اعتراض‌های مردمی در ولایت غور وارد چهارمین روز شد | ایران اینترنشنال

اعتراض‌های مردمی در ولایت غور وارد چهارمین روز شد

 

اعتراض شهروندان ولایت غور در غرب افغانستان وارد چهارمین روز شد.

شهروندان این ولایت از روز چهارشنبه دوم دلو/ بهمن در اعتراض به اختصاص داده نشدن بودجه برای شاهراه غور _کابل در سند مالی سال ۱۳۹۹، دست به اعتراض زده‌اند و تمامی اداره‌های دولتی را در این ولایت بسته‌اند.

غلام ناصر خاضع، والی/استاندار ولایت غور می‌گوید، اداره محلی ولایت غور صدای معترضان را شنیده، اما اقدامات عملی که معترضان را راضی کند، صورت نگرفته است.

والی غور در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال گفت که نمایندگان پارلمان در کابل مشغول رایزنی هستند و تاکنون از مرکز دستور تازه‌ای صادر نشده است.

خاضع افزود که شهروندان ولایت غور از طریق اعتراض مدنی ساخت صد کیلومتر جاده و همچنین تامین انرژی برق برای این ولایت را خواستارند.

غلام ناصر خاضع تأیید کرد که معترضان تمامی اداره‌های دولتی ازجمله دفتر والی را مسدود کرده‌اند.

عبدالظاهر تمیم، نماینده ولایت غور در مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید، نمایندگان ولایت غور برای حل این موضوع روز شنبه ۵ دلو/بهمن به وزارت مالیه/دارایی رفتند و مقامات وزارت مالیه گفتند که این مساله را با ریاست‌جمهوری در میان می‌گذارد.

عبدالظاهر تمیم به ایران اینترنشنال گفت با آنکه بودجه سال ۱۳۹۹ توسط مجلس نمایندگان تصویب شده است، اما مقامات وزارت مالیه تعهد سپردند که ضمن اجرایی کردن پروژه‌های توسعه‌ای در ولایت غور، اقدامات دیگری نیز برای دلجویی از مردم ولایت غور، مدنظر گرفته خواهد شد.

تمیم تصریح کرد: «غور از جمله ولایاتی است که در زندان جغرافیایی مناطق مرکزی قرار دارد و مردم خواهان ساخت شاهراه هستند. این شاهراه تنها متعلق به غور نیست، بلکه هشت ولایت را دربر می‌گیرد.»

این نماینده مجلس همچنین گفت: «شاهراه غور-کابل تا ولسوالی یکاولنگ ولایت بامیان ساخته شده و تنها در حدود صد کیلومتر باقی مانده است.»

مجلس نمایندگان افغانستان چهارشنبه ۲ دلو/بهمن، بودجه سال آینده حکومت را با اکثریت آرا تصویب کرد.

بودجه سال ۱۳۹۹ بیش از ۴۲۸ میلیارد افغانی است که ۲۸۹ میلیارد آن بودجه عادی و ۱۳۹ میلیارد افغانی مربوط به بودجه توسعه‌‌ای است.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای از تصویب بودجه در مجلس استقبال کرد.

 

تازه چه خبر؟
سقوط پل عابر پیاده بر اثر برخورد تریلی در اتوبان زنجان‌-قزوین، مقابل مجموعه رفاهی غزال، دست‌کم یک کشته و شش مصدوم برجا گذاشت. محمدعلی عظیمی، رییس...More
علیرضا زالی،‌ فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران،‌ ضمن هشدار درباره سخت‌تر شدن شرایط در تهران گفت حتما باید به سمت اعمال محدودیت‌ها حرکت کنیم...More
وکیل اکبر طبری، معاون اجرایی سابق قوه قضاییه، اعلام کرد که حکم موکلش ۲۴ شهریورماه در ۴۷۰ صفحه به او ابلاغ شده و به این حکم اعتراض خواهد کرد. محمدعلی...More
رضا خندان، همسر نسرین ستوده، خبر داد که او با وجود وضعیت جسمی نامناسب پس از پنج روز بستری بودن در بیمارستان طالقانی به زندان بازگردانده شده است...More
الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، ‌روز چهارشنبه دوم مهر، برای ششمین دوره پنج ساله ریاست‌جمهوری در مراسمی از قبل اعلام نشده، سوگند یاد کرد. او که...More