالله صالح به‌طور موقت مسئولیت امنیت کابل را بر عهده گرفت

به‌دنبال افزایش جرایم و انتقادهای گسترده باشندگان/ساکنان پایتخت، امرالله صالح، معاون اول ریاست‌ جمهوری افغانستان، مسئولیت رسیدگی به مسائل امنیتی کابل را به‌طور موقت بر عهده گرفت.

امرالله صالح اعلام کرد به توصیه اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، از شنبه ۲۶ میزان/مهر، مسئولیت رسیدگی به مسائل امنیتی کابل را به‌مدت چند هفته بر عهده می‌گیرد. او گفت: «من در راه تطبیق قانون و به‌خاطر تامین امنیت مردم، چیزی به اسم مصلحت، از هیچ نوع آن، و ترحم بر جنایتکار را در قاموس خویش ندارم.»

معاون اول رییس‌جمهوری تصریح کرده است که کابل را مانند کف دست خود می‌شناسد و به مردم اطمینان داده است: «فهرست دزد‌ها، اوباش‌ها، مردم‌آزارها، باجگیرها، قانون‌گریزها، غاصبان املاک عامه و مردم، مجرمین متکرر که زیر پوشش فعالیت دارند و زورگویان به‌ظاهر قانون‌پسند، همه و همه از قبل ترتیب گردیده است.» او در ادامه افزود تمام وظایف و مسئولیت‌های دیگرش را به روال سابق انجام خواهد شد.

صالح از مردم خواسته است با نیروهای امنیتی با اعتماد و اطمینان همکاری کنند و از هر راهی که می‌توانند اطلاعات را به شخص او برسانند. به گفته او، تقویت بیشتر نهادهای امنیتی افغانستان و نزدیک‌سازی آن‌ها به لایه‌های مختلف جامعه بخش دیگر این برنامه است.

افزایش جرایم و سرقت‌های مسلحانه در کابل به معضلی برای مقام‌های ارشد حکومت تبدیل شده است، به‌گونه‌ای که دیروز اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، در نشست امنیتی از تیم امنیتی کابل خواست که برای مقابله با جرایم، اقدامی جدی و عاجل صورت دهند.

تیم امنیتی کابل در گزارشی به رییس‌جمهوری، از بازداشت ده‌ها تن از مجرمان در شهر کابل خبر دادند و گفتند ۱۷۳ تن از مظنونان با همکاری مردم در چارچوب میثاق امنیتی، به پلیس معرفی شدند، ۶۹ میثاق تازه به امضا رسیده، ۳۰۰ دوربین امنیتی در نقاط مختلف کابل نصب شده و ۶۱۰ مظنون به ارتکاب جرایم و فعالیت‌های تروریستی بازداشت شده‌اند.

اشرف غنی در این نشست امنیتی تاکید کرد باید امنیت روانی مردم تامین شود و در تامین امنیت کابل از فناوری لازم استفاده و میثاق امنیتی به‌صورت درست عملی شود، تقسیم کار صورت گیرد و همچنین، در روند پلیس کابل تغییر اساسی ایجاد شود تا با ابعاد مختلف جرایم مبارزه شود. رییس‌جمهوری افغانستان به تیم امنیتی کابل دستور داده است تا به جلوگیری از غصب زمین توجه ویژه داشته باشند و برای تامین امنیت ولسوالی‌های کابل اقدام جدی صورت دهند.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله/کشور افغانستان اخیرا به پلیس کابل دستور داده است به مجرمان شلیک مستقیم کنند و با کسانی که مقاومت مسلحانه می‌‌کنند قاطعانه برخورد کنند. او تاکید کرده است که هیچ ماموری به‌دلیل شلیک به مجرمان به دادستانی معرفی نخواهد شد.

امرالله صالح زمانی که پیش از انتخابات ریاست جمهوری پارسال مدتی کوتاه سرپرستی وزارت کشور افغانستان را بر عهده داشت، گفته بود پلیس حق شلیک مستقیم به مجرم را دارد؛ آن زمان امنیت کابل بهبود نسبی یافت.

 

تازه چه خبر؟
وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اولین سالگرد کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین داعش، در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده هرگز اجازه شکل‌گیری دوباره...More
پنتاگون اعلام کرد وزارت خارجه آمریکا اجازه لازم برای فروش احتمالی ۱۰۰ سیستم دفاع ساحلی هارپون به تایوان را طی قراردادی به ارزش تقریبی دو میلیارد و...More
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ساعت یک و چهار دقیقه بامداد سه‌شنبه ششم آبان ماه مناطقی از استان یزد را لرزاند. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را...More