اعلام همکاری اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد با دولت آینده افغانستان  | ایران اینترنشنال

اعلام همکاری اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد با دولت آینده افغانستان 

 

یک روز پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد اعلام کردند که برای همکاری با دولت آینده افغانستان آماده‌اند.

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، در تماس تلفنی با اشرف غنی، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به او تبریک گفته است.

جوزف بورل در صحبت با غنی گفته است که اتحادیه اروپا همیشه از چارچوب قانون اساسی و نهادهای افغانستان حمایت کرده و این سازمان به دنبال همکاری با دولت جدید تحت رهبری رییس‌جمهور غنی است.

براساس بیانیه‌ای اتحادیه اروپا، جوزف بورل از تعهد رییس‌جمهور غنی برای تشکیل دولت فراگیر که نماینده همه مردم افغانستان باشد، استقبال کرده است.

هم‌زمان، سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد است که آماده همکاری با دولت آینده افغانستان است.

هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید، سازمان ملل متحد از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان و کار نهادهای انتخاباتی برای رسیدن به نتایج آگاهی دارد.

یوناما با انتشار بیانیه‌ای می‌افزاید، پروسه انتخابات مسئولیت مشترک همه جوانب دخیل، ازجمله نهادهای انتخاباتی و نامزدهاست و سازمان ملل متحد بر اهمیت یک پروسه منظم که منجر به اعلام نتایج نهایی شود و در عین حال، بر «اهمیت بسیج ملی در دوره پیش رو» تاکید می‌کند.

در این بیانیه‌ همچنین بر اهمیت حل هرگونه مشکل مرتبط به پروسه اعلام نتایج نهایی انتخابات، در مطابقت با مقررات و قانون اساسی افغانستان به منظور ثبات و همبستگی، تاکید شده است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید، یوناما با حفظ بی‌طرفی، از نهادهای انتخاباتی افغانستان و کارشان حمایت کرده است و در دوره پیش رو نیز به حمایتش ادامه خواهد داد.

یوناما اعلام کرده است که با توجه به نگرانی‌های نامزدها پس از اعلام نتایج نهایی، ملل متحد به منظور ترغیب نهادهای انتخاباتی برای رسیدگی به مطالبات قانونی نامزدها، «جهت وضاحت درمورد تصامیم اتخاذشده در مورد تفتیش و باز‌شماری آرا، مشوره‌های بی‌طرفانه و مسلکی/حرفه‌ای ارائه می‌کند».

عبدالله عبدالله، رحمت‌الله نبیل و گلبدین حکمتیار، نامزدهای ریاست‌جمهوری افغانستان نتایج نهایی انتخابات را رد کرده‌اند. عبدالله عبدالله با رد نتایج نهایی، اعلام پیروزی کرده و گفته است دولت فراگیر تشکیل خواهد داد.

عبدالله عبدالله در نامه‌ای به سفارتخانه‌های خارجی در افغانستان، از آن‌ها خواسته بود که بی‌طرفی‌شان را در انتخابات حفظ کنند.

تازه چه خبر؟
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، گفت واکسیناسیون گسترده در برابر کرونا، در راس همه برنامه‌ها و اقدامات دولت قرار دارد. به گزارش ایسنا، روحانی...More
نیروی انتظامی بوکان، در استان آذربایجان غربی، اعلام کرد فردی که با بستن یک قلاده سگ به خودرویش و کشیدن آن اقدام به حیوان‌آزاری کرده بود، دستگیر شده...More
رضا اردکانیان، وزیر نیرو، گفت: «امسال به دلیل کاهش بارش‌ها حدود سه هزار مگاوات تولید برق از نیروگاه‌های برق ‌آبی کم خواهد شد». به گزارش ایرنا،...More
حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران می‌گوید ۱۹ میلیارد یورو ارز صادراتی هنوز به کشور بازنگشته است. به گفته معاون وزیر صمت، تا پایان مهر ماه...More
با ادامه سخنان متناقض مقام‌های حکومت ایران درباره پولی بودن واکسن‌های وارداتی کرونا، اتاق بازرگانی تهران قیمت آن را تا ۲۵۰ هزار تومان اعلام کرد. ناصر...More