اشرف غنی: انتخاب دوستی و دشمنی افغانستان با پاکستان، بستگی به تصمیم این کشور دارد | ایران اینترنشنال

اشرف غنی: انتخاب دوستی و دشمنی افغانستان با پاکستان، بستگی به تصمیم این کشور دارد

 

در آستانه برگزاری نشست صلح استانبول، رییس جمهوری افغانستان خطاب به رییس دولت پاکستان می‌گوید که انتخاب دوستی و دشمنی بین دو کشور به‌دست پاکستان است و آن کشور امروز باید در این مورد تصمیم بگیرد.

اشرف غنی روز یک‌شنبه ۲۹ حمل/فروردین در نشست موسوم به جلسه شش‌ونیم با مقام‌های امنیتی افغانستان، گفت اگر افغانستان ناامن باشد، پاکستان نیز ناآرام خواهد بود و اگر پاکستان «آسایش ما را می‌خواهد، آن‌ها نیز آسایش خواهند داشت. انتخاب دوستی و دشمنی در دست شما است و در صورت دوستی، افغانستان آماده است که با افزایش همکاری کشورهای منطقه و جهان، با پاکستان همکاری کند.»

اشرف غنی گفت که دیدگاه دولت افغانستان مبتنی بر حاکمیت، جمهوریت، مردم‌سالاری، افغانستان آزاد و مستقل است و اگر طالبان در این چارچوب صلح کنند، آغوش دولت به روی آن‌ها باز است. او تاکید کرد که در غیر این صورت، «انتخاب جنگ و ادامه آن، بهانه طالبان است. ما مردم ترس نه، بلکه دارای اراده محکم هستیم.»

همزمان، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان روز یکشنبه اعلام کرد که در تماس تلفنی با وزیر خارجه افغانستان در مورد روابط دو کشور و تحول در روند صلح افغانستان صحبت کرده است. وزیر خارجه پاکستان در توییتی نوشت که پاکستان از آشتی در افغانستان و پیشرفت نشست صلح استانبول درباره افغانستان پشتیبانی می‌کند. او افزود: «من مشتاقانه منتظر ملاقات با حنیف اتمر، وزیر امور خارجه در كنفرانس صلح استانبول و به زودی میزبان او در پاکستان خواهم بود.»

وزارت خارجه افغانستان نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که حنیف اتمر در این گفت‌وگوی تلفنی با شاه محمود قریشی، از همکاری پاکستان در راستای برگزاری موفق نشست صلح استانبول قدردانی کرده است. به نقل از بیانیه‌ای وزارت خارجه افغانستان، شاه محمود قریشی در این تماس تلفنی، خواستار کاهش خشونت‌ها و ادامه گفت‌وگوها برای دستیابی به راه حل سیاسی در افغانستان شده است. وزیر خارجه پاکستان از آمادگی کشورش برای شرکت در نشست صلح استانبول و همچنین نشست سه‌جانبه بین افغانستان، ترکیه و پاکستان اطمینان داده است. 

وزارت خارجه افغانستان گفته است قرار است حنیف اتمر به دعوت همتای پاکستانی خود پس از نشست صلح استانبول به اسلام‌آباد سفر کند. 

درحالیکه که قرار است نشست صلح استانبول درباره افغانستان تا کمتر از یک هفته دیگر برگزار شود، هنوز چگونگی حضور نمایندگان طالبان در این نشست روشن نیست. گروه طالبان پیشتر اعلام کردند که این گروه قبل از خروج نیروهای بین‌المللی‌ از افغانستان، در هیچ کنفرانسی که در مورد این کشور تصمیم‌گیری کند، شرکت نخواهند کرد.

در پی امتناع ورزیدن طالبان از شرکت در نشست استانبول، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه با عمران، نخست‌وزیر پاکستان تلفنی گفت‌وگو کرد.

نخست‌وزیر پاکستان در این تماس تلفنی گفته است که این کشور از مذاکرات صلح بین‌افغانی پشتیبانی و از توافق‌نامه آمریکا و طالبان به طور کامل حمایت می‌کند. او ضمن تاکید بر راه‌حل سیاسی قبل از خروج نیروهای بین‌المللی‌ از افغانستان، از تلاش‌ها و نقش ترکیه قدردانی کرده و گفته است، پاکستان به پشتیبانی همه جانبه خود از تلاش‌ها برای حل مسالمت‌آمیز مساله افغانستان برای تامین صلح و ثبات در این کشور ادامه خواهد داد. 

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More