از امکانات دیپلماتیک برای پیگیری کشته شدن شهروندانمان استفاده می‌کنیم | ایران اینترنشنال
وزارت خارجه افغانستان:

از امکانات دیپلماتیک برای پیگیری کشته شدن شهروندانمان استفاده می‌کنیم

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان کشته شدن شهروندان این کشور در مرز ایران را «اعمال وحشيانه، غیر انسانی و جنایت نابخشودنی» خواند.

براساس گزارش‌ها، شماری از كارگران افغان که جمعه شب ۱۲ اردیبهشت، به صورت غيرقانونى از مسیر دهنه‌ ذوالفقار وارد ايران شده بودند، از سوی مرزبانان ايرانى بازداشت شده‌اند.

رسانه‌ها و همچنان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به نقل از شاهدان عینی گزارش داده‌اند که مرزبانان ایرانی شهروندان افغانستان را مجبور کرده‌اند خود را به آب اندازند. گفته می‌شود از میان ۵۶ نفر، اجساد پنج نفر به ولایت هرات منتقل شده و ۲۳ تن از آن‌ها در آب غرق یا ناپدید شده‌اند.

سخنگوی ریاست‌جمهوری، چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت در توییتی نوشت  وزارت امور خارجه افغانستان این رویداد را به منظور تامین عدالت، به گونه جدی پیگیری می‌کند.

همزمان، حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان با انتشار تصاویری از کشته شدگان شهروندان این کشور در مرز ایران، در توییتر نوشت: «ظلم و وحشتی که باعث شکنجه و شهادت مردم مظلوم ما در مرز افغانستان و ایران گردیده، خاطر ملت ما را به شدت اندوهگین ساخته است.»

حنیف اتمر، دیروز سه‌شنبه در توییتی به مردم افغانستان اطمینان داده است که «با تمام امکانات دیپلماسی» این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری افغانستان نیز در پیامی در فیسبوک نگاشته است: «سعدی در گور می‌تپد و از شعرش که گفته بود بنی آدم اعضای یکدیگرندکه در آفرینش ز یک گوهرند ندامت می‌کشد.»

معاون ریاست افغانستان افزوده: «راه‌حل، ساختن افغانستان است و نه گلایه و شکوه از کسی. درد ما با هیچ کس مشترک نیست. تنها و گاه گاهی منافع ما مشترک می‌شود و بس.»

وزارت امور خارجه ایران کشته شدن شهروندان افغانستان از سوی مرزبانان جمهوری اسلامی ایران را تکذیب کرده و گفته این این حادثه در خاک افغانستان رخ داده است.

با این حال وزارت امور خارجه افغانستان روز سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشتاعلام کرد، یک هیات مشترک افغانستان-ایران برای دستیابی به حقیقت در مورد کشته شدن و «رفتار نادرست با مسافران افغان در امتداد مرز» دو کشور تشکیل می‌شود.

وزارت خارجه افغانستان از آمادگی ایران برای تحقیقات مشترک استقبال کرده و افزوده که منتظر دریافت یادداشت رسمی ایران است تا هرچه سریع‌تر تحقیقات آغاز شود.

تازه چه خبر؟
رای‌دهندگان سوییسی امروز در همه‌پرسی برای طرح ممنوعیت نقاب، که به «ممنوعیت برقع» هم معروف شده، شرکت خواهند کرد. در این طرح به‌طور مشخص و مستقیم اسمی...More
دادگاه درک شووین، مامور پلیس متهم در پرونده مرگ جورج فلوید، روز دوشنبه با انتخاب هیات منصفه، در شهر مینیاپولیس آغاز می‌شود. او در پاییز به قید وثیقه...More
علیرضا اسپید،‌ نایب‌رییس شورای عالی نظام پزشکی ایران، ضمن اشاره به افزایش هزینه‌ تجهیزات در این حوزه وضعیت مراکز تصویربرداری پزشکی کشور را «بحرانی»...More
به‌رغم حمله‌های شبانه نیروهای امنیتی میانمار به رهبران اعتراض‌‌ها و فعالان اپوزیسیون، ده‌ها هزار نفر در یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌های یک ماه اخیر به...More