اشرف غنی: دولت در استفاده درست از منابع ناکام بوده است | ایران اینترنشنال

اشرف غنی: دولت در استفاده درست از منابع ناکام بوده است

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، در اولین نشست شورای عالی جوانان گفت از منابع دولتی کشور درست استفاده نشده است و اداره افغانستان از جمله ریاست‌جمهوری و کمیسیون اصلاحات اداری در این بخش ناکام مانده‌اند.

او خطاب به نادر نادری، رییس کمیسیون اصلاحات اداری، گفت: «ما در بخش منابع دولتی موفق نیستیم، حقوق بیجا دادیم و نتیجه نداشت.» غنی در ادامه افزود از این معاش صدها مورد سوءاستفاده شده است و این استفاده معقول از منابع نیست. او از جوانان خواهش کرد در قامت ناظر عمل کنند و وقتی می‌بینند از منابع دولتی درست استفاده نمی‌شود، طرح‌های بدیل ارائه کنند.

اولین نشست شورای عالی جوانان امروز یکشنبه ۸ حمل/فروردین در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شد. رییس‌جمهوری افغانستان سال گذشته فرمان ایجاد این شورا را صادر کرد. در فرمان رییس‌جمهوری آمده بود این شورا به‌منظور تدوین سیاست‌ها برای بهبود وضعیت جوانان، مشارکت بیشتر جوانان در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و سایر عرصه‌ها و برای ارائه مشورت‌های لازم به ریاست‌جمهوری و همچنین انسجام و هماهنگی بیشتر میان جوانان کشور ایجاد شده است.

اشرف غنی در نشست شورای عالی جوانان گفت هدف اساسی تامین وحدت ملی و حفظ ارزش‌های قانون اساسی و برابری همه شهروندان است. او تاکید کرد که در ۴۲ سال گذشته، نسل جوان افغانستان را «تقسیم، آن‌ها را متعصب و هویت آن‌ها را در تضاد هم قرار دادند». غنی گفت افغانستان ۳۲ زبان دارد و گوینده هر زبان باید خود را مصون احساس کند. او تاکید کرد که هدف کلی دولت ملت‌سازی است و هر ناحیه افغانستان از نظر تاریخی مرکز یک امپراطوری بوده و کسی نمی‌تواند نسبت به دیگری ادعای برتری کند.

رییس‌جمهوری افغانستان تصریح کرد که امروز جوانان باید به‌عنوان شبکه‌های ارتباطی عمل کنند و شورای جوانان محل گفت‌وگوهای ملی است و این به جوانان و اعضای شورا بستگی دارد که این گفت‌وگو را چگونه جهت می‌دهند. به باور اشرف غنی، جوانان با بزرگ‌ترین فرصت‌ها و همچنین بزرگ‌ترین خط‌رها مواجه‌اند. او افزود فرصتی پیش آمده است که پس از ۴۲ سال جنگ، صلح برقرار شود و مردم در این مدت از حقوق اساسی و زندگی صلح‌آمیز محروم بودند و فرصت دیگر این است که پایه‌های نظام عادل مستحکم‌تر و به آن جهت داده شود. غنی در ادامه گفت کسی نمی‌تواند نظام خلاف میل جوانان را به این نسل تحمیل کند.

اشرف غنی خطاب به جوانان گفت باید به این موضوع اساسی فکر کنند که چه نوع نظام، صلح و چه نوع تحرک اقتصادی می‌خواهند. غنی گفت جغرافیای افغانستان از نظر تاریخی هم ممد و هم بزرگ‌ترین مانع آن بوده است.

او در ادامه افزود جوانان نباید اجازه بدهند کسی نقطه‌ای از افغانستان را از آن‌ها بگیرد. غنی تاکید کرد هر نقطه کشور از آن شهروندان این کشور است. به باور او، افغانستان همیشه متحد بوده و هرگز شعار جدایی‌طلبی از این کشور بلند نشده است و جوانان هم نباید اجازه بدهند کسی به وحدت مردم آسیب بزند.

غنی از وزارت‌های معارف/آموزش‌و‌پرورش و تحصیلات عالی خواست فضای مناسب برای بروز خلاقیت جوانان ایجاد کنند و همچنین زمینه و امکانات لازم را برای عملی کردن طرح‌های خلاقانه جوانان فراهم کنند.

اشرف غنی در نشست شورای عالی جوانان گفت مسئولان اداره محیط زیست کشور او را ناامید کرده است و این اداره هیچ طرحی در هیچ مورد خاصی نداشت. غنی تاکید کرد اگر می‌خواهید مالکیت این کشور را داشته باشید، باید مالکیت طرح‌ها را به دست بگیرید. او گفت خود جوانان باید در این شورا بحث کنند و هر سال روی پنج موضوع عمده کار و زمینه را برای گفت‌وگوی ملی ایجاد کنند.

اشرف غنی خطاب به جوانان گفت هر جوان باید تصمیم بگیرد کدام یکی از مشکلات افغانستان را حل می‌کند. به گفته غنی، به‌دلیل نبود طرح و تخصص، منابع کشور بدون استفاده باقی مانده است. او در این مورد گفت سد سلما را ساختیم، اما شش سال است که از این سد استفاده نمی‌شود و در ادامه افزود نگذارید این مساله در مورد سرنوشت دیگر بندهای آب تکرار شود. رییس‌جمهوری افغانستان گفت این کشور بهترین میوه‌ها را دارد اما از نظر انسانی، نیروی متخصص ندارد. او تاکید کرد اگر می‌خواهید نان با‌عزت پیدا کنید، باید میان سرمایه‌های طبیعی و ثروت انسانی نسبتی مشخص برقرار کنید.

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More