اعلام همکاری اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد با دولت آینده افغانستان  | ایران اینترنشنال

اعلام همکاری اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد با دولت آینده افغانستان 

 

یک روز پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد اعلام کردند که برای همکاری با دولت آینده افغانستان آماده‌اند.

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، در تماس تلفنی با اشرف غنی، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به او تبریک گفته است.

جوزف بورل در صحبت با غنی گفته است که اتحادیه اروپا همیشه از چارچوب قانون اساسی و نهادهای افغانستان حمایت کرده و این سازمان به دنبال همکاری با دولت جدید تحت رهبری رییس‌جمهور غنی است.

براساس بیانیه‌ای اتحادیه اروپا، جوزف بورل از تعهد رییس‌جمهور غنی برای تشکیل دولت فراگیر که نماینده همه مردم افغانستان باشد، استقبال کرده است.

هم‌زمان، سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد است که آماده همکاری با دولت آینده افغانستان است.

هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید، سازمان ملل متحد از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان و کار نهادهای انتخاباتی برای رسیدن به نتایج آگاهی دارد.

یوناما با انتشار بیانیه‌ای می‌افزاید، پروسه انتخابات مسئولیت مشترک همه جوانب دخیل، ازجمله نهادهای انتخاباتی و نامزدهاست و سازمان ملل متحد بر اهمیت یک پروسه منظم که منجر به اعلام نتایج نهایی شود و در عین حال، بر «اهمیت بسیج ملی در دوره پیش رو» تاکید می‌کند.

در این بیانیه‌ همچنین بر اهمیت حل هرگونه مشکل مرتبط به پروسه اعلام نتایج نهایی انتخابات، در مطابقت با مقررات و قانون اساسی افغانستان به منظور ثبات و همبستگی، تاکید شده است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید، یوناما با حفظ بی‌طرفی، از نهادهای انتخاباتی افغانستان و کارشان حمایت کرده است و در دوره پیش رو نیز به حمایتش ادامه خواهد داد.

یوناما اعلام کرده است که با توجه به نگرانی‌های نامزدها پس از اعلام نتایج نهایی، ملل متحد به منظور ترغیب نهادهای انتخاباتی برای رسیدگی به مطالبات قانونی نامزدها، «جهت وضاحت درمورد تصامیم اتخاذشده در مورد تفتیش و باز‌شماری آرا، مشوره‌های بی‌طرفانه و مسلکی/حرفه‌ای ارائه می‌کند».

عبدالله عبدالله، رحمت‌الله نبیل و گلبدین حکمتیار، نامزدهای ریاست‌جمهوری افغانستان نتایج نهایی انتخابات را رد کرده‌اند. عبدالله عبدالله با رد نتایج نهایی، اعلام پیروزی کرده و گفته است دولت فراگیر تشکیل خواهد داد.

عبدالله عبدالله در نامه‌ای به سفارتخانه‌های خارجی در افغانستان، از آن‌ها خواسته بود که بی‌طرفی‌شان را در انتخابات حفظ کنند.

تازه چه خبر؟
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More
امارات متحده عربی شرط سنی دریافت واکسن کرونا را دو سال کاهش داد و اعلام کرد برای تمامی شهروندان بالای ۱۶ سال این کشور واکسن تهیه شده است. امارات...More
رییس جدید دفتر جو بایدن اعلام کرد رییس جمهور منتخب آمریکا در اولین ساعات پس از ادای سوگند و آغاز دوران ریاست جمهوری‌اش، چند فرمان جنجالی دونالد ترامپ...More