آمر امنیت ولایت پکتیکا و معاون شورای ولایتی پکتیا کشته شدند | ایران اینترنشنال

آمر امنیت ولایت پکتیکا و معاون شورای ولایتی پکتیا کشته شدند

بنا بر اعلام مقام‌های دولتی افغانستان، در اثر انفجارهای جداگانه در شرق و شمال کشور یک فرمانده ارشد پلیس و یک معاون شورای ولایتی کشته و شماری از نظامیان زخمی شدند.

وزارت امور داخله/کشور افغانستان اعلام کرد محمد آصف توخی، آمر امنیت فرماندهی پلیس ولایت پکتیکا، در اثر انفجار بمب کنار‌جاده‌ای در شرق کشور کشته شد.

طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، در توییتی نوشت آصف توخی برای دفع حملات در راه ولسوالی یحی‌خیل ولایت پکتیکا بود که ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۲۹ سنبله/شهریور در اثر انفجار بمب کنار‌جاده‌ای کشته شد. وزارت کشور افغانستان گروه طالبان را عامل این بمب‌گذاری معرفی کرده است.

در همین حال، پلیس ولایت بلخ در شمال افغانستان اعلام کرد در انفجار خودرویی بمب‌گذاری‌شده در منطقه خاصه‌پز در ولسوالی دهدادی، یک سرباز کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند. به گفته پلیس ولایت بلخ، این حادثه ساعت ۱۰ صبح امروز رخ داد و هدف هاشم خان احمدزی، یکی از فرماندهان وابسته به امنیت ملی/استخبارات کشور، بوده است. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

هم‌زمان، ایوب غروال، معاون شورای ولایتی پکتیا، بامداد روز شنبه در شرق افغانستان، در شهر گردیز، مرکز این ولایت، به‌دست افراد مسلح ناشناس کشته شد.

حلیم فدایی، والی پکتیا، با اعلام این خبر، گفت معاون شورای ولایتی در مسیر دانشگاه بود که در جریان تیراندازی افراد مسلح زخمی شد و در اثر شدت جراحت، در بیمارستان جان باخته است. به گفته والی پکتیا، تحقیق برای شناسایی عاملان این حمله آغاز شده است.

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، با انتشار بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن حمله به معاون شورای ولایتی پکتیا، از گروه طالبان خواسته است برای دستیابی به صلح و به نتیجه رسیدن گفت‌و‌گوها، آتش‌بس بشردوستانه و سراسری را بپذیرند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، در واکنش به کشته شدن آمر امنیت فرماندهی پلیس پکتیکا گفت «پرونده گناه و جنایت طالبان هر روز ضخیم‌تر می‌شود».

به‌رغم آغاز گفت‌و‌گوهای مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، جنگ در افغانستان کماکان ادامه دارد. به گفته مقام‌های دولت و طالبان، کاهش خشونت و برقراری آتش‌‌بس در دستور‌جلسه نخست مذاکرات صلح است.

 

تازه چه خبر؟
محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای...More
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More