افغانستان از پاکستان خواست طالبان را به کاهش خشونت و قطع رابطه با تروریسم وادار کند | ایران اینترنشنال

افغانستان از پاکستان خواست طالبان را به کاهش خشونت و قطع رابطه با تروریسم وادار کند

در پی سخنان اخیر وزیر خارجه پاکستان مبنی بر پایبندی دولت جدید آمریکا به توافق‌نامه آمریکا با طالبان، دولت افغانستان از پاکستان خواست طالبان را به عمل به تعهداتشان برای کاهش‌ خشونت‌ها، برقراری آتش‌بس سراسری و قطع رابطه با گروه‌های تروریستی وادار کند.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، اخیرا در مصاحبه‌ با شبکه خبری الجزیره، از دولت جدید آمریکا به رهبری جو بایدن خواست به توافق‌نامه دوحه پایبند بماند و از فرصت فراهم‌شده در افغانستان استفاده کند. وزیر خارجه پاکستان تاکید کرده بود که روند صلح افغانستان اکنون بیش از هر زمانی در مسیر درست قرار دارد و به گفته او، این روند باید تقویت شود.

وزارت امور خارجه افغانستان شامگاه روز شنبه ۴ دلو/بهمن، با انتشار بیانیه‌ای گفت دولت افغانستان با آزادی بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان، برای تامین آتش‌بس فوری و سراسری و برای شرکت در گفت‌وگوهای صلح اعلام آمادگی کرد و گام‌هایی برای اعتمادسازی و هموار کردن راه دستیابی به توافق جامع سیاسی برداشته است اما طالبان نه‌ تنها به تعهداتشان برای کاهش‌ خشونت‌ها و رفتن به سوی آتش‌بس سراسری عمل نکرده‌اند، بلکه خشونت‌ها را به‌گونه بی‌سابقه‌ای افزایش داده‌اند، دست به قتل‌های هدفمند زده‌اند و چالش‌های تازه را در مسیر مذاکرات و رسیدن به صلح پایدار ایجاد کرده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان از دولت پاکستان و شرکای بین‌المللی‌ خواست طالبان را به عمل به تعهداتشان برای کاهش‌ خشونت‌ها، تامین آتش‌بس سراسری و قطع رابطه با گروه‌های تروریستی وادار کند تا زمینه گفت‌وگوهای موثر صلح و دستیابی به توافق سیاسی فراهم شود.

در حالی که گروه طالبان و وزیر امور خارجه پاکستان خواهان پایبندی دولت جدید آمریکا به توافق‌نامه دوحه، خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان و تقویت روند جاری گفت‌وگوهای صلح این کشورند، دولت افغانستان خواستار بازنگری در توافق‌نامه دوحه شده است و در روزهای اخیر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و آنتونی بلینکن، نامزد پیشنهادی جو بایدن برای وزارت خارجه‌، از بررسی و بازنگری توافق‌نامه آمریکا با طالبان خبر داده‌اند. افغانستان از این تصمیم آمریکا استقبال کرده است.

وزارت خارجه افغانستان ضمن تاکید بر اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی برای صلح در این کشور، از طرف‌های دخیل در روند صلح افغانستان خواست به تعهداتشان در راستای دستیابی به صلح عمل کنند.

مقام‌های ارشد دولت پاکستان همواره علنی گفته‌اند که اسلام‌آباد نقش برجسته‌ای در روند صلح افغانستان ایفا کرده، به‌گونه‌ای که توافق‌نامه بین طالبان و آمریکا و همچنین آغاز گفت‌وگوهای صلح بین‌افغانی به کوشش پاکستان ممکن شده و این کشور طالبان را سر میز گفت‌وگو آورده است.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، در پایان هفته گذشته در سفر به ولایت هرات گفت اگر طالبان افغا‌ن‌اند و می‌خواهند در افغانستان زندگی کنند، باید روابطشان با پاکستان را قطع کنند و نباید تابعیت دوگانه داشته باشند.

رییس‌جمهوری افغانستان در مورد وابستگی گروه طالبان به پاکستان گفت اعضای هیات مذاکره‌کننده دولت در وقفه بیست‌روزه مذاکرات صلح به افغانستان بازگشتند و با اقشار گوناگون جامعه دیدار و گفت‌وگو کردند اما «وقتی که ملا برادر [رییس دفتر طالبان در قطر] و همکارانشان به پاکستان تشریف می‌برند، ملت افغانستان چی فکر کنند؟»

اشرف غنی تاکید کرد با قراری صلح در افغانستان، تمام دستگاه‌های طالبان باید به افغانستان منتقل شود و این گروه نمی‌تواند پایگاه دیگری داشته باشد. اشرف غنی تایید کرد که روابط کابل و اسلام‌آباد در حال حاضر «ضعیف» است.

 

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیر ایران در آنکارا، به اظهارات اخیر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد اعتراض کرد. ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، روز...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More
فدراسیون فوتبال ایران در انتخاباتی که علی کریمی، بازیکن پر طرفدار تیم ملی، آن را «مهندسی‌شده» خواند، شهاب‌الدین عزیزی خادم را به عنوان رییس جدید...More