ابراز بی‌اطلاعی رهبران افغانستان از نصب بیلبورد‌هایشان در حمایت از راهپیمایی روز قدس | ایران اینترنشنال

ابراز بی‌اطلاعی رهبران افغانستان از نصب بیلبورد‌هایشان در حمایت از راهپیمایی روز قدس

با نزدیک شدن روز قدس، تبلیغات گسترده‌ای در شهرهای متعدد افغانستان برای تجلیل از روز قدس صورت گرفته است. جمهوری اسلامی ایران برای گسترش اهدافش از برگزاری روز قدس در خارج از کشور نیز حمایت می‌کند.

برگزار کنندگان روز قدس در افغانستان، امسال تصاویر شمار زیادی از رهبران سیاسی و مذهبی این کشور را به عنوان «مدافعان قدس» در بیلبوردهای تبلیغاتی با شعار «افغانستان، مدافع قدس شریف» چاپ و نصب کرده است.

این در حالی‌‌ است که رهبران سیاسی از نصب عکس‌های خود در بیلبوردهای تبلیغاتی به مناسبت روز قدس اطلاعی ندارند.

منابع آگاه از دولت افغانستان می‌گویند که چاپ و نصب عکس‌های اشرف غنی، رییس‌جمهوری در تبلیغات‌های روز قدس بدون اجازه صورت گرفته و «خطرناک» است و دولت افغانستان این موضوع را به صورت جدی پیگیری می‌کند.

عکس‌های اشرف غنی، عبدالله عبدالله، حامد کرزای و از رهبران فقید افغانستان، عکس‌های عبدالعلی مزاری و برهان‌الدین ربانی به عنوان مدافعان قدس در بیلبوردهای تبلیغاتی در شهر مزار شریف نصب شده است.

مولوی حبیب‌الله حسام، رییس شورای اخوت اسلامی افغانستان  به ایران اینترنشنال می‌گوید، این شورا امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا برنامه روز قدس را برگزار نمی‌کند.

شورای اخوت اسلامی افغانستان هر ساله از روز قدس تجلیل می‌کند.

 اما رضوان بامیانی، عضو شورای اخوت اسلامی می‌گوید این شورا در شهرهای متعدد افغانستان از جمله در شهر مزارشریف، قندهار، هرات و در کابل بیلبوردهای تبلیغاتی روز قدس را چاپ و نشر کرده است. 

رضوان بامیانی می‌گوید مراکز و نهادهای فرهنگی مختلفی در افغانستان از روز قدس تجلیل و برنامه‌هایی به این مناسبت دارند.

تجلیل از روز قدس در افغانستان در شرایطی که گفته می‌شود شمار زیادی از مهاجران افغانستان اخیرا توسط مرزبان‌های جمهوری اسلامی ایران در دهنه ذوالفقار شکنجه و به دریا انداخته شده‌اند، با واکنش‌های شهروندان افغانستان مواجه شده است.

سالم حسنی، مشاور رییس‌جمهوری افغانستان در حساب کاربری فیسبوک خود نوشته است، «روز ایرانی قدس را افغانی نسازیم.» مشاور رییس‌جمهوری افغانستان نوشته است «حلقات/گروه‌های خاصی همه ساله تلاش دارند با راه اندازی تظاهرات و نصب عکس و پوستر با تصاویر رهبران ایران پروژه‌های تبلیغاتی رایزنی فرهنگی ایران را در افغانستان تطبیق کنند.» سالم حسنی افزوده است«پیروی از سیاست‌های شعاری ایران مبنی بر صدور انقلاب، نه معقول است نه مقدور.»

رضا هویدا، روزنامه‌نگار افغانستان در حساب کاربری فیسبوک خود نوشته است «روز قدس افغانستان همان روزی بود که سربازان ایرانی ۵۰ کارگر افغان را در رودخانه انداختند و ۳۰ تن آنها غرق شدند. روز قدس روزی بود که تروریست‌ها زنان و نوزادان را در شفاخانه/بیمارستان دشت برچی قتل‌عام کردند و هیچ مسلمانی در هیچ کشور اسلامی چه ایران، عربستان، سوریه و عراق خمی به ابرو نیاوردند.»

امیر علی خلیلی، یک کاربر توییتر نوشته است «قدس را چه می‌کنی؟ پکتیا، لوگر و بهسود را نجات دهید. امنیت مردم را بگیرید که خون‌شان افغانستان را سیراب کرده است.»

علی جان غلامی نیز در توییتی نوشته است «قدس شریف را بگذارید به خود فلسطین و کشورهای عربی. قدس ما افغانستان است.»

علی صادقی نیز در توییتی نوشته است که «قدس هیچ ربطی به افغانستان ندارد و نباید از عکس رهبران به خاطر روز قدس سوءاستفاده شود.»

تازه چه خبر؟
سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر و محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل...More
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More