افزایش ۴۷ درصدی تلفات غیرنظامی در افغانستان | ایران اینترنشنال

افزایش ۴۷ درصدی تلفات غیرنظامی در افغانستان

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با انتشار گزارش جدید میزان تلفات غیرنظامیان، اعلام کرد در صورتی که خشونت‌ها فوری متوقف نشود، تلفات افراد غیرنظامی ممکن است به بالاترین سطح برسد. 

بنابر گزارش جدید یوناما، در شش ماهه اول سال جاری میلادی، ۵۱۸۳ غیرنظامی در جنگ‌های مسلحانه کشته و زخمی شده‌اند. این رقم نشان‌ می‌دهد که تلفات غیرنظامیان نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده است. 

یوناما اعلام کرده است در صورت ادامه روند خشونت‌ها، ممکن است آمار تلفات غیرنظامیان در نیمه اول سال ۲۰۲۱ به بالاترین رقم از زمان شروع ثبت تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۰۹ برسد.  

براساس این گزارش، در شش ماه گذشته، ۱۶۵۹ غیرنظامی کشته و ۳۲۵۴ تن دیگر زخمی شده‌اند. در این گزارش آمده است که تلفات غیرنظامیان پس از ماه مه و با آغاز خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان در نتیجه تشدید حملات طالبان افزایش یافته است. در این گزارش آمده است بیشتر غیرنظامیان در ماه‌های مه و ژوئن کشته و زخمی شده‌اند و شمار تلفات غیرنظامیان در این دو ماه برابر با رقم کل تلفات در چهار ماه قبلی است. 

یوناما تاکید کرد که در ماه مه و ژوئن ۳۲۹۲ نفر کشته و زخمی شده‌اند و این رقم بالاترین شمار تلفات غیرنظامیان از سال ۲۰۰۹ تاکنون است. 

دبرا لاینز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان، گفت: «من از طالبان و رهبران افغانستان خواهش می‌کنم روند ناخوشایند و وحشتناک درگیری و آثار مخرب آن بر افراد غیرنظامی را در نظر بگیرند. این گزارش هشدار واضحی است که اگر جلو خشونت‌های فزاینده گرفته نشود، شمار بی‌سابقه‌ای از افراد غیرنظامی افغان در سال جاری کشته و معلول می‌شوند.» 

نماینده سازمان ملل، که ریاست یوناما را نیز بر عهده دارد، از طالبان و رهبران افغانستان خواست تلاش‌های خود در مذاکره را افزایش دهند و جلو «جنگ افغان در برابر افغان» را بگیرند. او خطاب به رهبران دو طرف گفت: «از مردم افغانستان محافظت و آن‌ها را به آینده بهتر امیدوار کنید.» 

به گزارش یوناما، اکثر تلفات در مرگبارترین ماه‌های مه و ژوئن خارج از شهرها و در مناطقِ به‌نسبت کم‌جمعیت رخ داده است. سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از این روند، گفت اگر درگیری‌های نظامی در شهرها صورت بگیرد، پیامدهایش برای غیرنظامیان می‌تواند «فاجعه‌بار» باشد. 

یوناما اعلام کرده است نیمی از تلفات غیرنظامیان در شش ماه گذشته، زنان و کودکان بوده‌اند، ۳۲ درصد تلفات غیرنظامی کودک و ۱۴ درصد زن بوده‌اند. 

 

 

عاملان تلفات غیرنظامیان 

به گزارش یوناما، عناصر مخالف دولت مسئول ۶۴ درصد تلفات افراد غیرنظامی‌اند که از این رقم، طالبان عامل ۳۹ درصد و داعش عامل ۹ درصد تلفات‌اند. مسئولیت ۱۶ درصد تلفات نیز به عناصر نامشخص مخالف دولت نسبت داده شده است. نیروهای طرفدار دولت مسئول ۲۵ درصد تلفات افرادی غیرنظامی‌اند. نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان عامل  ۲۳ درصدند و ۲ درصد تلفات نیز به گروه‌های مسلح طرفدار دولت یا نیروهای نامشخص طرفدار دولت نسبت داده شده است. 

استفاده گسترده عناصر مخالف دولت از مواد تعبیه‌شده انفجاری، درگیری‌های زمینی بین طرف‌ها، اقدام عناصر مخالف دولت به قتل‌های هدفمند و حملات نیروی هوایی افغانستان از مهم‌ترین عوامل تلفات غیرنظامیان است. 

یوناما تاکید کرده است که گروه داعش مسئولیت بیشتر حملات عمدی فرقه‌گرایانه علیه اقلیت مذهبی شیعه را که بیشتر آن‌ها از قوم هزاره‌اند بر عهده گرفته است. یوناما از اول ژانویه تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱، بیست حمله به شهروندان شیعه/هزاره را ثبت کرده است که ۱۴۳ کشته و ۳۵۷ زخمی در پی داشته‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با تعطیلی یک‌چهارم بیمارستان‌های افغانستان، این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته است. احمد المنظری، مدیر منطقه...More
آمریکا بر تداوم «دیپلماسی معنادار» برای بازگشت به برجام تاکید کرد؛ همزمان فرانسه از اینکه موارد تخلف ایران از برجام گسترده‌تر می‌شود انتقاد کرد و...More
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More