اتحادیه اروپا و هشت کشور خارجی خواستار مشارکت معنادار زنان در مذاکرت صلح افغانستان شدند | ایران اینترنشنال

اتحادیه اروپا و هشت کشور خارجی خواستار مشارکت معنادار زنان در مذاکرت صلح افغانستان شدند

 

سفارت‌‌های هشت کشور خارجی به‌اضافه هیات اتحادیه اروپا مقیم کابل، در اعلامیه‌ای مشترک، خواستار مشارکت معنادار زنان افغان در مذاکرات صلح افغانستان شده‌اند. در این اعلامیه آمده است که دولت افغانستان و طالبان باید زنان را در همه ابعاد روند صلح، ازجمله شورای رهبری، تیم‌های مذاکراتی، شوراهای مشورتی و تیم‌های فنی دخیل کنند.

سفارت‌ کشورهای استرالیا، کانادا، دانمارک، آلمان، هلند، نروژ، سوئد، بریتانیا و هیات اتحادیه اروپا در اعلامیه مشترکی که روز پنج‌شنبه ۱۵ جوزا/خرداد منتشر شد، با استقبال از تشکیل شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، ابراز امیدواری کردند که با تشکیل این شورا هرچه زودتر تاریخ آغاز مذاکرات بین‌الافغانی اعلام شود. سفارت‌های کشورهای اروپایی، تشکیل شورای عالی مصالحه را اقدامی اساسی و مهم در روند صلح با مالکیت و رهبری افغان‌ها خوانده‌اند.

شورای عالی مصالحه ملی، بخشی از توافق سیاسی میان محمداشرف‌ غنی، ریس‌ جمهوری افغانستان، و عبدالله عبدالله است که تاکنون اعضای آن تعیین نشده‌اند.

در اعلامیه مشترک این کشورها و اتحادیه اروپا آمده است: «تاریخ نشان می‌دهد آن عده توافقات صلح که زنان در آن به‌طور کامل دخیل و شامل باشند، دوام و موفقیت بیشتر» خواهند داشت.

نهادهای دیپلماتیک کشورهای غربی از دولت و طالبان خواسته‌اند تا تلاش‌هایشان را برای گزینش تعداد بیشتری از زنان واجد شرایط در این ساختارها، افزایش دهند.

این سفارت‌ها همچنین از مردان نیز خواسته‌اند تا مشارکت زنان را در این روند به‌طور فعالانه ترغیب و تشویق کنند.

در این اعلامیه مشترک آمده است: «حقوق اساسی زنان افغان مندرج در قانون اساسی این کشور باید به‌عنوان بخشی از روند صلح حفظ و تقویت شود.» ازجمله این حقوق به حق کار، تحصیلات، آزادی سفر، ایجاد انجمن‌ها و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی برای زنان اشاره شده است.

در این اعلامیه تاکید شده است که هیچ کشوری نمی‌تواند با نادیده‌گرفتن نیمی از جمعیت خویش، موفق شود. آن‌ها نوشته‌اند که «شانس یک افغانستان مسالمت‌آمیز و مرفه، منوط به شناخت و استفاده از توانایی‌های تحقق‌نیافته زنان افغان» است.

با تشکیل شورای عالی مصالحه ملی، در نشست‌های متعددی که در پی آن ازسوی حکومت در این زمینه برگزار شده است، زنان حضور نداشته‌اند که این غیبت با انتقادهای زیادی رو‌به‌رو شده است.

در هیات ۲۱ نفری دولت افغانستان برای مذاکرات صلح با طالبان، پنج زن حضور دارند.

 

تازه چه خبر؟
امانوئل مکرون ، رییس‌جمهوری فرانسه، در کنفرانس خبری خود ضمن اعتراض به کارشکنی حزب‌الله در تشکیل دولت لبنان تاکید کرد که «حزبالله لبنان باید در چند...More
فرید جواهرزاده، رییس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران، از بیکار شدن ده‌ها هزار نفر از فعالان حوزه گردشگری بر اثر شیوع کرونا خبر داد. رییس انجمن علمی طبیعت...More
وکیل روح‌الله زم در فرانسه‌ می‌گوید قرائنی مبنی بر احتمال نفوذ سپاه پاسداران در دفتر علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه، در ارتباط با کشاندن زم به عراق...More
امانوئل مکرون، رییس‌ جمهور فرانسه،‌ از الکساندر لوکاشنکو که بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعلام پیروزی کرده، خواست عدم به رسمیت شناختن...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران که چند روز پیش انتقاد کرده بود از مبلغ یک میلیارد دلار اختصاص‌یافته به مقابله با کرونا جز سهم کوچکی پرداخت نشده، روز...More