اشرف غنی: سوءاستفاده جنسی از کودکان در لوگر نگران‌کننده است | ایران اینترنشنال

اشرف غنی: سوءاستفاده جنسی از کودکان در لوگر نگران‌کننده است

 

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، گزارش‌ها در مورد سوءاستفاده جنسی از کودکان در مکتب‌های ولایت لوگر را نگران‌کننده خواند.

ارگ، دفتر ریاست جمهوری، روز ۵ قوس/آذر، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که رییس‌جمهور غنی ضمن ابراز نارضایتی از سوءاستفاده جنسی از کودکان، با بازداشت فعالان مدنی ولایت لوگر ازسوی ریاست امنیت ملی مخالفت کرده و به امنیت ملی دستور داده است تا «اقداماتشان در این مورد را متوقف کنند».

ریاست امنیت ملی افغانستان، موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی، دو تن از فعالان حقوق‌بشر در ولایت لوگر را به‌دلیل مشارکت آن‌ها در نشر گزارش‌ سوءاستفاده جنسی از کودکان در مکتب‌ها و مدارس ولایت لوگر بازداشت کردند.

امنیت ملی روز سه‌شنبه ۴ قوس/آذر با پخش ویدیویی از فعالان مدنی لوگر اعلام کرد که اطلاعات آن‌ها درمورد سوءاستفاد جنسی از کودکان نادرست و بدون سند بوده است. امنیت ملی همچنین اعلام کرده که آقایان محمودی و حمیدی در معرض تهدید قرار داشتند و امنیت ملی آن‌ها را به مکان امن منتقل کرده است.

رییس جمهوری افغانستان گفته است تامین امنیت فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر، مسئولیت وزارت داخله/کشور است و تنها دادستانی کل و کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌تواند چنین مواردی را مورد بررسی قرار دهد.

رییس‌جمهور غنی به وزارت معارف/ آموزش‌وپرورش دستور داده است تا گزارش جامعی از مناطق ولایت لوگر که در آن ادعای سوء‌استفاده جنسی از دانش‌آموزان مکاتب/مدرسه‌ها وجود دارد، ارائه کند.

ماه گذشته، روزنامه گاردین در گزارشی اعلام کرد که بیشتر از ۵۰۰ دانش‌آموز پسر در شش مکتب/مدرسه در ولایت لوگر افغانستان ازسوی شبکه‌ای از معلمان، زورمندان و دانش‌آموزان مسن‌تر مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در اوایل هفته جاری، در بیانیه‌ای از بازداشت دو تن از فعالان حقوق‌بشر که در نشر این گزارش با رسانه‌ها همکاری کرده بودند، خبر داد.

عفو بین‌الملل اعلام کرد موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی تحت شکنجه قرار دارند و از دولت افغانستان خواست تا مدافعان حقوق بشر ولایت لوگر را فوری آزاد کند.

بازداشت فعالان مدنی ولایت لوگر با واکنش‌های گسترده ملی و بین‌المللی روبه‌رو شده است. سفارت آمریکا، دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان و شماری از دیپلمات‌های خارجی در افغانستان با بازداشت فعالان مدنی ولایت لوگر مخالفت کرده و خواهان رهایی آنها شده‌اند.

جان بس، سفیر آمریکا در افغانستان نیز در توییتی نوشت: «به‌شدت از این تاکتیک‌های شبیه شوروی ریاست امنیت ملی افغانستان ناراحتم. این ترسناک است که از فعالان جامعه مدنی که هدفشان حفاظت از کودکان افغانستان است، با زور و تهدید اعتراف گرفته شود.»

در ویدیویی که امنیت ملی پخش کرده است، موسی محمودی، مسئول نهادهای مدنی ولایت لوگر می‌گوید، گزارش رسانه‌ها در مورد تجاوز جنسی بر کودکان دردآورد است. او در این ویدیو اعتراف می‌کند که در مصاحبه با رسانه‌ها در مورد مساله تجاوز جنسی به کودکان اشتباه کرده و تحقیقات آن‌ها در مورد سوءاستفاده از کودکان نادرست بوده است.

محمودی به‌خاطر نشر این گزارش‌ از مردم و دولت عذرخواهی کرده است.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، گفته است که فردا، پنج‌شنبه ۷ قوس/آذر، موضوع تامین امنیت مدافعان حقوق‌بشر را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

 

تازه چه خبر؟
با وجود تایید فرماندار باغملک خوزستان مبنی بر مشاهده مواردی از ابتلا به «هپاتیت نوع آ»،‌ غلامرضا شریعتی،‌ استاندار این استان،‌ می‌گوید این بیماری...More
دادستانی تهران گزارش‌ها درباره اتهام‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را «تقطیع شده» خواند و صدور دستور برای فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی در دو سال...More
سخنگوی وزارت خارجه ایران بازداشت کاوه لطف‌الله افراسیابی، استاد علوم سیاسی ایرانی‌تبار، به اتهام «نقض قانون ثبت نمایندگان خارجی» را « گروگان‌گیری»...More
نام محمودرضا بانکی،‌ ایرانی-آمریکایی محکوم به نقض تحریم‌های ایالات متحده،‌ در فهرست ده‌ها نفر از افرادی قرار گرفت که دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهور آمریکا...More
بر اساس گزارش‌ها با بازداشت ۹ نفر دیگر در پیرانشهر، بوکان و کلاترزان، تعداد شهروندان کرد بازداشت شده در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و شهر کرج...More